Hledá se dobrý učitel
Editorial
Anketa: Znemožnili se Češi výtvarnou instalací Entropa Davida Černého, jak píšou některá zahraniční média?
Respekt
Seznamy obhájců a odpůrců Entropy nedokazují nic: měšťáci a hlupáci se najdou na straně pana Černého i proti němu. Pan Černý dokázal jedno: mluví se o něm. No a? Otázky evropské identity se objevují jinde a jinak; bez alegorií.
Editorial
Erik Tabery
Tak špatné výsledky českých žáků nešlo přehlédnout. Dlouho jsme se uklidňovali, že jsme na tom dobře, jen tu a tam v dílčích věcech zaostáváme. Porovnání se zahraničím ale ukázalo bídu českého vzdělávacího systému a iluze jsou pryč. Což nemusí být na škodu, protože se s tím začne konečně něco dělat.
Respekt-Despekt
Respekt
Můžeme to chápat jako další krok směrem k zemím, k nimž vzhlížíme jako ke vzorům. Sociální demokrat Vladimír Dryml přišel minulý týden o další díl vlivu na veřejné peníze a život občanů – o funkce náměstka královehradeckého hejtmana a radního pro zdravotnictví.
Blogy
Blogy
Respekt
Rwandská genocida a válka v Kongu vstupují do dalšího dějství.
Štefan Füle, velvyslanec ČR při NATO
Respekt
Loňský kavkazský konflikt a současná plynová krize ukázaly, že Evropa musí věnovat zvýšenou pozornost energetické bezpečnosti. Jakou roli v tomto směru může hrát Severoatlantická aliance?
Komentář
Dobrý rozsudek
Marek Švehla
Až budete chtít příště v internetové debatě někomu vynadat, je dobré vážit slova.
Mlha, nebo temno?
Luděk Niedermayer
Ceká naši zemi letos téměř dvouprocentní ekonomický růst, jak předpovídá Evropská komise (a s ní ministr financí Kalousek), nebo stojíme na prahu hospodářské katastrofy, jak tvrdí nová analýza Českomoravské konfederace odborových svazů?
Kalouskova sázka
Jaroslav Spurný
Nezkušený pozorovatel musí získat neodbytný dojem, že kolem povolování a zakazování pravidel hazardu se toho v posledních týdnech děje v Česku opravdu hodně.
EU v Gaze
Marek Švehla
Mezi Izraelem a Hamásem zavládlo příměří, takže i česká diplomacie si musela oddechnout.
Na pozvání
Bezmocný kontinent
Bohumil Doležal
První dny českého předsednictví EU byly poznamenány dvěma krizemi, v nichž se Unie musela angažovat. Problém s dodávkami ruského plynu i ozbrojený konflikt mezi Izraelem a Hamásem mezitím skončily – je však třeba dodat „prozatím“. Každý cítí, že urovnání není ani v jednom případě definitivní a že se obojí nejspíš vrátí se znásobenou silou. A vyvstává otázka: Proč bývá mír, na němž se evropská organizace podílí, tak vratký?
Tajná demokracie
Jan Komárek
Václav Klaus nedávno odmítl ratifikovat tzv. Římský statut, jenž zakotvuje působení Mezinárodního trestního soudu. Ratifikace je přitom nezbytnou podmínkou pro to, aby se Česká republika stala smluvní stranou statutu. Prezident své důvody nezveřejnil. Znají je pouze ministři vlády, kterým napsal dopis, v němž podle informací Respektu zpochybňuje soulad statutu s ústavou.
Česko
Hledá se dobrý učitel
Kateřina Čopjaková
Na hodnocení dopadů reformy českého školství je jistě brzy. Přesto na některých školách by také dost možná nebylo co hodnotit: reforma zůstala na papíře, alespoň tak se to šušká mezi českými odborníky na školství. Chybu přitom není třeba hledat jen na straně učitelů a vedení škol.
Silná žena s pokorou
Ondřej Kundra
Když se nové ministryně zdravotnictví Daniely Filipiové zeptáte, čemu opravdu v životě věří, nezaváhá: „Ve schopnost člověka dosáhnout svého cíle.“ Její příběh ukazuje, že nejde jen o prázdnou frázi.
