Loupež na pampě
Většina států na náhlý nedostatek základních potravin doplácí, některé i dramaticky, jiným zase jejich účty vycházejí více méně nastejno. Argentina však patří k několika málo zemím, jež vyhrály jackpot – jejich příjmy letí díky masové produkci a vývozu třeba sóji či pšenice prudce nahoru.
Podívejte se na mapku dole na stránce. Tmavě modrou barvou jsou vybarveny země, které se právě teď díky astronomickým cenám potravin na světových trzích mohou radostně plácat do stehen. Většina států na náhlý nedostatek základních potravin doplácí, některé i dramaticky, jiným zase jejich účty vycházejí více méně nastejno. Argentina však patří k několika málo zemím, jež vyhrály jackpot – jejich příjmy letí díky masové produkci a vývozu třeba sóji či pšenice prudce nahoru.
V případě Argentiny nemohlo nenadálé „štěstí“ přijít v příhodnější okamžik. Země se v roce 2001 dostala na titulní stránky díky finanční krizi, která zničila banky i podniky, připravila lidi o úspory i o práci a poslala ze dne na den více než polovinu Argentinců pod hranici chudoby. Právě teď by se ale měla karta obracet – země velká jako tři čtvrtiny Evropské unie roste díky svým zemědělcům již několik let rychlostí srovnatelnou snad jenom s Čínou. Je to znát. Ve městech přestaly vznikat nové slumy, chudí tvoří sedm let po krizi už „jen“ třetinu společnosti a vyhlídky v podobě očekávaných výnosů farmářů jsou růžové. Ještě chvíli vydržet a argentinský kolaps z počátku tisíciletí se promění v happy end.
Tedy teoreticky. Ve skutečnosti je nálada na argentinských ulicích přesně opačná. V celé zemi se znovu po několika letech bouřlivě protestuje, před dvěma týdny se ve středisku…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu