2008/19
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Spisovatel Arnošt Lustig mi kdysi řekl, že má ve zvyku při každém setkání v duchu hádat, jak by se asi ten člověk choval v Osvětimi. Já mám naopak ve zvyku hádat, kteří z dnešních lidí – kdyby žili o pár generací dříve – by Židy a Romy posílali do Osvětimi na smrt.
Anketa: Doporučil(a) byste svému dítěti, aby se šlo vyučit do učiliště?
Respekt
Anketa.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Průzkum: Postoj k jaderné energetice
Respekt
Komentář
K čemu jsou tajné služby
Jaroslav Spurný
Politici vnímají tajné služby hlavně jako nástroj k upevnění své moci, nikoli jako prostředek k ochraně bezpečnosti země. To je jedna z tezí, kterou naznačuje rozhovor s bývalým šéfem rozvědky Karlem Randákem.
Zakázky šité na míru
Luděk Niedermayer
Kdyby se vedla hitparáda o nejméně populární normu mezi politiky a úředníky, nepochybně by se na předních příčkách dlouhodobě držela ta o zadávání veřejných zakázek.
Politická výměna manželek
Anneke Hudalla
Poprvé v dějinách Spolkové republiky převezme vládu některé spolkové země koalice složená z bývalých úhlavních nepřátel CDU a Zelených. Dopady tohoto spojení mohou být ještě zajímavé.
ODS hledá směr
Erik Tabery
Už už se zdálo, že vláda padá na nos, když přispěchal Jiří Paroubek a pomohl jí opět na nohy.
Na pozvání
Svět
S Karlem Marxem do hrobu
Anneke Hudalla
Oskar Lafontaine není nějaký bezvýznamný extremista. Naopak, momentálně je tento 64letý fyzik jedním z nejúspěšnějších německých politiků. Už zhruba rok stojí spolu s Lotharem Biskym v čele strany Levice (Die Linke).
Rok běhu na místě
Jaroslav Formánek
Nejdříve to vypadalo téměř jako znovuzrození. Přesně před rokem zvolilo 53 % Francouzů v ostře sledovaných volbách a za nebývalé účasti voličů prezidentem Nicolase Sarkozyho.
Loupežníci na mořských vlnách
Tomáš Lindner, Markéta Pilátová
Piráti jsou i na počátku 21. století stálou hrozbou světových moří. Vyhlédnuté lodě dnes napadají na rychlých moderních člunech vyzbrojeni raketomety, granáty a kalašnikovy, komunikují spolu satelitními mobilními telefony a své oběti vyhledávají pomocí navigátorů GPS.
Česko
Bez kvót to nepůjde
Silvie Lauder
Právě v době, kdy je všude plno nových španělských ministryň, stojí za to připomenout, že Česko se vydává úplně opačným směrem. Počty žen v tuzemské politice se vytrvale snižují.
Léčba klenotem
Ondřej Kundra
Lidé si kvůli tomu brali hromadně jednodenní dovolené a hodiny čekali v dlouhých frontách na Pražský hrad. Na konci je nečekala šance na výhru pohádkové sumy, setkání s celebritou ani výhodný nákup. Celou námahu podstupovali kvůli pár vteřinám stráveným pohledem na kus kovu posázeného barevnými kameny.
České Slezsko se obrací k Polsku
Martin Jazairi
Ten kraj jako by k Česku ani nepatřil. Z jihu je od zbytku státu odříznutý hradbou Jeseníků, a když je hodně sněhu, chleba se sem vozí traktorem. Cestou z Čech je tak lepší přejet hranici už u Náchoda a vzít to kus Polskem.
Na stráž, ohrožení Čechové!
Kateřina Čopjaková
Mez „dovoleného“ Národní strana ohmatává různými veřejnými deklaracemi o nadřazenosti křesťanské Evropy či vykreslováním příslušníků menšin a jiných etnik jako lidí zanášejících do řad spořádaných občanů choroby, násilí a zločin.
Kdo má víc?
Anneke Hudalla
Schopnost sebekritiky nepatří k vlastnostem, kterými se čeští politici vyznačují právě nejvíc.
Blogy
Diskuse s ombudsmanem Otakarem Motejlem
Respekt
Text antidiskriminačního zákona má soukromoprávní charakter. Mezi soukromoprávní delikty je řazeno i např. sexuální obtěžování? Neměla by se změnit povaha sankcí těchto sexuálních deliktů, ale obecně i některých dalších způsobů diskriminace na veřejnoprávní (pokuta místo vyrovnání, v případě extrémů i odnětí svobody)?
Holandský dálniční recept pro lepší cestování
Miroslav Šuta
V roce 2002 byla na frekventované dálnici A 13 Overschie v blízkosti Rotterdamu experimentálně snížena maximální povolená rychlost na 80 km za hodinu.
Kultura
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Klíčová fotografická dvojice 90. let vstupuje po dlouhé pauze znovu na scénu. Vystavuje snímky strašidelné umělecké výzdoby Evropského parlamentu v Bruselu.
Most u Davle
Jan H. Vitvar
Třiašedesáté výročí konce druhé světové války oslavuje Nova po svém: vedle válečných dobrodružství holoubka Valianta a dobrého vojáka Švejka nasadila i snímky o lyžařských výkonech mimořádně extrémního primáta či o potížích sestry v akci.
Hudba
Pavel Klusák
Nejslavnější západoafrický hráč na loutnu kora (21 strun!), známý z nahrávek s Ali Farka Tourém, Ry Cooderem, Björk a Damonem Albarnem, hraje tentokrát sólově. Je to čisté, uklidňující, nezápadní. Popové publikum ocení, že si uprostřed hraní vzpomene na song od The Good, The Bad And The Queen.
Alois Nebel: Panna a netvor
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Poslední mohykán nezávislého rocku
Karel Veselý
Je všeobecně považován za nejdůležitějšího rockového producenta posledních dvaceti let, pracoval na zásadních deskách Pixies, PJ Harvey nebo Nirvany. Přesto má Steve Albini (1962) raději, když se mu říká obyčejně: zvukový technik.
Králové, důstojníci a stavitelé
Tereza Brdečková
Velké výstavy někdy vyprávějí příběhy přinejmenším stejně zajímavé, jako jsou exponáty. Expozice Moc a přátelství v berlínském muzeu Martin-Gropius-Bau dokumentuje politický a rodinný svazek mezi Romanovci a Hohenzollerny v letech 1800 až 1860.
Deprese nad krvavou pečení
Jan H. Vitvar
Lidé mají rádi příběhy. Rádi si je čtou a ještě radši se na ně dívají. Na tomhle principu je založen celý úspěch tvorby Gregoryho Crewdsona (1962), brooklynského rodáka, jehož fotografie visí v pražské Galerii Rudolfinum.
Kdo je a kdo není Rom
Magdaléna Platzová
U takové knihy se člověk musí ptát, komu je vlastně určená. Neromům, aby se něco dozvěděli o Romech? Romům, aby se něco dozvěděli sami o sobě? Odborníkům na romskou kulturu a zasvěceným nadšencům? Nejspíš těm posledním.
Ve špitálech a na pitevnách
Ladislav Nagy
Markýz de Sade. Jen málo postavám 18. století se dostalo takové pozornosti jako jemu. Surrealistům učaroval svým libertinstvím, postmodernistům svým myšlením, šílenstvím a předjímáním soudobé společnosti, milovníkům senzací zase svou výstředností a pověstí, která jej provázela.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Komunisti zas tak chytří nebyli
Martin Dobeš
O únoru 1948 u nás po roce 1989 nevyšlo mnoho knih. Václav Veber (1931), autor té nejnovější, je emeritním docentem ústavu světových dějin na Filozofické fakultě UK v Praze.
Za knižní pestrost
Tereza Brdečková
Pro každého, kdo čekal velkou kulturní akci, to byl zdrcující dojem. Alespoň na první pohled. Na veletrhu Svět knihy na pražském Výstavišti byla minulý víkend atmosféra jako na Matějské pouti či v zoologické zahradě. Vydýchaný vzduch, nedělní davy lidí s dětmi.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Zdivočelí psi potrhali stádo ovcí u Domažlic. Na kopcích opět hořely ohně čarodějnic. Ministr kultury Václav Jehlička vystoupil na poutní vrch Křemešník. Po desetidenní výstavě odnesla vládní delegace zpět do úkrytu ve Svatováclavské kapli Chrámu svatého Víta korunovační klenoty.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do příštích čísel.
Jeden den v životě
Polobolševický původ
Petra Hůlová
Protože jsi z polobolševický rodiny, řekl mi Honza a ve mně by se krve nedořezal. Židobolševický by bylo trefnější, napadlo mě, ale to by Honza nikdy neřekl. O Židy navíc vůbec nešlo.
Den v respitním bytě
Respekt
Respitní byty slouží rodičům jako odlehčení od náročné péče o jejich potomka s autismem.
Eseje
Bůh se nežení
Anton Orjech
V centru všeobecné pozornosti se octly dvě různé události spojené s Vladimirem Putinem. Absolutně různé. K jedné z těch událostí ještě nedošlo a není známo, zda dojde. Jenže o neexistujících událostech lidé debatují často živěji než o těch, co se udály. Mluvíme pochopitelně o tom, že se Putin postavil do čela strany Jednotné Rusko a že se chystá... oženit!
Od Alberta Hofmanna s láskou
Petr Třešňák
Trendy
Nakup si sám
Karolína Vránková
Že prý teď všichni pracujeme pro Tesco. Nebo přinejmenším ti, kteří využijí jeho nových samoobslužných pokladen. Stejně jako už delší dobu pracujeme pro banky, letecké společnosti, videopůjčovny a další firmy, kde se obsluhujeme sami.
Kuchyně po milánsku
Veronika Loušová
Historie milánských přehlídek sahá až do roku 1940, a jak rostla prestiž italského designu, také veletrh budoval svou pověst, aby se postupně stal hlavní světovou událostí nábytkářského průmyslu.
Civilizace
Život není dada
Erika Hníková
Můj kamarád T. a já na hlaváku rychle sedáme na první vlak a jedeme směr Beroun. Bez lístků, ty jsme nestihli koupit. Zkusíme jet načerno, až kam to půjde. Výlety naslepo jsou tak dobrodružné.
Žijeme na dluh
Václav Cílek
V roce 2005 měli naši zemědělci závažný problém – co dělat s nečekanými přebytky obilí. Od té doby však většina potravinářských komodit zdražila skoro na dvojnásobek, což se za poslední rok projevilo růstem maloobchodních cen přibližně o 20 %.
Oceány v kosmu
Josef Gabzdyl
Jupiterův měsíc Europa lákal astronomy už v první polovině 20. století. Odrážel totiž v pozemských dalekohledech sluneční světlo takovým způsobem, jako by byl obří sněhovou koulí. Když v roce 1979 proletěly kolem Europy americké sondy Voyager 1 a 2, ukázalo se, že dřívější představy nebyly daleko od skutečnosti: povrch tohoto měsíce pokrývá led.