2008/25
Editorial
Anketa: Měla by státní zástupkyně Renata Vesecká odstoupit ze své funkce?
Ondřej Nezbeda
Jako občané bychom měli ve vlastním zájmu dát najevo, že chceme justici, která může a chce pracovat podle zásady „padni komu padni“.
Příštích 7 dní
Respekt
Ve čtvrtek 19. června začne v Bruselu dvoudenní jednání Evropské rady, na kterém premiéři členských zemí EU budou hledat odpovědi na irské zamítnutí Lisabonské smlouvy.
Editorial
Martin M. Šimečka
Irové odmítli Lisabonskou smlouvu a člověk nemusí být prorokem, aby viděl, že Evropská unie se bude potácet ve velkých potížích, které můžou vést až k jejímu rozpadu. To, že téměř všichni, včetně odmítavých Irů a českých euroskeptiků, považují EU za historickou samozřejmost, které nějaké malé rozklížení nemůže ublížit, je z rodu oněch nebezpečných iluzí, na které už Evropané nejednou doplatili.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Hlavně si užít
Blogy
Diskuse s předsedou zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jiřím Papežem
Respekt
Výběr z on-line rozhovorů.
Tam, kde je plastová láhev velkým majetkem
Respekt
Už přes týden žiju v Bunyakiri, regionu konžské provincie Jižní Kivu. Je to jako návrat do časů našich babiček. Není zde elektřina, internet, mobilní síť, ba i satelitní telefon funguje jen na dvou místech.
Ekonomika
Nevázaná literatura
The Economist
Navenek vypadá knižní průmysl neotřesitelně: vloni vyšlo v USA 411 tisíc nových titulů a prodaly se více než tři miliardy knih. V literatuře pro dospělé, která tvoří pilíř trhu, dosáhl růst 4,3 procenta. Ve skutečnosti jsou však stávající poměry nejisté.
Dávejte si pozor
The Economist
Nakolik jsou platy evropských šéfů přehnané? Za posledních deset let šly rozhodně prudce nahoru, protože evropské firmy musely v globálním měřítku soutěžit o ty nejlepší talenty.
Česko
Volnost, rovnost, naděje a více angličtiny
Ondřej Kundra
ČSSD zveřejnila svůj „pozitivní program Naděje“ a vážně ohlásila odhodlání vést tuto zemi po příštích parlamentních volbách. A právě teď, ve chvíli, kdy je budoucnost koaličního kabinetu značně nejistá, nastává pravý čas pro získání orientace v tom, co nám socialisté nabízejí.
Pojďme si promluvit
Silvie Lauder
Vláda se potácí, její zásadní akce jsou kvůli rozšiřujícím se řadám koaličních rebelů buď dlouhodobě u ledu (církevní restituce), mají nejistou budoucnost (radar), nebo jsou rovnou odpískané (transformace fakultních nemocnic). Jakou má tedy Topolánkův kabinet strategii přežití?
Přece si nedám kolu
Martin Jazairi, Renate Zoeller
Že spotřeba alkoholu mezi teenagery neustále roste, ukazuje ve svém posledním českém vydání Evropská školní studie o alkoholu a jiných drogách ESPAD.
Bezdomovci a já
Vladimir Vedrashko
Hodně českých slov zní velmi podobně jako ruská, ale řada z nich má opačný nebo úplně jiný význam.
Tohle neuvidíte nikde jinde
Jan Brabec
Možná je to trochu přitažené za vlasy. Faktem ale je, že teprve herecké hvězdy dodaly dlouhé týdny trvající rebelii pražských divadelníků proti kulturní politice města tu správnou razanci. Magistrát nakonec otočil a přiznal divadlům peníze, které jim umožňují přežít.
Řekni ne základnám
Kateřina Čopjaková
Nečekaně úspěšná občanská iniciativa Ne základnám má rekordní výdrž. Před dvěma lety by asi nikdo nečekal, že volání po referendu o americkém radaru zaujme přes 100 000 lidí, kteří už podepsali petiční archy
Na pozvání
Máme problém!
Tereza Engelová
„Já se držím trochu v ústraní,“ řekl mi na konferenci věnované situaci v Pákistánu kolega z Dánska.
Co se zbabělci
Luboš Dobrovský
Piloti vrtulníků, vojáci z povolání, profesionálové, dobře vycvičení a za svá rizika při výkonu služby podle zákona spravedlivě odměňovaní, dávají najevo nechuť odletět tam, kam je armádní velení vysílá.
Komentář
Lépe už bylo
Martin Uhlíř
Barel ropy stojí téměř 140 dolarů. Evropou se šíří protesty. Američané kupují méně benzinu, automobilky omezují výrobu velkých vozů – tuší, že ceny fosilních paliv už příliš klesat nebudou. Ekologové a ekonomové se vzácně shodují, že je to vlastně dobře, protože lidé konečně začnou šetřit energií a využívat alternativní paliva.
Velký skok zelených
Erik Tabery
Martinu Bursíkovi a Daně Kuchtové se podařilo vybudovat stranu, která zahodila hádky, nabídla kvalitní program, úsměv, alternativní styl chování a sympatické lidi. Úspěch strany pokračoval i v parlamentu a ve vládě, ale jen do té chvíle, než se Kuchtová coby ministryně školství dopustila několika chyb a musela po tlaku Bursíka odejít.
Hladoví proti radaru
Marek Švehla
V tradičně pasivním Česku by hnutí Ne základnám, které má zatím za cíl zabránit stavbě amerického radaru v Brdech, mělo vzbudit všeobecnou pozornost.
Irská lekce
Jiří Sobota
Světové scéně ještě stále dominují Spojené státy. Na jejich úroveň se kvapem tlačí Čína, z popela vstává Rusko, vynořuje se třeba Indie nebo Brazílie, zatímco Evropská unie pomalu mizí z dohledu. Lisabonská smlouva byla ne právě ideálním pokusem takový vývoj zastavit.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Ministerstvo spravedlnosti dokončilo návrh nového občanského zákoníku a vyzvalo veřejnost, aby k němu do konce srpna podávala své připomínky. Vláda uvolnila na největší státní zakázku tohoto volebního období – likvidaci komunistických škod na zdejší krajině a přírodě – 115 miliard korun ze státní kasy. Podražily léky na tlak a srdce.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Člověk – tvor symbolů
Jiří Kratochvil
Před čtyřiceti lety se po jednadvacátém srpnu objevovaly porůznu nápisy Dubček, Svoboda, to je naše obroda. V těch nápisech byla do verbálního loga zkomprimována idea té doby. Pak je zas někdo zatřel vápnem a nakonec zmizely i ty vápenné šmouhy.
Pondělí v Evropském parlamentu
Respekt
Probouzím se na útulné posteli v hotelu a vychutnávám si ten klid. Obvykle mne budí nejmladší dítko dožadující se kojení, potom přiběhne druhé a třetí. Dnes je tomu ale jinak. Jsem tu sama a děti zůstaly s mužem v podhůří Jestřebích hor.
Eseje
Loučení se stvořitelem světa
Jaroslav Formánek
Do literatury Zdeněk Urbánek vstoupil jako člen skupiny Nazí lidé. Po lyrizovaných prózách a knize esejů o básnících pak na sebe upozornil trojdílným románem Stvořitelé světa.
Batohy v Buddha baru
Ilija Trojanow
Začala sezona poutníků s batohem na zádech, a pokud někdo někdy zkoumal svět podobně jako oni, může se oddat nostalgickým vzpomínkám.
Trendy
Všechno čili
Karolína Vránková
Na první ochutnání je to prostě minerálka s příchutí. Jenže pak se v krku rozlije chuť mírně pálivá. Je to totiž minerálka s příchutí manga a čili, kterou na německý trh nedávno uvedla značka Bonaqua.
Diplomka: Zn. levně
Karolína Vránková
Největší rozmach akademického plagiátorství nastal zhruba po roce 2000, kdy se zvýšil počet zdrojů i kvalita informací přístupných na síti. Teď už se opisuje tolik, že řada škol vyhlásila plagiátům válku.
Civilizace
Kytice od rýpala
Erika Hníková
Pomenší břichatý padesátník v obleku vstupuje do květinářství a nechává si vázat kytici podle charakteru člověka. O pár minut později kytici na míru předává ženě, se kterou posléze stráví dva dny.
Stíny horkého léta
Jan Adamec
Když v březnu 1953 zemřel Stalin, málokdo si uvědomil, jaký dopad to bude mít nejen na Sovětský svaz, ale také na východní sovětizovanou Evropu, která měla v následujících čtyřech letech prožít velmi bouřlivé období.
Bomby v ulici Práva
Martin Uhlíř
Odděleny bruselskou třídou Rue de la Loi (ulicí Práva) hledí na sebe poněkud výhrůžně, jako by chtěly protivníka rozdrtit tunami ocele, skla a žuly, moderní budovy Evropské komise a Rady ministrů.
Kultura
Alois Nebel: Smrťák
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Everest z rybářské vesnice
Jan Gregor
Tenhle šedesát let starý film sváděl renomované filmové odborníky k efektním bonmotům. Kritik Peter Johny Dyer označil snímek Luchina Viscontiho Země se chvěje (1948) za „Everest neorealismu“.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Zpěvák jako záporná postava
Pavel Klusák
Při koncertech mívá před ústy dva mikrofony: jako by v něm chtěli zpívat Jekyll a Hyde zároveň. Popové slávy se Mike Patton dotkl jako zpěvák funkmetalových Faith No More.
Nalezený ráj
Karolína Ryvolová
V Museu Kampa probíhá něco zvláštního. Pod názvem Ztracený ráj/Paradise lost se tu připomíná čistě romský pavilon, který měl loni premiéru na bienále v Benátkách.
Divadelní skauti na hlídce
Magdaléna Platzová
Primátor Pavel Bém minulý týden náhle radikálně otočil. Pozastaví transformaci pražských divadel, odloží narychlo vypsané konkurzy na jejich ředitele, doplatí rozdíly ve výši grantů a zruší dotaci na vstupenku. Není se čemu divit.
Víra, skepse a nákupy
Hana Ulmanová
Co se komu vybaví, řekne-li se Skotsko? Divoká příroda a nevlídné proměnlivé počasí, pohnutá historie promíchaná s mytologií nebo dobrá whisky? To vše sice má v románu Závěť Gedeona Macka své místo.
Jako Hurvínek válku
Jan H. Vitvar
Kdyby dějiny komunistického Československa nezkoumali historici, ale psychiatři, nejoblíbenějším zdrojem pramenů pro jejich výzkum by byl patrně vojenský archiv. Dochované plány Československé lidové armády pro boj s nepřítelem jsou totiž dokladem nebývale bujné fantazie vojenských stratégů.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Lepší časy pro kojence
Pavlína Brzáková
Když se novinářka Jean Liedloffová v 60. letech poprvé vypravila na expedici k venezuelskému indiánskému kmeni Yequánů, netušila, nakolik ji pobyt mezi nimi ovlivní. Každý ve skupině znal své místo, nikdo se necítil opuštěn a všichni se zdáli být šťastni.
Zrádci, srabi a hrdinové v ČT
Jan Gregor
Třídílná střihová dokumentární freska Rok 1968 Viktora Polesného zbavuje diváky odstraněni jakékoli iluze o politicích pražského jara. V květnu ji premiérově v hlavním vysílacím čase uvedla Česká televize.