Je nebezpečný?
Editorial
Anketa: Měla by se více regulovat televizní reklama pro malé děti?
Respekt
Reklama určená dětem a zařazovaná do programů pro děti zhruba od 10 do 12 let by se regulovat měla ve smyslu výrazného omezení.
Příštích 7 dní
Respekt
Prezident republiky Václav Klaus vykoná ve dnech 9.–11. prosince 2008 pracovní návštěvu Bulharska a Rumunska. Předmětem jednání jsou bilaterální problémy a Evropská unie.
Editorial
Martin M. Šimečka
Kongres ODS, jehož závěr a volba předsedy se odehrály až po uzávěrce tohoto vydání, bude mít výrazný vliv na vývoj české společnosti bez ohledu na to, zda se lidé o politiku zajímají, nebo jim je úplně lhostejná.
Respekt-Despekt
Respekt
Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas oznámil, že příští rok přidá státním zaměstnancům celkem 2,7 miliardy korun.
Komentář
O půl milionu víc
Jan H. Vitvar
Na jednom místě byste je spolu jinde nepotkali: hudební publicista Jiří Černý, sociolog Miloslav Petrusek a politický lobbista Miroslav Šlouf se předminulý pátek v jeden okamžik ocitli v jedné galerii. Tak jako další tisíce Čechů se přijeli do Vídně podívat na výstavu Vincenta van Gogha.
Indická válka
Marek Švehla
Po událostech v indické komerční metropoli Bombaji v posledním listopadovém týdnu se člověk nestačí divit, jak je to snadné uvést svět na pokraj války dvou jaderných mocností.
Mrzutý strýček Václav
The Economist
Oběd velvyslanců členských zemí Evropské unie v České republice pořádaný představitelem Francouzské republiky zní jako nanejvýš příjemná událost: inteligentní společnost, dobré jídlo a přepychové prostředí. Nedávný takový oběd však podle všeho moc příjemný nebyl. Postaral se o to čestný host – euroskeptický prezident Václav Klaus.
Co s pravicí
Erik Tabery
Mirku Topolánkovi se podařilo hlavou prorazit zeď, kterou před lety postavil Václav Klaus. Náraz ale byl tak veliký, že si přitom šéf ODS rozbil hlavu, takže mu teď nezbývá mnoho času uklidit sutiny a postavit něco lepšího. Tak by se dala shrnout situace dnešní ODS a svým způsobem i české pravice. Ta se nachází ve vážné krizi a zatím neví, jak z ní ven.
Na pozvání
Evropa a Obama
Jacques Rupnik
Evropa si až na (středoevropské) výjimky přála vítězství Baracka Obamy, a to nebylo dobré znamení pro jeho šance. Přála si také vítězství Ala Gorea a o čtyři roky později Kerryho a víme, jak dopadli.
Nedůstojné stalo se samozřejmým
Luboš Dobrovský
Jaký je věcný obsah těch výkřiků, těch ideologických floskulí o pravicovosti, levicovosti, těch pomluv a osočování ze lži, ze zlodějen, jak jsme tomu byli opět svědky v neděli před týdnem?
Česko
Potíž s tajnostmi
Benjamin Bebee
Pohled na to, jak během nedávných událostí v Janově místní podporují akce ultrapravicové Dělnické strany, jsou jen dalším důvodem k tomu, abychom v této záležitosti vytvořili všeobecný prostor pro diskusi.
Klausova mise
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder
Český prezident už roky prezentuje jedinou vizi „své“ Evropy – jako zóny volného obchodu suverénních zemí. Bezpečně se přitom ví, že tato vize není prosaditelná, ať Lisabonská smlouva začne nebo nezačne platit. Proto je nutné znát možné zisky či hrozby prezidentovy politiky a orientovat se v motivech, které ho k ní vedou.
Spěchám do rakve
Adam Šůra
Den, kdy se naučíme řídit svá auta bezpečněji, je zjevně v nedohlednu. Tím spíš, že nový šéf dopravní policie Leoš Tržil si myslí, že problémy vyřeší lepší silnice a tažení proti drzým chodcům. Naděje je v tom, že čím dál víc lidí v terénu ví, jak si s arogancí řidičů poradit. Teď se jen čeká, čí přístup se prosadí.