Jako když vám vezmou dítě
Bára Procházková
Výplaty nebudou. Ani za minulý měsíc, ani za ty příští. Tímto oznámením se sklářům v Novém Boru změnil život. Léta patřili k elitě regionu, ke které všichni vzhlíželi. Každého devátého v měsíci chodili do obchodů utrácet svou nadprůměrnou mzdu, dnes tam chodí žebrat o práci.
Přísně střežené dítě
Adam Šůra
Na rozdíl od západní Evropy v Česku pořád platí socialistické pravidlo, že zodpovědnost za očkování dětí má stát, a ne rodiče. Vakcíny musejí děti podle ministerské vyhlášky dostávat v přesně stanovených termínech. Úřady i lékaři opatrně připouštějí, že očkování by jednou v Česku mohlo být stejně jako na Západě dobrovolné.
Nic pro měšťáky
Michal Komárek
Touha po nových silných prožitcích dorazila i mezi české lyžaře. Zácpy na předražených lanovkách, plné kopce a čím dál dostupnější výbava opět oživily nejstarší sjezdařský model. Řeč je o skialpinismu – tedy pěších výstupech a sjíždění volných kopců plných čistého sněhu. Potíž je v tom, že v Česku jsou skutečně atraktivní terény jen v Krkonoších. A ty jsou tak malé, že všechny zajímavé kopce jsou v zónách, kde ochránci neradi vidí kohokoli kromě zvířat.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Lékaři motolské nemocnice oznámili, že zdravotní stav bývalého prezidenta Václava Havla, který zde byl nedávno operován kvůli dýchacím potížím, se mírně zlepšil, ale i tak zatím zůstává vážný. V Mělníku vztyčili třímetrovou Poctu Janu Palachovi. Evropské bankovní domy ohlásily přípravu na další kolo ekonomické krize.
Připravujeme
Respekt
Mladý český lékař Jan Trachta vyjel s organizací Lékaři bez hranic do nejdivočejších končin Afriky. Učarovalo mu zachraňovat lidi v podmínkách, kde chybí základní zdravotní vybavení a smrt je na dosah.
Jeden den v životě
Opožděná reportáž
Jiří Kratochvil
Ten loňský Silvestr mi navždy uvízne v paměti. Ráno před osmou hodinou jsem přijížděl tramvají do Zábrdovic. Věděl jsem, že mám vystoupit na Kuldově. Srdce jsem měl samozřejmě v kalhotách. Ale v obavách, abych je přece jen nevytrousil, jsem ho ještě cestou přemístil per rectum do tlustého střeva.
Obyčejný školní den
Respekt
Vstávám v šest ráno stejně jako ve všechny jiné školní dny. Venku je tma, moc se mi z postele nechce, ale musím, stejně jako všechny jiné školní dny. Slyším bouchnout dveře, taťka odchází právě do práce. Je elektrikář u jedné menší firmy.
Ekonomika
O krizi, stimulaci a našich expertech
Jan Macháček
Dánský předseda vlády Anders Fogh Rasmussen oznámil, že v jeho zemi se bude konat referendum o přijetí eura někdy v letošním roce.
Dáme aerolinie Rusům?
Tomáš Sachr, Jaroslav Spurný
Privatizace ČSA nemá za sebou od vládního startu ještě ani týden a už se mění v detektivku. Vyšlo najevo, že za slupkou dohadů o možném mnohamiliardovém zisku z prodeje se skrývají i dvě hodně nepříjemná překvapení. Jednak, že bez potřebné finanční injekce od nového majitele hrozí ČSA v blízké budoucnosti bankrot. A za-druhé, že jediný zájemce, který je ochoten zaplatit za skomírající firmu téměř cokoli, se jmenuje Aeroflot. Firma, kterou ovládá Kreml.
Pršelo a už jen kape
The Economist, Tomáš Sachr
Co se vlastně stalo se státními investičními fondy?
Eseje
Prokletá svatá země
Jan Balabán
Pásmo Gazy, anglicky se nazývá Gaza Strip, což Čechovi může v makarónském překladu zaznít jako pruh bílé bavlněné tkaniny, jíž se ošetřují rány nebo ji lze vyvěsit na znamení příměří. Nic takového se ovšem v pásmu Gazy už dlouho neděje. Je to jedna z nejbolestnějších ran světa, na kterou zatím nikdo žádnou gázu nepřikládá.
