2008/12
Editorial
Průzkum: Obrana a bezpečnost země
Respekt
Průzkum: Obrana a bezpečnost země
Anketa: Je vhodné zveřejňovat videozáznamy vyučování na internetu?
Respekt
Anketa týkající se zveřejňování záznamů vyučování na internetu.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Editorial
Martin M. Šimečka
Ten titulek je příznačný a hodil by se jako motto pro texty domácí rubriky. „Nejasná zpráva o našem úspěchu“ – tak nazval svůj komentář o budoucnosti české ekonomiky náš exkluzivní spolupracovník a čerstvě bývalý viceguvernér centrální banky Luděk Niedermayer.
Dopisy
Minulý týden
Jeden den v životě
A pak podporujte svého šerifa!
Jan Balabán
V Ostravě vznikají periferie i uprostřed města, ve čtvrtích, které obstaví průmysl a liniové stavby a jejich ulice přestanou dýchat.
Jeden den s vichřicí
Respekt
Studuji Vyšší odbornou školu publicistiky a zároveň pracuji jako tisková mluvčí Územního střediska záchranné služby Středočeského kraje.
Eseje
Zbavit stáří nemoci
Peter Singer
Peter Singer (1946) je profesorem bioetiky na Princetonské univerzitě a profesorem laureátem na Melbournské univerzitě. Napsal mimo jiné knihy How Are We to Live? (Jak máme žít?) a Writings on an Ethical Life (Statě o etickém životě).
Kennedyho ozvěna
Robert B. Reich
Robert B. Reich (1946) je politolog a ekonom. V letech 1993–1997 byl ministrem práce ve vládě prezidenta Billa Clintona, dnes přednáší ekonomickou a sociální politiku na Brandeisově univerzitě.
Civilizace
Fetiše a fakty
Václav Cílek
Fetiš je slovo portugalského původu. Označuje bůžka zhotoveného lidskýma rukama, jaké Portugalci dováželi třeba z Mosambiku.
Vodíkový ostrov
Tomáš Lindner
Před devíti lety se z Islandu rozšířila do světa zajímavá zpráva: obyvatelé ostrova se chtějí v polovině století pyšnit hospodářstvím, které jako první na světě nebude produkovat prakticky žádné emise skleníkových plynů. Benzin a naftu by měl nahradit vodík.
Ježíšova hrobka?
Jan Roskovec
Není úplně obvyklé, aby se mezinárodní vědecká konference zabývala závěry dokumentárního filmu. A není také obvyklé, aby diváci vydrželi s napětím sledovat dvouhodinový dokument, který se celý točí okolo šesti jmen naškrábaných na vápencových nádobách ze starověké hrobky.
Kultura
Alois Nebel: Velikonoce
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks: Alois Nebel
Led v srdcích a na ulicích
Jan Gregor
Dánský režisér Thomas Vinterberg rozhodně dokáže své fanoušky překvapit. Mladý autor zazářil na světové filmové scéně jako kometa v roce 1998 svým filmem Rodinná oslava.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Nezávazně osvětlená Expozice
Pavel Klusák
Na meziprostor mezi popem a klasickou kompoziční tvorbou byl zaměřený jednadvacátý ročník brněnského festivalu Expozice Nové hudby. Zkraje března ho zčásti hostil rockový klub: nedělo se tak populisticky, ale z logiky věci. Hudba z meziprostoru je solidním vystižením čehosi, v čem žijeme.
Nejkrásnější film o sebevraždě
Jan Gregor
Tenhle film neměl být krásný, tak jako neměla být krásná hudba Joy Division. Ale svým způsobem je.
Kdo má rád tvorbu fotografa a režiséra videoklipů Antona Corbijna, bude se při sledování jeho filmového debutu Control cítit jako doma.
Dost nezvyklá návštěva
Jan H. Vitvar
Když člověk prochází kolem portrétů těch podivných tvorů vystavených v olomoucké Galerii Caesar, do síně doléhá z kuchyně sousední restaurace monotónní cinkání talířů a příborů. Při pohledu na znepokojivá díla Renáty Drábkové (1969) je to uklidňující zvuk: dokazuje, že se návštěvník ještě stále pohybuje v dobře známém světě.
Je mi z toho nevolno
Vojtěch Varyš
Václav Bělohradský (1944) říká, že by svou nejnovější knihu nejraději nazval Společnost šouflu. Slovo „šoufl“ totiž vystihuje jeho pocit mnohem lépe než spisovné „nevolnost“. Bohužel ale „šoufl“ není podstatným jménem a v příslušné vazbě ho nelze použít, aniž by název ztratil na estetičnosti.
Průvodce bezejmennou apokalypsou
Ladislav Nagy
Někteří lidé současnou Ameriku popisují jako zemi se špatnou náladou, vzdálenou sebejistému očekávání lepších a radostnějších zítřků. Cesta, poslední román Cormaca McCarthyho, autora předlohy Oscary ověnčeného filmu Tahle země není pro starý, se k jejich hlasu přidává.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Přičinlivost se vyplácí
Viktor Šlajchrt
V dějinách novodobé české kultury si meziválečná avantgarda v čele s Devětsilem zajistila nanejvýš úctyhodné místo.
Hustí Nizozemci
Karolína Vránková
Lipno sice není Riviéra, ale je tu lacino. A tak se nizozemský developer Landal Green Parks rozhodl postavit jachtařský přístav právě tady.
Svět
Dvojznačné řešení
Jaroslav Formánek
Note2be.com založil mladý pařížský podnikatel Stéphane Cola. Cíl jeho aktivity spočíval v sestavení abecedního seznamu profesorů a učitelů z druhého stupně základních škol a gymnázií celé země, který by studentům dovolil pozitivně či negativně oznámkovat schopnosti i chování konkrétního pedagoga.
Velký čínský úklid
Tomáš Lindner
Čínská vláda v minulých týdnech vydala jasný příkaz: lidé poškozující pověst města musí zmizet, zejména v době konání 29. letních olympijských her, které začnou 8. srpna. Žádný žebrák se v průběhu olympiády nesmí vyskytovat v okruhu 200 kilometrů od centra.
Pět let na ose dobra
Cyril Bumbálek
Tento týden uplyne pět let od okamžiku, kdy americké letouny svrhly první bomby na Irák a pásy spojeneckých tanků se zabořily do písku za irácko-kuvajtskou hranicí. Trvalo jen pár týdnů, než bez většího odporu sesadily jeden z nejkrutějších diktátorských režimů světa.
Ekonomika
Bez svačiny nepoletíme
Marek Švehla
Minulý týden prošel do jednání parlamentu návrh vlády na posunutí hranice odchodu do důchodu na 65 let. Sociální demokracie byla proti.
Noví kolonialisté
The Economist
V Číně zcela bez nadsázky panuje hlad po komoditách. Přestože na ni připadá pouze pětina celosvětové populace, spolyká Čína přes polovinu světového vepřového, polovinu cementu, třetinu oceli a čtvrtinu hliníku.
Česko
Vítejte!
Benjamin Bebee
Americké a české podpisy pod memorandum o cestovních vízech mi stojí za komentář. Mirek Topolánek se po boku svých amerických kolegů na chvíli ocitl v záři reflektorů a dlouholetý problém se zdá být vyřešen.
Zekova chyba
Kateřina Čopjaková
Zeko kvůli nedávno schválenému zákonu proti sprejerům putoval na půl roku za mříže. Stal se tak prvním členem ostravské komunity sprejerů, který za svou touhu značkovat své město zaplatí vězením.
Máte na to měsíc
Martin Jazairi
Ten hlavolam Martinu Pecinovi nelze závidět. Šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má rozhodnout, zda má vítěz soutěže na novou budovu české Národní knihovny Jan Kaplický právo získat zakázku na stavební projekt.
Čeští boháči na tajném DVD
Jaroslav Spurný
Jaké poselství by se k nám dostalo, kdyby ministr financí Miroslav Kalousek opustil své etické zásady a požádal německé úřady o informace na počítačovém disku obsahujícím jména čtyř a půl tisíce klientů lichtenštejnské banky LGT, do níž si majetní lidé z celého světa ulívali nezdaněné peníze?
Hlavně zdraví
Ondřej Kundra
Po měsíční pracovní neschopnosti se do světa zdejší vysoké politiky vrátila Olga Zubová. Poslankyně zelených, kterou celostátně proslavila neúčast na volbě hlavy státu a následné pojmenování „kráva“, kterým ji v soukromém e-mailu obdařil předseda její strany Martin Bursík.
Jak zbohatnout z eurofondů
Silvie Lauder
„Dobrou znalost“ o tom, kde a jak hledat svůj kousek z miliardového koláče evropských fondů, má podle vládního průzkumu jen každý desátý zdejší občan.
Na pozvání
Smrt prvního vojáka
Jana Hybášková (1965) je poslankyní Evropského parlamentu, členkou jeho výboru pro zahraniční záležitosti a podvýboru pro bezpečnost. Byla velvyslankyní ve Slovinsku a v Kuvajtu, jako arabistka se věnuje Blízkému východu.
Právníkovy správné odpovědi
Jan Komárek (1979) je doktorandem na Právnické fakultě Oxfordské univerzity, kde rovněž vyučuje právo EU. V letech 2004–2006 pracoval pro vládního zmocněnce pro zastupování ČR před Evropským soudním dvorem.
Komentář
Právo podle Topolánka
Marek Švehla
Je to pech, propást takovou šanci. Přitom stačilo, aby premiér Mirek Topolánek vyjel do Spojených států o dva týdny později, a mohl tam kromě radaru a víz vyřídit s nájemníkem Bílého domu ještě jednu důležitou věc.
Ucpávání děr
The Economist
Tento způsob centrálního bankovnictví připomíná budování protipovodňových hrází z pytlů s pískem. Centrální banky v čele s americkou (Fed) přicházejí s dalšími pokusy, jak opevnit peněžní trhy před čím dál vážnější kalamitou.
Nejasná zpráva o našem úspěchu
Česká ekonomika loni rekordně rostla, ale místo debaty o naší budoucí prosperitě řeší ekonomové otázku, proč a jak naše hospodářství zpomalí růst v roce 2008. Zároveň vláda otvírá diskusi o dalším kole reforem (ale bohužel také o změnách kola prvního).
Irák po pěti letech
Marek Švehla
Ještě na podzim byla válka v Iráku bezkonkurenčně nejdůležitějším tématem amerických primárních voleb. Teď je konec zimy a Irák nápadně ustoupil jiným problémům, hlavně hrozící ekonomické recesi.