Vláda rebelů
Editorial
Editorial
Martin M. Šimečka
Číst titulky na stránkách světového tisku v posledních dnech je pochmurná kratochvíle. A ponořit se posléze do textů popisujících, jak zamrzá ekonomika, už vyžaduje opravdu silné nervy.
Anketa: Jaký instinkt ve vás vyvolává krize? Přirozeně šetříte, nebo podle rad vašich kolegů v zájmu rozhýbání ekonomiky utrácíte?
Ondřej Nezbeda, Respekt
Počínající recese ve mně vyvolává dva druhy instinktů – ten první mi velí mít výdaje více pod kontrolou a připravit se na horší časy.
Příštích 7 dní
Respekt
Ve věznici ve Valticích u Jičína bude po 20letých diskusích postaven památník politickým vězňům. Plastika sochaře a malíře Jiřího Sozanského by měla být instalována na jaře. Smlouva bude podepsána tento týden.
Respekt-Despekt
Respekt
Po letech bezmocného krčení ramen, že policie a soudy nemají nástroje, jak donutit adresáty k převzetí soudní obsílky, přišel průlom.
Kultura
Svobodu robotům!
Jan H. Vitvar
Jiného by to složilo, ale Krištof Kintera (1973) byl celkem příjemně překvapen. Den před vernisáží jeho aktuální výstavy v Galerii Brno se jeden z jeho objektů náhle otočil kolem osy, celý se zkroutil a vyryl do stropu svou vahou několika set kilogramů hlubokou díru. Kintera má rád, když věci žijí vlastním životem a nerespektují to, co jim nadiktujeme při výrobě.
Alois Nebel: Předvánoční horečka
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
V pasti psychické závislosti
Jan Gregor
Španělský snímek Dávám ti své oči (2004) začíná tam, kde filmy podobného ražení obvykle končí. Nervózní žena kvapně balí do tašky několik základních věcí, budí malého syna a jen v bačkorách opouští byt, který nese neklamné známky zápasu, aby před násilnickým manželem našla bezpečný azyl u své sestry.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Peter Gabriel větrá v archivu
Pavel Klusák
S letošním albem Big Blue Ball se pojí čerstvá zpráva pro české publikum. Zpěvák a dlouholetý organizátor scény world music Peter Gabriel sáhl do svých archivů a sestavil album z nahrávek, které zbyly po multietnických setkáních vybraných muzikantů. Gabriel je organizoval v letech 1991–1995.
Hledání ztraceného milence
Jan Němec
Polovina angloamerické literatury je vlastně židovská, kdo by neznal jména jako Joseph Heller, Saul Bellow nebo Philip Roth. Naproti tomu pouze dvěma spisovatelům přímo z Izraele se daří pronikat na mezinárodní scénu. Jsou jimi Amos Oz a Avraham B. Jehošua.
Šťastná porucha atmosféry
Jan H. Vitvar
Dagmar Hochová (1926) se narodila za bouřky. Což by mohlo vést k domněnce, že není pro rodiče většího štěstí, než když porod připadne na okamžik narušení atmosférické rovnováhy. Takto jednoduché to ale není. Fotografčiny vzpomínky zachytil a do knihy Narodila jsem se za bouřky převedl Jaromír Slomek.
Knižní novinky
Respekt
Zajímavé knižní novinky
Odpálit nevěřící psy
Tereza Brdečková
Literární hit Johna Updikea Terorista (2006) považuje kritika za zásadní román o bushovské Americe. Ovšem román je vřele přijímán od San Franciska po Istanbul proto, že rezonuje se všeobecným pocitem krize západních hodnot.
Nejistota legendy
Jaroslav Formánek
Minulé úterý slavilo padesátiny pražské divadlo, jež podle jména přilehlé uličky nese název Na zábradlí.
