Nebyl to dobrý týden pro finanční trhy. A není to poprvé za poslední měsíce. Kolaps americké banky Bear Stearns destabilizoval finanční trhy a posílil obavy lidí. Na důvěře totiž nestojí jen finančnictví, ale také informačně bohaté (a konzumně založené) společnosti západních demokracií. A pády známých finančních domů důvěru a očekávání lidí v těchto společnostech opravdu neposilují.
Je to překvapení?
Déle než půl roku probíhá v USA krize na trhu nemovitostí a stejnou dobu trvá nervozita na finančních trzích. Zatímco proces zabavování domů těm, co nesplácejí hypotéku, je teprve v počátcích, přenos rizika hypotečních úvěrů na finanční trh byl rychlý. Objem problémových hypoték či cenných papírů na ně vázaných se odhaduje na 400 až 800 miliard dolarů. Tím ovšem seznam „ohrožených aktiv“ nekončí. Zahrnuje i mnohé cenné papíry, které byly ještě před rokem považované za vysoce bonitní.
V nynější nejistotě investoři dávají ruce pryč od komplikovaných a nelikvidních aktiv, z nichž nejznámější jsou cenné papíry vzniklé tzv. sekuritizací (financující účelově vytvořené firmy, na které jsou převedena určitá aktiva). Navíc mnohé cenné papíry obsahují záruky, jež poskytovaly zejména speciální pojišťovny zvané „monoliners“. Tyto pojišťovny se ještě nedávno pyšnily nejvyššími ratingy, které měly garantovat jejich schopnost ochránit cenné papíry, ale v panující nejistotě dnes investoři zpochybňují už i je.
Dalo by se…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu