2008/13
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Pro redaktory Respektu není lehčího rozhodnutí než bojkotovat olympiádu v Číně – tak jako tak totiž neměl nikdo z nás v plánu letět v létě do Pekingu.
Příštích 7 dní
Respekt
V sobotu 29. března se v Zimbabwe bude volit prezident. Již 28 let vládnoucí hlavě státu, autokratickému Robertu Mugabemu, se postaví bývalý ministr financí Simba Makoni. Zahraniční pozorovatele Mugabe do země nevpustil.
Průzkum: Irák po 5 letech
Respekt
Průzkum
Anketa: Co by to znamenalo, kdyby bylo nalezeno skutečné Ježíšovo tělo?(Viz článek Ježíšova hrobka?,Respekt 12/08)
Respekt
Ježíšů žily v novozákonní době stovky a spousta jich mohla mít za otce nějakého Josefa. Ale budiž, zaspekulujme si. Kdyby se nalezly skutečné Ježíšovy ostatky, pro křesťany by to znamenalo ohromné zklamání.
Blogy
Domácí lékárnička z kohoutku
Respekt
Trvalo mi dost dlouho, než jsem duševně zpracovala, že v New Yorku se vůbec nevede vracet nevyužívaná nebo prošlá léčiva, protože pro lékárny z toho nekouká žádný byznys, a že nikoho nezajímá, kde ty pilulky skončí a jaký mají vliv na životní prostředí a živé organismy
On-line rozhovor s Ivanem Davidem – ředitelem Psychiatrické léčebny v Bohnicích
Respekt
Jaká je současná ekonomická a personální situace ve vaší léčebně?
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Začalo jaro a Čechy, Moravu i Slezsko pokryl sníh. Vrátili se čápi. Vláda komunistické Číny rozmetala pomocí tanků a ostré střelby demonstrace za svobodu, které vypukly na území okupovaného Tibetu; při zásahu čínské armády zemřelo zatím sto čtyřicet demonstrantů, oznámila média.
Připravujeme
Respekt
Obyvatelé českých romských ghett začínají upadat vedle nezaměstnanosti, prostituce a drog také do pasti beznadějných dluhů.
Jeden den v životě
Fandit slabšímu
Petra Hůlová
To, že se sázka na střední proud stane volbou proti proudu, mě nenapadlo.
Jizerská 25
Respekt
Jmenuji se Magda a je mi 16 let. Moje máma jezdí každoročně běžecký závod Jizerská 25, ale letos byla nemocná. Věděla jsem, že je to moje příležitost. Nejdříve se jí moc nelíbilo, že bych jela místo ní, ale nakonec souhlasila.
Eseje
Proč uznat dalajlamu
Timothy Garton Ash
Britský ministerský předseda Gordon Brown minulý týden slíbil, že se v květnu setká s dalajlamou při jeho příjezdu do Británie.
Mlčení mezi slovy
Jaroslav Formánek
Před několika lety jsem ve Francii poslal poštou Věře Linhartové jednu knihu. Po pár dnech se balíček vrátil s ručně připsanou poznámkou: Po ověření sdělených údajů tato osoba neexistuje.
Trendy
Ohleduplná vejce
Karolína Vránková
V ČR žije momentálně stejně slepic jako lidí. Češi si už užili svá velikonoční vajíčka a snad by si teď něco zasloužily také jejich nosnice mučednice: jak známo, skoro polovina českých slepic stráví život v průmyslových chovech, v klecích o půdorysu papíru A 4.
Přesezené lidstvo
Karolína Vránková
„Lidé si myslí, že sezení je pasivní záležitost. Prostě se zhroutí do židle. Ale správné sezení je dynamická, plně kontrolovaná aktivita.“ V pracovně v Praze na Břevnově má právě jen tvrdou židličku, koberec a velké zrcadlo. Za jejich pomoci lidi učí, jak „používat své tělo“, mimo jiné jak sedět.
Civilizace
Hrát první ligu
Václav Cílek
V západní civilizaci se lidem daří alespoň po materiální stránce nejlépe za posledních sedm milionů let, kdy se od společných předků moderních lidoopů odštěpila větev vedoucí k člověku.
Netunelovat vědu
Pavel Jungwirth
V našem akademickém ústavu, kde řada vědců pracuje na vývoji nových léčiv, se hodně mluví o ochraně duševního vlastnictví.
Proti velké trojce
Martin Uhlíř
Tu obrazovku kolemjdoucí na rušné ulici v Cambridgi ve státě Massachusetts většinou míjejí bez povšimnutí. Přitom je umístěna za sklem moderní budovy výzkumného ústavu Broad Institute a obrácená do ulice tak, aby na ni bylo zvenčí dobře vidět. V mnoha řádcích pod sebou se přes ni řítí různobarevná písmena A, C, G a T. Každou minutu jich přibude zhruba 1300.
Kultura
Alois Nebel: Schůze
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Reprezentativní průřez současnou tchajwanskou výtvarnou scénou. K vidění je Lee Mingweiova instalace interpretující Dvořákův Americký kvartet, video Tsui Kuang-yua vystavené na loňské přehlídce documenta
Sex a předsudky
Jan Gregor
Smutek z aktuální zprávy, že se v české distribuci neobjeví výborný film o Bobu Dylanovi I´m Not There, mohou fanoušci režiséra Todda Haynese zahnat tím, že si v televizi nenechají uniknout jeho předchozí snímek Daleko do nebe (2002).
Hudba
Pavel Klusák
Po období elektro-vamp se britská autorská zpěvačka proměnila v luční vílu. Album s ohlasy folku, Beatles či Beach Boys naštěstí není jen „hezké“, ale i surreálné a psychedelické. Dobrý soundtrack k nástupu jara.
Milan Knížák, dekonstruktér a destruktor
Pavel Klusák
Dá se předpokládat, že provokativní pověst Knížákovi nikterak nevadí, veřejná kritika jistě ano. V diskusích o kontroverzní pověsti šéfa Národní galerie se naštěstí pořád ještě daří oddělovat Knížáka-ředitele a Knížáka-tvůrce.
Drama o naftě, krvi a vítězích
Tereza Brdečková
Tady nejde jen o dva Oscary, Zlatý glóbus a desítky dalších cen. Se snímkem Až na krev k divákovi po dlouhé době přišel strhující film, na který se hrnou davy a zároveň mu salutuje výkvět světové kritiky.
Dost velká výzva
Jan H. Vitvar
Splněný sen. Takhle lakonicky označuje nakladatel Ladislav Horáček fakt, že se mu podařilo vydat největší knihu, jaká se dá na našem trhu koupit. Reprint publikace Josefa Váchala (1884–1969) Šumava umírající a romantická se v Česku oficiálně představí až 17. dubna.
Tajemství svatého psa
Martin Nodl
Jean-Claude Schmitt (1946) měl štěstí, které historika potká jen jednou za život. Na základě krátkých mravoučných pojednání dominikána Štěpána z Bourbonu ze 13. století se mu podařilo vypátrat příběh plný rituálů, pověrečných praktik a prastarých kultů, jež měly navrátit nemocným dětem ztracené zdraví a vyrvat je z moci ďábla. Popsal ho v knize Svatý chrt.
Absurdita, ale dobře cool
Jovanka Šotolová
„Bylo to hrozné. Bylo to hrozné. Bylo to tak hrozné, že si to nikdo nedokáže představit.“ Tak začíná první povídka z knihy Take five relativně ještě mladého, ale již proslaveného (dokonce i v Česku) belgického spisovatele Thomase Gunziga (1970).
Novinky
Respekt
Nad esejem renomovaného amerického sociologa Petera Bergera Náboženství a globální společnost se ve svých příspěvcích zamysleli přední čeští i zahraniční odborníci na otázky etiky, filozofie, sociologie, historie a náboženství. Mezi jinými Tomáš Halík, Ivan O. Štampach, Libor Prudký, Luboš Kropáček nebo Jan Sokol.