Titul jako záruka
Tomáš Sachr
Vypadá to, že bílý plášť v Česku platí jako vstupenka na politickou dráhu. Soupeři z posledních voleb by mohli vyprávět: čtvrtina nových hejtmanů a sedm senátorů jsou lékaři, ve vládě Karlovarského kraje je dokonce samostatná „doktorská“ partaj.
Pozor, hoří
Kateřina Čopjaková
Nedávná pouliční válka s radikály útočícími na romské ghetto v Litvínově ukázala, že situace je zralá na pořádný průšvih.
Mistr patří nám
Michal Komárek
Alfons Mucha pracoval na Slovanské epopeji osmnáct let a po dokončení v roce 1928 ji věnoval „Praze a československému lidu“. Podmínkou věnování byl požadavek, aby hlavní město pro obrazy postavilo nový výstavní pavilon.
Ekonomika
Vím, že nic nevím
Jan Macháček
Pokud člověk sleduje světový ekonomický tisk (a nejrůznější prestižní ekonomické blogy), získává v posledních dnech a týdnech pocit velké bezradnosti. Silné názory pomalu, ale jistě utichají a mizí (naštěstí). Kdo má trochu studu a inteligence, nebouchá teď do stolu, ale opatrně váží slova. Dávné „vím, že nic nevím“ se stává heslem dne.
Vrby místo řepky
Vojtěch Kotecký
Europoslanci se v polovině prosince chystají hlasovat o důležité legislativě. Stanoví, že do konce příštího desetiletí mají deset procent spotřeby ropy v Unii nahradit motorová paliva ze zemědělských plodin. Tedy takzvaná biopaliva nebo – lépe – agropaliva.
Nový pohled na regulaci
George Soros
Jsme vprostřed nejhorší finanční krize od třicátých let dvacátého století. Nejnápadnějším rysem té krize je, že ji nezapříčinil nějaký externí šok, třeba zvýšení cen ropy z rozhodnutí OPEC. Vyvolala ji samotná finanční soustava.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Začala lyžařská sezona. Prahu navštívil dalajlama a v Kongresovém centru přednášel o nejlepší cestě ke štěstí. Češi přestali utrácet. Za účasti českých delegátů proběhlo v Poznani sympozium OSN o oteplování. Po tříleté službě se z Kábulu stáhla česká polní nemocnice.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do příštích čísel
Jeden den v životě
Poklad v Brněnské přehradě
Jiří Kratochvil
Další z kapsáře brněnských pověstí a legend.
Na soustředění
Respekt, Lukáš Vaculík
Vzhledem k faktu, že nejsem zvyklý na příliš brzké vstávání, byl pro mne zvonící telefon v 7 ráno téměř noční můrou. Poté, co jsem se konečně vyhrabal z postele, sešli jsme se společně s ostatními závodníky u stolu, kde jsme si každý nachystali snídani podle svého gusta.
Eseje
Hédonista chycený do pasti
Karel Hvížďala
Je to právě Milan Kundera, kdo se celým svým dílem tak vehementně staví proti estetické interpretaci dějin a jakýchkoliv událostí, a proto za opravdový román považuje jen taková díla, která neberou svět vážně, neztotožňují se s žádnou interpretací, tedy pouze takové romány, které nevěří v to, co historici či vládci lidem předkládají.
Má kapitalismus budoucnost?
Edmund S. Phelps
Ve světle současné finanční krize – poslední v řadě krizí, které kapitalismus zažil – je fér klást si otázku, zda výhody kapitalismu, jsou-li jaké, převáží jeho náklady.
Trendy
Gourmetův průvodce po galaxii
Kateřina Kadlecová
Labužníci v této chvíli zřejmě žhaví drát a rezervují stoly v pražské restauraci Alcron v hotelu Radisson SAS Alcron, kterou dostal nový šéfkuchař Roman Paulus na nejvyšší příčku žebříčku. Jakého?
Bobík a Kostík si vychutnej
Karolína Vránková
Nejmladší „cílová skupina“, usazená v sobotu po ránu v pyžamkách u televize, jsou dobří a vděční diváci. Podle výzkumů sledují reklamu rádi a se zájmem. Znamená to, že se do vnímavých hlav spolehlivě zadře.
