2008/1
Editorial
Průzkum
Respekt
Slovensko: Kdyby se dnes rozhodovalo o obnovení společného státu, byli byste pro?
Jaké zásadní události čekají českou společnost v roce 2008?
Ondřej Nezbeda, Respekt
K překvapení všech bude v únoru zvolen prezidentem Jan Švejnar. Česká společnost si rychle zvykne na to, že ji bude reprezentovat brilantní akademik.
Příštích 7 dní
Respekt
V americkém státě Iowa začne koncem týdne maraton primárek. S napětím se očekává zejména výsledek souboje mezi demokratickými kandidáty na prezidenta Barackem Obamou a Hillary Clintonovou.
Editorial
Martin M. Šimečka
Do roku s osmičkou vstupuje Respekt s novým přírůstkem na stránkách kultury – seriálovým komiksem založeným na postavách ze známé trilogie Alois Nebel od spisovatele Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99, což je pseudonym zpěváka skupiny Priessnitz Jaromíra Švejdíka.
Kultura
Alois Nebel
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Do roku s osmičkou vstupuje Respekt s novým přírůstkem na stránkách kultury – seriálovým komiksem založeným na postavách ze známé trilogie Alois Nebel od spisovatele Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99, což je pseudonym zpěváka skupiny Priessnitz Jaromíra Švejdíka. Příběh točící se kolem česko-německého železničáře Aloise Nebela a jeho přátel (stejných outsiderů a vyděděnců, jako je on) se odehrává na zapadlém sudetském nádraží v Jeseníkách.
Tvůj velký bratr Google
David Antoš
Podle agentury Hitwise používá vyhledávač Google 65% všech amerických uživatelů internetu.
Co neskončilo v popelnici
Karolína Vránková
Jsme v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, kde do poloviny února probíhá výstava socialistické módy 70. let s názvem Kytky v popelnici. Socialistické televizní estrádě se tu smějí žákyně deváté třídy, které sem přišly se školou.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Sedmadvacet let s Guggenheimem
Jan H. Vitvar
Thomas M. Messer (1919) téměř třicet let strávil v ředitelské židli Guggenheimova muzea v New Yorku a na proslulé rampě točící se spirálovitě od střechy budovy až do sklepa, ze které právě shlíží, uspořádal mnoho klíčových výstav a retrospektiv.
Převrat na AMU
Pavel Klusák
Akademie múzických umění, největší umělecká univerzita ve státě, dostala lekci.
Prázdný a falešný gangster
Jan Gregor
Z každé minuty filmu Americký gangster (2007) je cítit, jak moc se chce Ridley Scott vrátit do první hollywoodské ligy a podráždit libido oscarových akademiků.
Nenápadný způsob akademismu
Terezie Pokorná
Ačkoli se román Boženy Němcové stal východiskem mnoha divadelních podob, na „první scéně“ až do sklonku loňského roku nikdy uveden nebyl – a po návštěvě čerstvé inscenace je na místě se ptát, zda to tak raději nemělo zůstat.
Bilance neveselých životů
Vladimír Karfík
Petra Soukupová (1982) na FAMU studuje filmovou scenáristiku a dramaturgii. Svádí nás to hledat tuto zkušenost i v kompoziční a stylistické podobě jejího literárního debutu K moři.
Zahrada v době ohrožení
Jan H. Vitvar
Je dobré si to vyzkoušet na vlastní kůži: skrz malé okno se díváte na vydlážděný dvůr, pár stromků, fasády okolních domů.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Návrat do země vrahů
Jaroslav Formánek
Když se 20. ledna 1942 na konferenci ve Wannsee rozhodlo o „konečném řešení židovské otázky“, osud 11 milionů evropských Židů byl zpečetěn.
Trendy
Dvě vánoční příhody
Petra Hůlová
Daryl nás oslovil pár metrů od paláce Kinských na pražském Staroměstském náměstí.
Pivo s vanilkou
Jan H. Vitvar
Byly to letos krásné Vánoce.
Berlínské biobohatství a ekoluxus
Tereza Brdečková
Pojmenování „lohas“ pochází z USA a je to zkratka pro „Lifestyle of Health and Sustainability“.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Od policie odešel dlouholetý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice. Vstupem do schengenského spolku států EU zmizely české státní hranice. Magdalena Kožená zpívala v Londýně Popelku v Královské opeře.
Připravujeme
Respekt
Česko se nedávno hájilo před soudem ve Štrasburku, že zvláštní školy před dvěma lety zrušilo.
Krátce
Dopisy
Eseje
Ruský kandidát na naději
Viktor Jerofejev
Putin sice vůbec nevypadá jako děda Mráz, ale přesto Rusku nadělil nečekaný novoroční dárek.
Zákonem na dějiny
Ian Buruma
Španělský parlament v říjnu schválil zákon o historické paměti, který zakazuje shromáždění a pomníky oslavující zemřelého diktátora Franciska Franka.
Svět
Média: tři změny a tři otazníky
Karel Hvížďala
Wall Street Journal, Süddeutsche Zeitung a Der Spiegel patří k nejprestižnějším tištěným médiím ve světě: WSJ je určen byznysmenům, SDZ jsou dnes bezesporu nejlepší německé noviny a Der Spiegel spolu s The Economist jsou nejdůležitějšími zpravodajskými časopisy.
Tygr cení zuby
Peter Javůrek
Nástup levicového populisty Roberta Fica do vlády v roce 2006 měl být varovnou lekcí evropské pravici, která s takovým obdivem vzhlížela k odvážným liberálním reformám Ficova předchůdce Mikuláše Dzurindy.
Ekonomika
Zrození, smrt a nákupy
The Economist
Obchodní centrum Southdale v Minnesotě se pyšní atriem, dvoranou s restauracemi, vodotrysky a tisíci čtverečních metrů parkovací plochy.
Oběť tlustých kocourů
Tomáš Sachr
Z 236 miliard korun dluhů, které nám na Nový rok zrušená Česká konsolidační agentura (ČKA) představila jako účet za ekonomickou transformaci země, jich Václav Junek nasekal velkou část. Avšak nejen pro tento rekord si jeho jméno zaslouží trvalou připomínku.
Česko
Osm milionů na squash
Silvie Lauder
Takhle nějak vypadá české podnikání snů. Tomáš a Monika Medkovi ze Smržic u Prostějova si založili občanské sdružení pro stavbu sportovní haly a už necelé dva měsíce poté jim na účtech přistála osmimilionová státní dotace.
Děti na útěku
Jan Brabec
Zdi diagnostického ústavu ministerstva školství na pražském Smíchově totiž slouží jako útočiště pro dětské běžence, kteří se třeba až z daleké Srí Lanky vydali sami za lepším osudem a kteří se souhrou náhod jako úplně bezprizorní ocitli na českém území
Můj život na zámku
Jan Brabec
Téměř na samém okraji jámy vystupují ze všudypřítomné páchnoucí mlhy kontury severočeského památkového skvostu – komunisty odsouzeného k demolici, a dokonce z map vymazaného zdevastovaného barokního zámku Jezeří.
Padne vláda?
Ondřej Kundra
Prosincové pozdvižení kolem možného návratu Jiřího Čunka do vlády poněkud zklidnily Vánoce. Zelení veřejně přestali hrozit odchodem z koalice, post ministra pro místní rozvoj zůstává neobsazený a stěžejní koaliční jednání jsou odložená na leden, kdy by se měla zatím největší koaliční krize vyřešit.
Civilizace
Skřivany už nejíme
Hana Librová
Předvánoční dychtivost i vánoční radosti pominuly.
Kdož má, tomu bude dáno
The Economist
Představte si, že máte dva uchazeče o pracovní místo.
Oba kandidáti jsou stejného pohlaví – toho, které vás osobně přitahuje. Oba mají vynikající životopis a oba se u pohovoru projeví jako velmi schopní. Nemůžete si ovšem nevšimnout, že jeden je ošklivý až hrůza a druhý pohledný. Necháte se ovlivnit jejich vzhledem?
Vylidněná města
Karel Maier
Skoro dvě stě let města v celé Evropě zažívala téměř nepřetržité období růstu. Také ekonomika v průmyslové éře dlouhodobě rostla, pokud odhlédneme od propadů v dobách hospodářských krizí a válečných katastrof.
Na pozvání
Blogy
Stavět jaderné elektrárny, nebo nestavět?
Respekt
Nucleotic: Roční produkce jediného tuzemského producenta této suroviny, státního podniku Diamo, byla loni 375 tun uranu, což z České republiky činí dvanáctého největšího těžaře na světě.
Selka proti státu
Petr Bažant
Poslouchal jsem včera cestou domů z práce (za jízdy po dálnici) podvečerní rozhovor ČRo 1, kde moderátor zpovídal známou farmářku, která už snad patnáct let bojuje se státem o své vlastní pozemky.
Komentář
Kdo nahradil Kubiceho
Jaroslav Spurný
Čistě teoreticky vzato, Robert Šlachta a Jiří Novák by neměli být špatní policejní šéfové.
České delirium
Petr Třešňák
Podstatná část z toho sta milionu litrů čistého alkoholu, který Češi každoročně vypijí, proteče hrdly během silvestrovské noci.
Je nutné přestavět motor
Martin Uhlíř
Máme za sebou opravdu horký rok a nesvědčí o tom jen údaje na teploměrech. Před několika lety pojem „globální změna klimatu“ nevyvolával téměř žádné emoce, ostatně veřejnost jej ani příliš neznala.
Vítězové rozdělení
Martin M. Šimečka
Náměstí SNP v Bratislavě na Silvestra 1992 skýtalo tento obraz: kolem panenky z umělé hmoty v krojované košilce a v dřevěné kolébce postával houf sudiček podivného vzezření s lahvemi v ruce.
Neosudový rok
Erik Tabery
Měli by se Češi bát? Vždyť opět vstupují do roku, který má na konci osmičku. A jak známo, v novodobé historii se odehrála řada zlomových okamžiků právě v letech končících osmou.