Mračna nevědomosti a pokrytectví
Jaroslav Formánek
Francouzský medievalista stál u vzniku proslulé školy Annales, která po válce formovala západoevropské historické myšlení. Do armády vstoupil dobrovolně těsně před vypuknutím bojů, stal se zpravodajským důstojníkem a byl očitým svědkem morální i fyzické neschopnosti Francouzů bránit se.
Objevy, objevy!
Magdaléna Platzová
Cena pojmenovaná po karlovarské minerálce nemá v Česku konkurenci. Nejenže jako jediná zahrnuje veškerou zdejší knižní produkci, ale podařilo se jí celkem úspěšně proniknout i do médií – večer, kdy se vyhlašují vítězové, již tradičně vysílá Česká televize. Absolutní vítěz dostane 200 tisíc korun.
Prvních 15 minut
Svět
A všechno bude zadarmo
János Széky
Referendum, které podpořila pravicová opoziční strana Fidesz, se totiž týkalo výjimečného tématu – voliči přímo rozhodovali o platbách u lékaře ve výši 300 forintů (asi 30 Kč), o stejně vysokém poplatku za každý den strávený v nemocnici a o ročním školném ve výši kolem 10 000 Kč, které má posílit státní dotace na vysokoškolské studium.
Americká otočka
Jiří Sobota
Zatímco se demokraté Hillary Clintonová a Barack Obama stále perou o oficiální nominaci do listopadových voleb (a o Alu Goreovi není slyšet), vyrazil již de facto nominovaný republikánský kandidát John McCain na státnickou cestu do zahraničí a kromě Iráku se zastavil také ve Velké Británii a Francii.
Sedm dní v Tibetu
The Economist
Léta rychlého hospodářského růstu, která měla podle nadějí Číny utlumit separatistické požadavky, vyústila v pravý opak.
Česko
Lidská práva
Fabrice Martin Plichta
Poslední výroční zpráva o stavu respektování lidských práv ve světě, kterou v březnu publikovalo americké ministerstvo zahraničních věcí, doslova nadzvedla Mirka Topolánka.
Zákopová válka o české soudy
Silvie Lauder
Takový šok a zahanbení už česká justice dlouho nezažila – mladoboleslavský soudce Pavel Nagy sice lhal a podváděl a je v podezření, že dokonce spáchal trestný čin, kárný senát Nejvyššího soudu mu za to ale jen na půl roku snížil plat.
Tajný cíl státních maturit
Ondřej Kundra
Internetová stránka www.cermat.cz se stala hitem mezi českými teenagery. Žádná móda, žádné stahování hudby nebo filmů: na tomhle ministerském webu můžete dostat ukázky nových státních maturit.
Zákon proti pohlavkům
Anneke Hudalla
Důvodem není jen to, že se výchova v Čechách zřejmě značně liší od procesu odehrávajícího se v rodinách na Západě. Česká veřejnost kromě toho ani neví, jak německý zákon vůbec funguje a jaký efekt zatím měl.
Na pozvání
Bolení hlavy po prohýřené noci
Poslední čísla největší ekonomiky světa poukazují na to, že se Amerika v polovině ledna propadla do deprese.
Oživlé propadáky
Říká se, že to, co špatně začíná, většinou také špatně pokračuje. Kdybychom v naší politice pro tuto tezi hledali potvrzení, mohli bychom si za příklad vzít Senát. Vznikal obtížně, za nepřízně a posměchu a táhne se to s ním dodnes – volby do Senátu v současnosti pokládá za důležité jen zhruba čtvrtina obyvatel ČR.
Komentář
Justice v krizi
Jaroslav Spurný
Šest významných představitelů justice plus bývalý ministr spravedlnosti podali žalobu na sociální demokratku Marii Benešovou za to, že v souvislosti s jejich manévrováním v korupční kauze vicepremiéra Čunka použila příměru „justiční mafie“.
Jak spasit armádu
Ivan Gabal
Když Česko dostalo v Madridu pozvánku do NATO, bylo v pražských hospodách veselo.
Mlčení věštecké koule
Nebyl to dobrý týden pro finanční trhy.
Hry a politika
Marek Švehla
Měl by Západ a jeho sportovci olympijské hry v Pekingu bojkotovat, nebo ne?