0:00
0:00
Kultura9. 6. 20076 minut

Snyderovi v patách

V krátkých kalhotách, polobotkách a s ošlehanou tváří vypadá muž na peroně pražského smíchovského nádraží jako vysloužilý skautský vedoucí, který se chystá strávit horký den někde na Berounce.

Astronaut
Fotografie: A máte tu nějaký prales? (Gary Snyder zcela vlevo, v popředí Jiří Zemánek). - Autor: Petr Třešňák Autor: Respekt

V krátkých kalhotách, polobotkách a s ošlehanou tváří vypadá muž na peroně pražského smíchovského nádraží jako vysloužilý skautský vedoucí, který se chystá strávit horký den někde na Berounce. Jenom ta náušnice v uchu nebývá u sedmasedmdesátiletého českého chataře zvykem. Výletníkem je americký básník Gary Snyder, host letošního Festivalu spisovatelů. Pět dní prožil v kolotoči diskusí, přednášek, veřejných čtení, autogramiád a rozhovorů, a tak poprosil zdejší přátele, ať mu na čtvrtek naplánují výlet do přírody. A pozvou, koho mají chuť. Na nádraží skřípou brzdy vlaku, asi třicetičlenná výprava se souká do vagonu a vyráží směr Beroun.

↓ INZERCE

Co chtějí slyšet

Vyjet si na výlet do přírody s Gary Snyderem není jen tak. Pro její milovníky je to stejná pocta, jako pro ctitele rock-and-rollu šance zahrát si na kytaru třeba s Neilem Youngem nebo Sonic Youth. Od časů Henriho Davida Thoreaua nenajdete ve světové literatuře a filozofii mnoho dalších autorů, kteří by vztah člověka k přírodě (a důvody k pobývání v ní) vystihli tak vrstevnatě, šaramantně a přitom s oslnivou informovaností. Snyder k tomu má hned několikerou průpravu. Kamarád Jacka Keroucka a Allena Ginsberga, který prožil horečku beat generation i květinové éry, vystudovaný sinolog a znalec asijských kultur, praktikující buddhista, jenž strávil přes deset let v japonských zenových chrámech, muž, který prochodil americké a asijské…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc