2007/24
Kultura
Snyderovi v patách
Petr Třešňák
V krátkých kalhotách, polobotkách a s ošlehanou tváří vypadá muž na peroně pražského smíchovského nádraží jako vysloužilý skautský vedoucí, který se chystá strávit horký den někde na Berounce.
Co se čte v Respektu
Respekt
Co čtou redaktoři Respektu.
Novinky
Respekt
Nové knižní tituly.
Výstavy
Jan H. Vitvar
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Nesnesitelná lehkost vzpomínek
Jan Gregor
Televizní tip pro tento týden.
Hudba
Pavel Klusák
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Kaczyńského Koniáš
Justyna Wodzislawska
Místopředsedovi polské vlády Romanu Giertychovi nevoní knihy uznávaných spisovatelů.
Kladu co nejlepší otázky
Pavel Klusák
Měli bychom jí dobře rozumět. Vždyť se proslavila svrchovaně zábavnou reakcí na reaganovskou Ameriku 80. let: na svět ekonomických argumentů, umných i bizarních mediálních manipulátorů, záplavy informací ke konzumaci, efektní náhražky za skutečnou politiku.
Vzpoura zdrojů
Adam Javůrek
Na internetu se odehrála zvláštní přestřelka: reportér technologického měsíčníku Wired Fred Vogelstein se přel s internetovým podnikatelem a vlivným blogerem Jasonem Calacanisem o telefonické interview.
Bobův návrat
Lukáš Jiřička
V Arše vystoupí The SITI Company s proslulou poctou Wilsonovi.
Bezkrevné repete
Jan H. Vitvar
Arcidílo malíře Jana Zrzavého (1890–977) běžně visí ve Veletržním paláci, ale ve stálé expozici Národní galerie nevyvolává zdaleka takovou pozornost jako tady, pár metrů od Zámeckých schodů, kde jeho autor před lety bydlel.
Kniha o „noci rozbitého skla“
Adam Drda
Kniha britského historika Martina Gilberta Křišťálová noc – Předehra záhuby se snaží vyvracet klišé o holocaustu.
Chabonův Stařec a hoře
Jan Gregor
Americký prozaik Michael Chabon (1963) přivádí v novele Konečné řešení znovu na scénu nejznámějšího detektiva všech dob Sherlocka Holmese.
Provokativní ohňostroj pokračuje
Petr Dytrt
Již mnohokrát se Michelu Houellebecqovi (1958) podařilo vzbudit všeobecné pozdvižení ve stojatých vodách současné románové nadprodukce.
Výběr z webu
Jak nedočkavý řidič život rybě zachránil
Zuzana Musilová
Řidiče autobusu, který vyráží z výchozí zastávky o dvě minuty dřív, by měli vyhodit nebo aspoň pokutovat. Určitě připraví zaměstnavatele o část zisků...
Reklama (téměř) všude, kam se podíváš
Jan Kout
Veřejný prostor je stále více zahlcován komerční propagací nejrůznějšího druhu. Je načase být k jejím projevům méně tolerantní.
Tchaj-wan: boj o Čankajškův památník
Jakub Havlíček
Čankajškův památník uprostřed tchajwanské metropole Tchaj-pej tvoří jednu z jejích nepřehlédnutelných dominant.
Jednatřicítka
Před 10 lety
Respekt
Před deseti lety Respekt popisoval vynález nové doby, který novinářům ulehčí v rachotě a čtenáři či divákovi naservíruje, co si žádá.
Mimochodem
Petra Hůlová
„Všechny zábrany jdou stranou, žádné slovo neplatí, jakmile promluví rozmnožovací pud. Život v nejprimitivnější formě řve a huláká, jeho síla je zcela bezohledná. Bylo mu zle,“ popisuje pocity své postavy v nové povídkové knize Olej do ohně Lubomír Martínek. Doporučuji k přečtení.
Jeden den v životě
Jana Fialová
Je pondělí ráno a já netrpělivě čekám v kuchyni. Kluci odešli do školy, malá dcera pobíhá kolem. Konečně zvonek. Přichází máma, přebírá dohled nad dítětem a já sedám na kolo směr rakouská hranice.
Ve hvězdách
Tereza Brdečková
Prvního června si v Obořišti na Příbramsku vzal život jedenasedmdesátiletý Jan Beneš, spisovatel, jehož tvorba je spojena s českým exilem, s jeho příčinami a následným zklamáním.
Komentář
Konec vsetínského snu
Jaroslav Spurný
Hokejový tým HC Vsetín byl Asociací hokejových klubů vyřazen z tuzemské nejvyšší soutěže.
Vladimir a jaderný mír
The Economist
Rusko směřuje k nové formě autoritativního režimu a souběžně s tím se zostřuje i protizápadní rétorika prezidenta Putina a stále silněji připomíná období studené války.
