2008/2
Editorial
Anketa: Žijeme dnes v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili, jak prohlásil prezident Václav Klaus v novoročním projevu?
Respekt
Anketa k novoročnímu projevu Václava Klause.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštího týdne
Průzkum
Respekt
Průzkum: Spokojenost Američanů se situaci v zemi
Editorial
Erik Tabery
Vyrazit před Vánoci na nákup knih znamenalo připravit se na zoufalý boj o záchranu palců na nohou. Mezi tolika lidmi se téměř nedalo proplout, aniž by někdo neotiskl svou podrážku na vaši botu.
Kultura
Alois Nebel: Lavorovice
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Seriálový komiks založeným na postavách ze známé trilogie Alois Nebel od spisovatele Jaroslava Rudiše a kreslíře Jaromíra 99, což je pseudonym zpěváka skupiny Priessnitz Jaromíra Švejdíka.
Štěstí v otroctví
Jan Gregor
Píše-li někdo o dánském režisérovi Larsi von Trierovi, hned se mu na mysl derou přízviska jako skandalista nebo provokatér.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Sláva, ty jsi malíř
Jan H. Vitvar
Když malujete, ke frustraci vám to úplně stačí: Cenu Jindřicha Chalupeckého, jež je u nás měřítkem toho, co je na současné výtvarné scéně nejkvalitnější a nejaktuálnější, získal čistokrevný malíř naposledy v roce 1993.
Různé podoby konce světa
Jan Gregor
Na počátku švédského filmu Ty, který žiješ (2006) se čtyřicátník v košili a kravatě probudí na gauči z noční můry.
Blogy: zatím jen doplněk
David Antoš
Šéf on-line vydání deníku New York Times Martin Nisenholtz a internetový popularizátor Dave Winer spolu před pěti lety uzavřeli zajímavou sázku: umístí se lépe ve výsledcích Googlu pro pět nejdůležitějších zpráv roku 2007 články z webu NYT, nebo z některého blogu?
Dějiny jsou data i slzy
Jaroslav Formánek
Rozhovor s Hanou Frejkovou
Vesmír uvnitř Karlheinze Stockhausena
Pavel Klusák
Karlheinz Stockhausen, intelektuální mystik věřící v Boha i ve velikost a sílu vesmíru, nevyzpytatelný egocentrik. Život jednoho z největších hudebních vizionářů dvacátého století se v prosinci uzavřel.
Pohlaví jen zdánlivě silné
Jan Gregor
Aby se člověku rozsvítilo, k tomu někdy stačí docela málo. Dopplerovi, hlavnímu hrdinovi stejnojmenného románu jednoho z nejpopulárnějších současných norských spisovatelů Erlenda Loea (1969), k tomu napomohl pád z kola.
McEwanova stará dobrá Anglie
Hana Ulmanová
Když loni v Británii vyšla prozatím poslední próza Iana McEwana (1948), podle londýnského listu Sunday Times se její autor konečně stal „národním spisovatelem“.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Otevřená truhla s poklady
Tereza Brdečková
Jednou za čas se ve světové literatuře opakuje podobný příběh: velcí nakladatelé objeví romanopisce, který je pevně srostlý se svým „exotickým“ jazykem nebo kulturou, a dostanou jeho dílo i osobnost na mezinárodní půdu.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Rok 2007 vystřídal v kalendáři rok 2008. Hromadný odjezd lyžařů z hor na konci vánočních prázdnin ucpal příjezdové cesty do českých měst. Agentury informovaly o teroristickém atentátu, při němž zahynula opoziční politička a očekávaná vítězka pákistánských prezidentských voleb Bénazír Bhuttová. V Praze zdražilo jízdné. Barel ropy se poprvé v historii prodával za sto dolarů.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme.
Jeden den v životě
Z pasáže
Jaroslav Formánek
Jedna z pražských pasáží je atypická tím, že do její delší a užší části se vchází skleněnými dveřmi, jež se příchozímu samy otevřou.
Až za hradbu smrti
Václav Vacek
V ten slavnostní den většinou nemívám moc návštěv. Ti, kdo se na faráře obracejí v nějaké nouzi, zpravidla nechodí a za nemocnými jsem zašel už před Vánoci.
Eseje
Trendy
Severské brusle
Karolína Vránková
Pradědeček byl lovčím hraběte Harracha a obcházel na prvních lyžích polesí. Jeho pravnuk Vladimír Žadkevič sjíždí o sto let později české řeky na severských bruslích.
Babička on-line
Markéta Křížová
Počítačová učebna na Vysoké škole ekonomické v Praze hlukem směle konkuruje vedlejší chodbě plné studentů. Jsou tu ovšem výhradně lidé kolem sedmdesátky.
Civilizace
O hubené koze
Pavel Jungwirth
Profesor Iwao Ohmine z Nagojské univerzity v Japonsku je nejen světově uznávaným odborníkem na strukturu vody a ledu, ale v současnosti vykonává i funkci prorektora.
Pluh a mor
Václav Cílek
Před několika lety jsem oslovil australského klimatologa Billa Ruddimana s nabídkou, zda nechce spolupracovat na velké mezinárodní encyklopedii.
Objevy roku 2007
Martin Uhlíř
V rozporu s dřívější představou (shrnuje ji rámeček na této straně) se ukázalo, že s genetickou odlišností různých lidí je to poměrně složité.
Blogy
O pěstounské péči s Petrou Vrtbovskou
Respekt
Je třeba, aby byly dobré podmínky pro výkon pěstounské péče – aby pěstouni byli dobře vyhodnoceni a připraveni na svoji roli a také odborně vedeni a podporováni i finančně.
Čínský Ježíšek
Petr Jelínek
Anglická organizace New Economic Foundation (www.neweconomics.org) vydala nedávno ve spolupráci s Open University dokument s názvem Chinadependence (Závislost na Číně).
Svět
Jak spřátelená guerilla vypálila Chávezovi rybník
Markéta Pilátová
Na kolumbijskou džungli se tiše snáší 22 000 fotografií. Blíží se Vánoce a čtyřicáté sedmé narozeniny Ingrid Betancourtové.
Loupež za soumraku
The Economist
Rozhodnutí dopřát úřadujícímu keňskému prezidentovi Mwaiovi Kibakimu (76) další funkční období neučinili keňští voliči, ale malá skupinka zastánců tvrdé linie z vedení Kibakiho kmene Kikujů.
Život po Bhuttové
Marek Švehla
Pohlavárům vyhlášené Oxfordské univerzity teď leží na stole nebývalý problém: jeden z jejích studentů se stal nečekaně ze dne na den předním politikem stosedmdesátimilionového Pákistánu.
Ekonomika
Euro a my
Naše vláda s přijetím eura nepospíchá a Češi eurem platit nezačnou v nejbližším možném termínu – v roce 2011.
O dekách a zubrovce
The Economist
Zhruba v posledních dvou desetiletích zaznamenávají země OECD vysokou míru přistěhovalectví a zároveň ve značné části západního světa dochází k dlouhodobému hospodářskému růstu.
Česko
Země úředních větrů
Anneke Hudalla
V prosinci rozhodl Krajský úřad v Ústí nad Labem, že na svůj stavební projekt v městečku Krásná Lípa ve Šluknovském výběžku podnikatel Záboj přece jen potřebuje takzvanou EIA čili „posouzení vlivu na životní prostředí“.
Tajemství našeho fotbalu
Tomáš Pavlíček
Fotbalový olymp na strahovském kopci v Praze působí současně monumentálním i zchátralým dojmem.
Fakt nechceme torpédovat Unii
Ondřej Kundra, Anneke Hudalla
V současné unijní při o Turecko patříte k evropským politikům, kteří rozhodně prosazují vstup Turecka do EU.
Ach ta zvláštní česká škola
Jan Brabec
A kontrola v terénu naznačuje, že pokuta 4000 eur za každého žalobce, který si ve Štrasburku stěžoval, nepadla vedle.
Na pozvání
V Schengenu – a úplně bez starostí?
Masy neschengenců narostou. Demografičtí projektanti trochu ubrali, v roce 2000 počítali, že r. 2050 bude Indů 1,7 miliardy, letošní propočty se uskrovnily na 1,5 miliardy.
Evropská dimenze volby hlavy státu
Znát jméno a profil alternativního kandidáta je také příležitost využít prezidentských voleb k ujasnění některých základních otázek týkajících se nejvyšší funkce.
Komentář
Obchodování s prezidentem
Erik Tabery
K politice vždycky patřilo obchodování. Není to něco automaticky nekalého a děje se to všude na světě. Jde o to, co z těchto obchodů vzejde. Blížící se volba prezidenta naznačuje, že se nechystá jen obchod, ale že přijdou trhy.
Otřesy v Iowě
Erik Tabery
Primárky v americkém státě Iowa jsou podivná akce.
Uplácet bude těžší
Jaroslav Spurný
Je velice těžké vyvolat zájem, natož rozpoutat veřejnou debatu o něčem, co se jmenuje „nová kodifikace trestního zákoníku“.
Drahota na prodej
Marek Švehla
Novináři, kteří vloni vládu poháněli v reformním úsilí, udělali najednou z „příběhu reformy“ „příběh zdražování“. Někdy i příběh „státní lakoty“, to když prvního ledna zaplnily média reportáže o rodičkách, které úderem půlnoci přišly na porodném o tři tisíce korun a vzhledem k vlivu médií se tak staly možná nechtěnými symboly politiky ODS.