2008/20
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Tehdy ještě nebyla města poseta pouličními kamerami a nebe špionážními satelity, ne-existovaly ani mobily a digitální fotoaparáty.
Příštích 7 dní
Respekt
Od 14. května vyhlásili odboráři takzvaný „měsíc protestů“ a na tento den mají naplánovanou demonstraci před Úřadem vlády. Protest organizovaný Českomoravskou konfederací odborových svazů je namířen proti vládním reformám.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Zájem o výsledky průzkumu veřejného mínění.
Anketa: Jaký plat by měli mít učitelé na základní škole?
Respekt
Učitelé by měli mít stejný plat jako policisté. Policisté hlídají významné budovy či osobnosti. Honí české lotrasy a občas je chytnou. Dělají bez ironie záslužnou práci. Policista má maturitu a kurz
Česko
Víme, co tě čeká
Tomáš Pavlíček
Analýzy DNA se mají stát hlavní policejní zbraní v boji proti kriminalitě, takže si české úřady získávání vzorků vynucují i násilím. Poslední dobou však přicházejí zprávy, že metoda zase nemusí být tak všemocná, jak se soudí.
Rebelové s příčinou
Ondřej Kundra, Tomáš Sachr
Jsou čtyři a stejně jako slavní mušketýři se holedbají, že vedou spravedlivý boj. A po minulém týdnu si poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Juraj Raninec, Jan Schwippel a Jan Klas mohou připsat další body. Kvůli jejich hlasům se minimálně na měsíc zadrhla cesta k českým církevním restitucím.
Cyklistou
Jorge Zúniga Pavlov
I přes pocit jisté marginálnosti celé akce budu rád šlapat dál.
Zlatá horečka na českém venkově
Tomáš Pavlíček
Městský člověk se na to místo dívá pořád spatra. Venkov jsou pro něj chlapi v rádiovkách, ženy ve střevících bez podpatků, vůně siláže, bahno na cestách a někde dokonce ani žádný supermarket. To už ale dnes tak docela neplatí.
Komentář
Utrpení v Barmě
The Economist
Cyklon, který si vyžádal desetitisíce lidských životů, zanechal statisíce Barmánců bez střechy nad hlavou a způsobil, že milionům dalších hrozí nemoci a hladomor. Podobně ničivá byla v posledních letech pouze vlna tsunami, která zasáhla Asii v prosinci roku 2004, a zemětřesení v Kašmíru v říjnu 2005.
Euro, Slováci a my
Luděk Niedermayer
Slovensko zřejmě podniklo rozhodující krok na cestě k zavedení eura.
Co s 8. květnem
Marek Švehla
Následky vlády německých nacistů byly prostě příliš hrozné, než abychom je dnes mohli bez obtíží vnímat jako hmatatelnou realitu, jako objekt historického ohlížení.
Brown v nesnázích
Jiří Sobota
V Británii se mluví o nevyhnutelném konci jedenáctileté labouristické éry nebo alespoň o pádu jejich šéfa Gordona Browna. Toryové v londýnských klubech bouřlivě oslavují. Přitom nebýt mladého ministra, mohli být dnes spíše podobní schlíplému hejnu slepic.
Děti kapitána Granta
Jan H. Vitvar
Magistrát letos rozdělil významnou část z kulturních dotací (50 milionů, čili čtvrtinu) podle klíče, nakolik byla ta která instituce v minulé sezoně úspěšná. Čili čím víc do divadla nebo galerie přišlo lidí, tím víc teď dostaly z takzvané dotace na vstupenku. Čím víc si instituce vydělala, tím víc dostane peněz na svou podporu.
Svět
Šedesát let nejistoty
Jan Fingerland
Jednou z hlavních starostí Izraelců je i nadále vojenské ohrožení. Za největší nebezpečí je v současné době považován Írán, který usiluje o zisk jaderných zbraní a jehož prezident opakovaně Izraeli vyhrožoval.
Poteče voda, nebo krev?
The Economist
Když byl generální tajemník OSN Pan Ki-mun v lednu na fóru v Davosu vyzván, aby se zamyslel nad budoucností světa, mohl si vybrat jakékoliv téma. Zvolil si problém, který se v debatách o globálních hrozbách způsobených růstem populace a vysycháním planety objevuje již řadu let – stoupající riziko konfliktů o pitnou vodu.
Na pozvání
Enfant terrible Česká republika
Tomáš Sedláček
Právě v první den našeho předsednictví bude Slovensko s velkou pompou vítat euro. Česká republika tak bude první novou předsednickou zemí EU, která nejenže euro nepoužívá, ale navíc ani neví, co a kdy ve své budoucností vůbec chce.
Justice v kyberprostoru
Jan Komárek
Rozhodnutí v případu Harris potvrzuje v Evropě nebývalou otevřenost soudcovského rozhodování Nejvyššího soudu a kontakt, který si soud udržuje s veřejností.
Minulý týden
Jeden den v životě
Nechcete nás, nevadí
Tereza Brdečková
Teorie, proč má Česko skoro nejméně žen v politice v Evropě, vlastně nic nevysvětlují.
Odinga na másle
Respekt
Asi všude na světě bych začínal den kávou, ovšem málokde tak kvalitní jako právě zde v Keni. Provedu ranní hudební rituál – v autě si nahlas pustím Led Zeppelin a rozvezu dcerky do školky.
Eseje
Celá země sedí ve sklepě
Thomas Glavinic
Na terase všichni mluví o Amstettenu – o synonymu jistého druhu hororu, jehož se jeden člověk dopustil vůči jinému člověku. Co o tom víte? Je něco nového? Obrovitý chlap s plnovousem má u sebe laptop a předčítá nám zprávy.
Příběh dvou revolucí
Timothy Garton Ash
Za „sametové revoluce“ 1989 jsem ve výloze pražského obchodu zahlédl plakát, na kterém bylo 68 obrácené vzhůru nohama na 89. Roky 1968 a 1989 jsou příběhy dvou revolucí, anebo přinejmenším dvou hnutí s dobovým označením „revoluce“.
Trendy
Stan za sekundu
Karolína Vránková
Stan se vyjme z obalu a vyhodí do výšky. Na zem dopadne postavený. Takhle jednoduše funguje takzvaný sekundový stan.
Znovu spolu
Helena Máslová
Je to jedna z nepříjemných skvrn na technologickém zázraku, který už léta vytrvale zvyšuje luxus českého zdravotnictví. Mezi čím dál sofistikovanější péčí se to občas ztrácí, ale je to tak: v místních poměrech je dodnes téměř nemožné přivést v klidu na svět zdravé dítě.
Civilizace
Proč jen čtrnáct?
Miloslav Petrusek
Na sklonku končícího režimu jsem si spočítal, kolik vyprodukoval vysokoškolsky vzdělaných lidí, a potěšil jsem se.
Čekání na Einsteina
Lukáš Tomek
Jeden ze způsobů, pomocí nichž se dnes léčí rakovina plic, představují malé urychlovače částic, třeba takový, jaký bychom našli v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Spojeni Marxem
Jan Adamec
Sovětský svaz rozhodně nebyl zemí nakloněnou Židům. Alespoň pokud jde o vnitřní politiku. Bolševikům vadila židovská víra a s ní spojené starodávné vazby, zvyky a historie komunit.
Kultura
Alois Nebel: Radio Sudety
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel.
Kdo neskáče, ten neskáče
Jan H. Vitvar
První velký úspěch slovenského hokeje. Ve finále Slováci stahují náskok Čechů, v čase 2.22 před koncem překonává Šatan Čechmánka a snižuje na rozdíl jediného gólu.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy.
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Kolik mravenců odtáhne ledničku
Pavel Klusák
Když brněnské Květy před rokem přebíraly Anděla za album Kocourek a horečka (v žánru alternativy), měly za sebou dlouhou historii. Martin E. Kyšperský vytvářel písničky už s kamarády na základce.
Svatý Landa na Zlatém draku
Jan Němec
Píseň Daniela Landy spolu s jeho dalšími skladbami na podzim nejspíš zazní na prknech brněnského Národního divadla. V překvapivém spojení Landy s touto institucí je jistě kus ironie: kdo jiný by měl zpívat na pódiu Národního divadla než muž, který se už dvacet let tak výrazně fixuje na ideu národa?
Nikam nesmíš, jsi ženatej!
Tereza Brdečková
Slogany k filmu Kuličky uvádějí, že je o tom, jaké jsou ženy potvory. Možná to dobře působí jako reklamní trik, ale mužských portrétů je v Kuličkách debutující Olgy Dabrowské stejně jako ženských a jsou stejně zajímavé.
Život na horské dráze
Jiří Vančura
„Páchal neplechu za neplechou,“ orazítkoval Klement Gottwald v roce 1936 šéfredaktora Rudého práva Stanislava Budína (1903–1979), následně vyloučeného z KSČ.
Šavlí do lidí
Tomáš Weiss
Polka Dorota Maslowská (1983) se jako dvacetiletá stala literární hvězdou. Ve čtyřicetimilionovém Polsku si její debut Červená a bílá (česky 2004) koupilo přes 120 tisíc lidí.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Andrej neboli Nikolaj
Jaroslav Formánek
Esejista, noční hlídač, překladatel, kotelník, redaktor, domovník či vedoucí knihovny Kanceláře prezidenta republiky, nic ho nezměnilo. Stankovič se choval bezelstně a přátelsky na Pražském hradě, v hospodě čtvrté kategorie nebo při zasedání redakční rady.
S úctou, pusťte je
Magdaléna Platzová
Výbor pro vězněné spisovatele mezinárodního PEN klubu je vážně znepokojen současnými zprávami o zhoršujícím se zdravotním stavu a nedostatku zdravotní péče pro vězněné spisovatele.