Civilizace
Tituly a politika
Pavel Jungwirth
Nikde není psáno, že skvělý vědec bude nutně dobrým senátorem. Češi, kteří podle průzkumů považují badatele za druhé nejdůvěryhodnější profesionály (hned za lékaři), ale na vědecké tituly slyší.
U konce s dechem
Marek Skovajsa
České politické strany se v očích veřejnosti ještě ani nestačily zcela zbavit podezřelého nádechu, daného nepříjemnými asociacemi s velkou a slavnou Stranou, jež byla u moci před rokem 1989, a už je naplno zasáhly problémy, které v posledních letech postihují strany v západních demokraciích.
Nová tvář teroru
Ondřej Dvořák
Ačkoliv chemické zbraně způsobují strašná zranění, zabíjejí méně účinně než zbraně klasické. Během první světové války zasáhly více než milion a čtvrt lidí, z nichž zemřelo 85 tisíc, tedy asi sedm procent. U klasických zbraní platí, že umírá až čtvrtina zasažených.
Kultura
Alois Nebel: Bubáci
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Pojišťovák anarchista
Jan Gregor
Placid Lake není, jak by někdo mohl třeba usuzovat, žádné město ani jezero, ale mladý hrdina australské komedie Rebel Placid Lake (2003).
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Zvukový generátor
Pavel Klusák
Jeho alba v sobě mají snivou melancholii a cit pro věci v rozkladu. Na reprezentantovi novější elektronické scény Rakušanovi Christianu Fenneszovi je blízké i to, že se dostal k počítačům až jako dospělý uživatel a dávno činný hudebník.
Vydesinfikované nebe
Jan H. Vitvar
Ukázat, co se děje nového. Tak minulý týden oglosoval smysl Turnerovy ceny ředitel galerie Tate Britain Stephen Deuchar, když se vyjadřoval k výběru jejího dalšího laureáta Marka Leckeyho.
Touha po vlčí svobodě
Jan Gregor
Filmová báseň Sestra Víta Pancíře je nečekaně intenzivním zážitkem: řadí se mezi nejpříjemnější překvapení letošní filmové sezony.
Zhmotnění žádoucích hodnot
Karolína Vránková
Ekologické uvažování je součástí hlavního proudu architektury, a to i u nás. Důkazem je nová knížka Zelená architektura.cz.
Puškina zabily klepy
Magdaléna Platzová
Puškinův knoflík je mozaika složená z dobových dokumentů, které po archivech vypátrala a do bezmála detektivní podoby poskládala italská rusistka Serena Vitale.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Útěky na Sibiř a ze Sibiře
Adam Drda
V Česku nevychází příliš nových románů, s nimiž se čtenář sblíží natolik, že je otrávený, musí-li je opustit. Nejde o rozmrzelost, že kniha nabízela možnost úniku a vtahovala do přitažlivého, nedosažitelného světa, v němž se „dobře pobývalo“.
Případ detektivka
Jaroslav Formánek
Důvodem k pátrání by měla být záhada. V žánru detektivní literatury jde o nevyjasněný zločin, v běžném životě to může být cokoliv. Třeba návštěva knihkupectví a pečlivější prohlídka právě detektivní nabídky. V záplavě cizích titulů od klasiků typu Christie, Doyla, Chandlera, Francise či Cornwellové překvapivě přežívá i dnešní česká detektivka.
Svět
Jak dostat Rusy pryč
Karolína Linhartová
Rusko-gruzínské vztahy notně ochladly, když v poslední čečenské válce v roce 1999 Gruzínci odmítli Rusům přístup na své území, aby na Čečence mohli zaútočit z jihu. Takovou nevděčnost Rusko nezapomíná.
Alláh s Indií
Michaela Kreuterová
Nedávné teroristické útoky v indické Bombaji má s největší pravděpodobností na svědomí některá z džihádistických skupin z Pákistánu, ale to nic nemění na tom, že běžný hinduista se dívá na své muslimské spoluobčany úkosem. Kořeny nedůvěry a nevraživosti mezi hinduisty a muslimy je těžké rozplétat.