Čunek drtí politickou scénu
Erik Tabery
Zablokovaná sněmovna, stávkující poslanci, emotivní výkřiky, odvolávaní státní zástupci – Jiří Čunek s úsměvem na tváři ohrožuje chod země.
Čekání na americký trh
Zdeněk Kudrna
Pokud nová škodovka splní české bezpečnostní normy, může se prodávat po celé EU. Pro americký trh by ale návrháři museli zohlednit tamní bezpečnostní normy.
Zahraničí
Jed mezi Ruskem a Západem
Tomáš Vlach
Po půlroce spekulací přichází jasné slovo. Britská prokuratura 22. května prohlásila, že v případu Litviněnko zná jméno vraha – údajně jím je bývalý příslušník ruských tajných služeb Andrej Lugovoj.
Příchod živlů do Libanonu
Filip Moravec
Do palestinských táborů proniká al-Káida.
Ahmadínedžád a špionka z Prahy
Cyril Bumbálek
Parnaz Azíma odcestovala do Teheránu na konci ledna, aby v nemocnici navštívila svoji matku. Hned v letištní hale jí íránští policisté zabavili doklady a odkázali ji na pasový úřad, kde ji ovšem čekala nabídka ke spolupráci s íránskými agenty. Parnaz odmítla. Svůj pas zpátky nedostala a zanedlouho ji čekalo předvolání před revoluční soud.
Profil
Domov
Pohoda s ptačí chřipkou
Kateřina Čopjaková
Na začátku byly novinové titulky „Ptačí chřipka a Česko: co bude dál?“. Teď už to víme: nic moc, obava ze smrtící epidemie se ukázala jako nadsazená. Spíše než postižené můžeme tedy sčítat vítěze celé události. Řečeno jinak, možná trochu provokativněji: je čas se podívat, kolik panika kolem hrozící epidemie stála a kdo na ní vydělal.
Rada pro ministra Kalouska
Jaroslav Spurný
Nad skandálně benevolentním přístupem českého státu k podnikání v hazardu se začínají stahovat mráčky. Senát minulý týden odmítl, aby Sazka a spol. dostávaly darem stamiliony v podobě odpočtu z daně.
Čunek dostal jiného vyšetřovatele
Jaroslav Spurný
Policisté, kteří vyšetřovali Jiřího Čunka, pracovali podle dostupných informací dobře. Nicméně v pořádku je i to, že jim nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká vyšetřování případu odebrala. Zdánlivě odporující si slova se dají pochopit při pohledu na všechny souvislosti případu Čunek.
Cože? Jaká Unie svobody?
Silvie Lauder
Občas se říká, že všechno se děje v kruzích. Pro příběh Unie svobody-DEU to platí určitě. Po dekádě raketového úspěchu a stejně raketového sešupu se strana obrací zpět tam, odkud vyšla. Tedy k ODS. Otevřená náruč ji tam ale rozhodně nečeká.
V Rostocku o nás bez nás
Vladimír Ševela
Pro tuzemské antiglobalisty je ta situace příznačná: až na výjimky se nezúčastňují mezinárodních protestních akcí ani diskusních fór. Přesto to neznamená, že by na svou věc rezignovali.
Civilizace
Jiné Země
Jiří Dušek
Kdyby někdo vypsal cenu za nalezení „druhé Země“, pak by se objevitelé světa u Gliese 581, astronomové z Evropské jižní observatoře, ocitli poměrně blízko výhře. Těleso má zřejmě pevný povrch a může na něm být i kapalná voda, některé hlasy dokonce spekulovaly o přítomnosti oceánu.
Svoboda bez auta
Hana Librová
„Dopřávám si luxus žít bez auta,“ píše respondent ankety, kterou uspořádala mnichovská iniciativa Autofrei leben!. Požádala lidi, kteří se zřekli automobilu, aby napsali, jak se bez něho žije.
Mezera mezi dvěma stromy
Václav Cílek
V Česku se aleje více sázejí, než kácejí. Každý si ale všimne, když někde schází mohutný strom, málokdo však útlého, mladého stromku.
Trendy
Pokus o naději pro Blízký východ
Šimon Peres
Čtyřicet let po šestidenní válce se mír mezi Izraelci a Palestinci zdá být stejně daleko jako dřív. Co je příčinou tohoto zdánlivého paradoxu? Existuje nějaká naděje?
Soutěžit o ledvinu? Šla bych
Slavenka Drakulič
Ach, jak jednoduché je být morální, když jste zdravý! To byla má první myšlenka, když jsem slyšela o holandském programu a o pobouření, které vyvolal zápas na život a na smrt o jedinou ledvinu.
Jozef Tiso a čertův škleb
Petr Placák
Na Slovensku se v souvislosti s šedesáti lety, která uplynula od popravy Jozefa Tisa, oživil spor o jeho osobu, respektive o působení Tisa ve funkci prezidenta válečného tzv. slovenského štátu.