Dost velká výzva
Splněný sen. Takhle lakonicky označuje nakladatel Ladislav Horáček fakt, že se mu podařilo vydat největší knihu, jaká se dá na našem trhu koupit. Reprint publikace Josefa Váchala (1884–1969) Šumava umírající a romantická se v Česku oficiálně představí až 17. dubna.
Splněný sen. Takhle lakonicky označuje nakladatel Ladislav Horáček fakt, že se mu podařilo vydat největší knihu, jaká se dá na našem trhu koupit. Reprint publikace Josefa Váchala (1884–1969) Šumava umírající a romantická se v Česku oficiálně představí až 17. dubna. Premiéru si ale už odbyl v bavorském Pasově, kde předminulý týden začala v Muzeu moderního umění výstava Váchalových dřevorytů a litografií Alfreda Kubina inspirovaných Šumavou.
„Je to experiment, mnohamilionový risk, největší v historii nakladatelství. Pevně ale věřím, že na tom nemusím prodělat,“ uvažuje Horáček nad vitrínou s monumentální knihou velikostí konkurující běžnému kuchyňskému stolu.
Do stínů sytě bronzových
Prý na to Váchal přišel během jedné z pěších túr. V roce 1927 prošel Šumavu skrz naskrz a následující rok se pustil do práce na svém nejnáročnějším díle. Od července 1928 do května 1931 vytiskl z 544 barevných desek čtyřiasedmdesát dřevorytů, 276 stran doprovodného textu sestavil z osmi tisíc vyřezaných písmen. Formát foliantu je ohromující stejně jako váha: 65×49 centimetrů, 20 kilogramů. Výtisků Váchal svázal jedenáct, cenu stanovil na 15 tisíc korun. Sehnal však jen dva kupce.
„Šumava! Valuta ustavičně klesající!“ stojí na úvodní straně publikace věnované krajině, z níž se už za první republiky vytrácel…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu