Jed mezi Ruskem a Západem
Po půlroce spekulací přichází jasné slovo. Britská prokuratura 22. května prohlásila, že v případu Litviněnko zná jméno vraha – údajně jím je bývalý příslušník ruských tajných služeb Andrej Lugovoj.
Po půlroce spekulací přichází jasné slovo. Britská prokuratura 22. května prohlásila, že v případu Litviněnko zná jméno vraha – údajně jím je bývalý příslušník ruských tajných služeb Andrej Lugovoj. Britové chtějí obviněného postavit před soud a požádali o jeho vydání. To Rusko obratem odmítlo a šlo ještě dál. Zatímco Britové si své důkazy nechávají k soudu, takže podrobnosti obvinění nelze zjistit, v Moskvě okamžitě představili celou vlastní interpretaci případu. Obviněný Andrej Lugovoj uspořádal bezprostředně po vznesení britské žádosti tiskovou konferenci, na níž novinářům z papíru přečetl, jak to tehdy vlastně bylo.
V příběhu vyprávěném Andrejem Lugovým je smrt Sergeje Litviněnka další epizodou ve válce britských tajných služeb proti Rusku. Litviněnko, který zemřel 23. listopadu na následky ozáření pocházejícího z radioaktivního polonia 210, byl podle této teorie agentem britské výzvědné služby MI-6, stejně tak jako jeho zaměstnavatel, ruský miliardář Boris Berezovskij, žijící v azylu v Británii. Na popud zahraničních tajných služeb prý Litviněnko organizoval záškodnické akce v Rusku, konkrétně útok islámských ozbrojenců v severokavkazském Nalčiku před dvěma lety.
Pro vraždu Litviněnka pak Lugovoj předestřel hned tři teorie: buď se natolik vymykal kontrole MI-6, že se ho britská služba sama zbavila. Nebo to byla pomsta ruské mafie ve Španělsku, na kterou Litviněnko předal informace…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu