2008/18
Editorial
Příštích 7 dní
Respekt
V neděli 4. května se bude v bolivijské provincii Santa Cruz konat v provincii první z referend o autonomii. Místní opozice odmítá změny v ústavě prosazené prezidentem Evem Moralesem.
Průzkum
Respekt
Editorial
Erik Tabery
Co pro vás znamenají korunovační klenoty?
Ondřej Nezbeda, Respekt
Anketa: Co pro vás znamenají korunovační klenoty?
Komentář
Jak dostat Pitra do tepláků
Jaroslav Spurný
Dvě důležité zprávy minulého týdne: Městský soud v Praze osvobodil sedm manažerů IPB, nedopustili se prý podvodného jednání s navýšením základního kapitálu.
Lekce chobotnice
Marek Švehla
Pavel Bém míří vysoko, v praxi se ale předvádí jako mistr v uhýbání před odpovědností.
Kulínského měkký pád
Petr Třešňák
Největší český sexuální skandál je téměř u konce – dirigent Bohumil Kulínský dostal v první instanci za pohlavní zneužívání sboristek tříletý podmíněný trest.
Méně svobody slova
The Economist
Když vezmete do ruky slovenské noviny, čeká vás stručný, zato poněkud deprimující obsah.
Na pozvání
Mantinely kolem nás
Zdenek Slouka
Některé sporty se vychýlily ze svých hranic a nedělá jim to dobře: lední hokej a fotbal.
Tajuplná veřejnost
Jan Hartl
Máme se snadno smířit se situací, kdy sami odmítáme to, co pokládáme za potřebné, a haníme to, co se nám daří? Pomůže lepší komunikace politiků a médií? Důvodů k takovým postojům může být samozřejmě mnoho, ale rozhodně by se u té lepší komunikace mělo začít.
Česko
Umění šťastného rozvodu
Anneke Hudalla
Čím dál víc mužů zoufale bojuje o své děti, mnoho rozvedených žen potichu upadá do chudoby. Čím to je? A co všechno se musí změnit, aby konec lásky v Čechách mohl znamenat naději na začátek nového a aspoň trochu radostného života?
My platit nebudeme
Adam Šůra
Zástupci vysokoškoláků z pětatřiceti českých univerzit si na společném zasedání odhlasovali, že školné odmítají.
Je to dobré
Renate Zoeller
Postupné zavádění parkovacích zón je zatím jediným radikálnějším krokem, jímž se úřady snaží vylepšit situaci ve městě dušeném stovkami tisíc aut. Víc zatím v ruce prostě nemáme. Co tedy parkovací zóny za pár měsíců fungování Praze přinesly?
Kulturní Praha?
Fabrice Martin Plichta
Mezi pražskými zastupiteli a kulturní frontou je to na nože.
Divadelní ředitelé, herci a šéfové kulturních institucí vyšli do ulic, více než třináct tisíc příznivců umění podepsalo petici „Za Prahu kulturní“.
Krok do lepších časů
Silvie Lauder
Zní to nadneseně, ale je to tak. Soudem nařízený konec kariéry hejtmanského náměstka a maloměstského starosty Ladislava Kavříka se dá slavit jako krok k lepší politické kultuře v celé zemi.
Svět
Zdravím, koupil jsem mobil!
Markéta Pilátová
Fronty patří k „ostrovu svobody“ stejně jako blankytné moře. V tyhle dny se do nich však stovky zámožnějších Kubánců řadí radostněji. Čekají na domácí spotřebiče, počítače a mobilní telefony – zboží, které si během pěti dekád kubánské diktatury nemohli koupit, jenom o něm snít.
Šašek a Král
Jiří Sobota
Londýn se v posledních desetiletích stal bohatým evropským Babylonem se všemi protiklady. Nad městem se tyčí prosklené mrakodrapy finančních center The City a Canary Wharf, ale přímo v jejich sevření se rozkládají městské chudinské čtvrti, kde jenom vloni padlo za oběť nožům místních gangů 27 mladistvých.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Po měsících se zastavil růst cen jídla. Cena ropy dosáhla 120 dolarů za barel a analytici oznámili, že tím to nekončí. Čekací lhůty na zhlédnutí českých královských klenotů na Hradě dosáhly sedmi hodin. Skončilo pět let daňových prázdnin pro zpracovatelský průmysl.
Připravujeme
Respekt
Co připravuje redakce do příštích čísel.
Jeden den v životě
Nemravně levné kuře
Jan Balabán
V tomto názvu jistě čtete ozvuk reklamního sloganu Kentucky Fried Chicken. Autor sloganu říkal, že kdyby ta tři slova o proklatě dobrém atd. prodal sám, a ne přes agenturu, byl by boháč.
Den experta OSN
Respekt
Ten den ve Lvově začal velmi brzy. V lůžkovém kupé rychlíku z Kyjeva jsem se do něj tak nějak proklímal a protřásl bez výraznějšího přerušení spánkem.
Eseje
Tam za nádražím
Navid Kermani
Každý den procházím naší čtvrtí Eigelstein za nádražím. Tady zaslechnu arabštinu, tam polštinu, vlevo cosi, co zní balkánsky, pak samozřejmě turečtinu, občas perštinu, při níž zpozorním, francouzštinu (od Afričanů), asijské jazyky, také němčinu v těch nejrozmanitějších odstínech a kvalitách, hovoří jí blonďáci i orientálci, lidé černé i žluté pleti.
Proč má být Ukrajina v Unii
Jurko Prochasko
Proč by měla Ukrajina patřit do Evropské unie? Protože to tak chci, protože bych to tak chtěl, protože si to přeji, ano: neumím si vůbec představit, že by to bylo jinak. Podle mne to jinak prostě nejde. Že to jsou pro vážnou politickou debatu příliš slabé argumenty?
Trendy
Lassi se vrací
Kateřina Kadlecová
Mléčné nápoje jsou nutná součást zdravé stravy – to není zrovna překvapivá poučka. Zvláštní je, že Češi si ji vzali k srdci hlavně v poslední době.
Doporučeno přítelem
Daniel Köppl
Co to je „matka latte macchiato“? Jitka to dokáže vysvětlit jistě lépe než marketingoví manažeři, kteří si v německé pobočce nadnárodního kolosu Procter & Gamble toto označení vymysleli.
Civilizace
Mašínové a svědomí
Jiří Suk
Tento týden uplynulo 60 let od chvíle, kdy skupina mladíků s bratry Mašíny v čele opustila Československo
Záhada modrého čtverce
Martin Uhlíř
V klinické praxi se běžně používají stovky a tisíce léků. Známe skutečně všechny jejich účinky? Co když mohou pomoci i proti dalším nemocem, jen o tom nevíme?
Nejste v tom sami
Jaroslav Formánek
Před třiceti lety vznikl v Československu Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Svět se začal dozvídat o pronásledování lidí, kteří se odvážili vyjádřit nesouhlas s tehdejšími poměry.
Kultura
Alois Nebel: Svatba jako řemen
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
O otci a synech
Jan Gregor
Před pěti lety zapůsobil na festivalu v Benátkách jako zjevení z čistého nebe. Kdo sakra je Andrej Zvjagincev?
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Reklama na Paříž
Jan Gregor
Steve Buscemi má problém. Alespoň v krátkém snímku bratrů Coenů s názvem Tuileries. Coby americký turista se totiž nedrží rady z bedekru, podle níž se má v pařížském metru vyhnout přímému očnímu kontaktu se spolucestujícími.
Humor a známky krize
Jan H. Vitvar
Ta role mu moc nesedí. Ale nevadí mu. Jiří Kovanda (1953) si teprve zvyká, že se najednou ocitl na výtvarném výsluní, o jakém se mu ani nezdálo.
Apokalyptický čaj o páté
Pavel Klusák
Portishead věděli, že návrat se nemůže odehrát ve starém stylu, zároveň bylo evidentní, že publikum touží po setkání s kouzlem jejich starých alb. Rébus nyní rozlouskli se ctí. Nové album Third není triphopové, už po pár sekundách je přesto jasné, že je to deska Portishead.
William,tanec a zpěv
Hana Ulmanová
Moudré děti psala Angela Carterová (1940–1992) s vědomím, že má rakovinu plic a že to asi bude její poslední dílo. Není tedy divu, že jindy sžíravá recenzentka listu The New York Times Michiko Kakutaniová knihu milosrdně nazvala „završením autorčiny plodné dráhy“.
Hrabě českých bibliofilů
Jan H. Vitvar
U někoho je dost těžké poznat, že před sebou nemáte arogantního podivína, ale svým způsobem génia, na kterého se bude vzpomínat ještě čtyřicet let po smrti. Přesně tolik roků letos uplynulo od skonu Josefa Portmana (1893–1968).
Když úřad uřezával uši
Viktor Šlajchrt
Řadou postřehů o dnešních zkrachovalcích, tulácích a bezdomovcích otevírá svou pozoruhodnou knihu Zrození vagabunda i mladý historik Pavel Himl.
Dotknout se Máchy
Jaroslav Formánek
Před Vánocemi se nad Památníkem národního písemnictví stahovaly černé mraky. Ale ne dešťové. V rámci reformy příspěvkových organizací ministerstva kultury to vypadalo, že tato jedinečná instituce zanikne.