Za jakých okolností mohou členové soukromých ochranek provádět osobní prohlídku?
Chci se zeptat, za jakých okolností, pokud vůbec, mohou členové různých ochranek člověka fyzicky pacifikovat, provádět osobní prohlídku apod.
Před časem jsem byla v jednom hypermarketu svědkem scény, kdy dva muži ochranky obchodu za pobaveného přihlížení ostatních nakupujících vlekli vzpouzející se ženu přes celý obchod kamsi do zákulisí. Já jsem pobavena nebyla, ale ač mi to bylo velmi nepříjemné, nějak jsem nevěděla, co mám dělat. Chci se proto zeptat, za jakých okolností, pokud vůbec, mohou členové těchto různých ochranek člověka fyzicky pacifikovat, provádět osobní prohlídku apod.
MARIE JAKEŠOVÁ
Tiskový mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka říká, že členové bezpečnostních agentur nemají žádné zvláštní pravomoci, respektive mají pravomoci jako jakýkoli jiný občan. V jejich kompetenci tedy například není provádět osobní prohlídku, to může pouze příslušník Policie ČR nebo obecní strážník na základě příslušných zákonů o Policii ČR nebo obecních policiích. Občan tedy může osobní prohlídku členem bezpečnostní agentury odmítnout. Podobně nemusí příslušníky ochranky kamkoli následovat. Překročení kompetencí člena bezpečnostní služby může být podle závažnosti kvalifikováno jako přestupek nebo jako trestný čin.
Prezident Asociace soukromých bezpečnostních služeb ČR Jiří Kameník dodává:„Členové ochranky mají ovšem stejně jako každý jiný občan právo zadržet zloděje. O tom mluví paragraf 76 trestního zákona. A je pak technická otázka, jak to udělají – jestli toho podezřelého člověka drží za ruku, chytí ho kolem pasu, nebo ho třeba odvedou do nějaké místnosti. Víc dělat nesmějí a jejich povinností je neprodleně zavolat policii.“ Podle Kameníka příslušníci bezpečnostních služeb rozhodně nemají zájem občany bezdůvodně obtěžovat – v případě, že se podezření neprokáže, totiž riskují třeba trestní oznámení na základě omezování osobní svobody.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].