Politická aktualita
Komentář
Nemá to cenu
Erik Tabery
Češi cítí vůči politice a společnosti marnost. Neukazují to jen průzkumy veřejného mínění, ale i umělecká tvorba. Například Česká televize natočila podle scénáře Vladimíra Körnera film Lovec vodního ticha, který by se mohl stát kultovním pro všechny ctitele naprostého, ale naprostého zmaru.
A je to tady
Luděk Niedermayer
Špatné zprávy dorazily i do Česka. Ještě před několika týdny mluvili čeští analytici i vládní ekonomové o růstu kolem dvou procent, dnes už vše nasvědčuje tomu, že analytici brzy přijdou s odhady kolem nuly.
Nechte se překvapit
Marek Švehla
Někdy se i politika zdá komplikovanější, než ve skutečnosti je. Někdy se i politika zdá komplikovanější, než ve skutečnosti je. Sjezd poslanců ODS minulý víkend v pražských Vysočanech dopadl tak, jak si možná ani předseda Mirek Topolánek netroufal představit.
Balíček a Sauron
Martin Uhlíř
O čem mnozí odborníci hovoří stále hlasitěji: Boj proti změně klimatu je v podstatě prohraný. Ještě ne úplně, čas se však krátí a příliš velké naděje nevzbuzuje ani schválení poněkud vykastrovaného klimatického balíčku EU. Politici nyní diskutují o tom, jak zařídit, aby se průměrná teplota na planetě nezvýšila o více než dva stupně Celsia.
Na pozvání
Šifra zvaná Pákistán
Tereza Engelová
V souvislosti s útoky v indické Bombaji se rozpoutala debata o míře možného napojení pákistánské tajné služby (ISI) na islámské radikální skupiny, jako je Laškare Tajjiba. I když to Pákistán odmítá, plno indicií napovídá, že bezpečnostní složky s fundamentalisty minimálně udržují kontakty.
Návrat prezidenta
Zdenek Slouka
Občané, s úctou vzhlížející k Pražskému hradu, již delší dobu neklidně zaznamenávali, že prezidenta České republiky bylo vidět stále méně, že se vytrácel, a nyní se trápí, že se jim prezident nadobro ztratil. Kde ho hledat?
Česko
Vláda rebelů
Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný, Silvie Lauder
Při pohledu do novin se nelze ubránit dojmu, že vláda je u konce svého života. Jejich přední stránky už několik dní plní zaručené zprávy, že tu kolem prezidenta Klause vzniká nová pravicová strana a že do ní v blízké době přestoupí „několik poslanců ODS“, kteří by pak s pomocí ČSSD mohli úspěšně shodit Topolánkův kabinet.
Běh bahnem
Adam Šůra
Jak největší sportovní akce v dějinách naší země nakonec dopadne, záleží na okolnostech. Když bude sníh a úspěšný borec Lukáš Bauer si dojede na domácí půdě pro zlatou medaili, mohlo by liberecké mistrovství vejít do historie jako slavný podnik. Zatím se ale organizátoři kromě počasí potýkají i s nedostatkem financí.
Pro klid vaší duše
Jan Brabec
Ve středu položili starostové okolních obcí a místní nadšenci na jeden z kopců kolem Slavkova základní kámen pomníku, který by měl všem připomínat (řečeno slovy kmotra celé akce Boleslava Polívky), „že i koně mají duši“.
Ekonomika
Vláda krizi podcenila
Jan Macháček
Poslanci s konečnou platností schválili státní rozpočet na příští rok. Jeho největší potíž spočívá v tom, že je založen na odhadech růstu HDP ve výši 4,8 procenta. Jenže v současnosti to vypadá, že hospodářský růst bude v lepším případě nulový.
Napospas ČEZ
Tomáš Pavlíček
V bouřlivých dobách krize mají Češi jednu jistotu: na Nový rok zase porostou ceny elektřiny. Věc je překvapivá hlavně proto, že další dva z údajně nerozlučného energetického triumvirátu – ropa a plyn – zlevňují.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Noviny přinesly zprávu, že v New Yorku zemřela Marta von Bulow, žena, která byla 28 let v kómatu. Sněmovna schválila rozpočet. Ústavní soud rozhodl, že je v Česku legální pěstovat marihuanu. Podle zpřesněných dat Českého statistického úřadu zpomalila tuzemská ekonomika v poslední době více, než se čekalo.
Připravujeme
Respekt
Připravujeme do příštích čísel
Jeden den v životě
Úspěšní psychopati
Jan Balabán
Pravý psychopat se prý pozná podle toho, že vás při jeho projevu mrazí a propadáte panice, i když je od vás oddělen neprůstřelným sklem.
Na semináři o pravicovém extremismu
Václav Zeman, Respekt
Seminář, který jsme v Člověku v tísni připravili, je součástí celoročního projektu Dovedu to pochopit?. Od začátku školního roku jsme s ním navštívili už více než třicet škol, ale ten dnešní je pro nás opravdu zvláštní. Před čtrnácti dny Litvínovem pochodovali neonacisté. Jako řešení problémů chudých obyvatel Janova nabízeli násilný útok.
Eseje
Poslední z neokonů
Ian Buruma
Co se stane s neokonzervativci v době, kdy se prezidentské působení George W. Bushe chýlí ke konci? Jen málokdy v dějinách americké politiky měla hrstka knihomolských intelektuálů takový vliv na zahraniční politiku, jaký měli „neokoni“ za vlády Bushe a jeho viceprezidenta Dicka Cheneyho, z nichž ani jeden neproslul hlubokými intelektuálními zájmy.
Manažeři proti škole
Aviezer Tucker
Česká vláda připravuje školskou reformu, která však místo toho, aby dala českému vysokému školství více vnitřní svobody, uvrhne jej do spárů technokratických manažerů.
Trendy
Hadí a dračí vejce
Karolína Vránková
Rakousko už nějakou dobu není mocnářstvím a k c. k. přístavům na Jadranu je to dneska přes dva státy. Ale koráby do velké míry nahradila letadla a stánky na vídeňském tržišti Naschmarkt přetékají o adventu plody z celého světa.
Vítr změn
The Economist
Od chvíle, kdy se v Altamont Pass roztočily první turbíny, prošla větrná energetika zásadním vývojem. V celosvětovém měřítku sice vytváří pouze jedno procento veškeré elektřiny, ovšem v několika evropských zemích tvoří úctyhodný podíl.
Civilizace
Dějiny z fragmentů
Jiří Suk
Mediální doba a nadbytek informací výrazně změní historické pojetí skutečnosti, které bude konkrétnější, fragmentární a kaleidoskopické. Dějiny se rozejdou s abstraktním učeným jazykem a s vysvětlováním roztříštěných jevů pomocí hlubokých historických zákonitostí.
Energie z kosmu
The Economist
Dnes už na zázraky, které může přinést solární energie z vesmíru (space solar power, SSP), nevěří jen roboti ze sci-fi povídek; tato myšlenka má v současnosti sice nevelký, leč rostoucí počet přívrženců i mezi lidmi. Základní idea je prostá. Sluneční světlo je nejbohatším a nejčistším zdrojem energie.
Svět
Žádaná Sýrie
The Economist
V posledním roce všichni vysílali vůči Sýrii přátelské signály. Gesta to byla různá: od návštěv evropských, libanonských a iráckých delegací na vysoké úrovni po izraelské nepřímé mírové rozhovory prostřednictvím Turecka, jež je Sýrii čím dál bližší, až po britskou výstavu světové keramiky, kterou do syrského hlavního města Damašku zapůjčilo londýnské Viktoriino a Albertovo muzeum.
V půli cesty
Jaroslav Fiala
Kosovo dosud uznalo 53 členských zemí OSN, ostatní jsou proti nebo váhají. Mezi odpůrce kosovské samostatnosti patří zejména Srbsko a Rusko, ale i některé státy EU jako Španělsko či Slovensko.