Evropská politika a 2G
Mirek Topolánek
České předsednictví v obou případech společně s Evropskou komisí a s podporou států Evropské unie zahájilo vyjednávací mise jak na Blízkém východě, tak mezi Kyjevem a Moskvou. Rychlou akceschopnost české vládě do značné míry umožnila nejen geografická dispozice a historická zkušenost, ale především hlavní z předsednických priorit – energetická bezpečnost.
Trendy
Vodovoda
Karolína Vránková
Koupit si je možné skoro všechno, je ale možné něco nekoupit? Prostě to dostat? To není snadné, dokonce ani když jde o sklenici vody z vodovodu, jejíž pořizovací cena je 1,25 haléře.
Kontroloři úsměvů
Karolína Vránková
Zaměstnanci v obchodech a bankách mají nové strašidlo: falešného zákazníka.
Svět
Dopis z Rigy
Danute Dura
Když jsme vyrazily do historického centra Rigy, potkaly jsme několik skupinek rozvášněných mladých lidí – někteří mávali lotyšskými vlajkami, jiní zase ruskými a všichni vykřikovali něco, čemu nebylo příliš rozumět. Mělo být hůř.
Svoboda v recesi
Tomáš Lindner
Organizace Freedom House již potřetí v řadě zaznamenala celkové omezení svobody ve světě, což se po roce 1989 ještě nikdy nestalo, a podobně pesimisticky vyznívá i výroční zpráva Human Rights Watch.
Unavené údolí
Michaela Kreuterová
Indie a Pákistán jsou již půl století úhlavními nepřáteli a důvodem je Kašmír, na který si obě velké asijské země dělají nárok. Nádherné kašmírské údolí je teď neoficiální hranicí rozděleno na indickou a pákistánskou část a přeměnilo se v jednu z nejstarších vojenských zón na zeměkouli.
Kam s nimi?
Jaroslav Fiala
Zavření Guantánama ukazuje, jak se změnila atmosféra uvnitř americké společnosti.
Civilizace
Oko za oko?
Pavel Jungwirth
Trestná výprava do Gazy byla z krátkodobého hlediska taktickým úspěchem izraelské armády. Avšak vykoupeným válečnou hrůzou, kdy byly zabíjeny ženy a děti, bombardována škola, univerzita a budova OSN a v rozporu se ženevskými konvencemi byl téměř jistě používán bílý fosfor.
Narozeni z lásky
Peter Singer
Využívání oplodnění „ve zkumavce“ (IVF) neplodnými páry v běžném reprodukčním věku se navzdory náboženskému odporu už ve světě akceptuje – a právem. V zemích, kde zůstává vliv katolické církve silný, se však odpůrci IVF nevzdávají.
Mladí Evropané zvedají kotvy
Helena Březinová
Kolik vám bylo, když jste definitivně přestřihli pupeční šňůru a odstěhovali se od rodičů? Euroskeptici často straší představou, že Unie smaže kulturní rozdíly, ale přinejmenším v jednom ohledu pravdu nemají: srovnáme-li data o tom, kdy se z mladých Evropanů stávají dospělí, zjistíme i mezi starými členskými státy značné rozdíly.
Kultura
Alois Nebel: Sudetotropa
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Zpověď nešikovného gentlemana
Jan Gregor
Hodinový portrét jednoho z nejdůležitějších českých spisovatelů druhé poloviny dvacátého století, natočený Petrem Kaňkou.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Nové antény kulturního rádia
Pavel Klusák
Art’s Birthday, tedy happening k „narozeninám umění“, je trojjedinou událostí: pardubickou, celoplošně českou a zároveň evropskou. Pro ty, kdo dnes hledají cesty, jak nenásilně najít čerstvému umění publikum, docela inspirativní podnik.
Pankáč mezi smetánkou
Jan H. Vitvar
Jakub Hošek už pět let vede spolu se svou sestrou Anežkou a spolupracovníky Štěpánem Bolfem a Danem Dudarecem společenství A.M.180 Collective. Nezávisle na veřejných zdrojích vozí do Prahy kapely a výtvarníky, aby tu v minimalistických podmínkách předváděli pro okruh zasvěcených alternativní produkci.
Zbabělci
Jan Gregor
Lidská tragédie spočívá v tom, že ať se jakkoliv snažíme, nakonec zůstáváme vždycky sami. Těmito slovy popsal téma svého nejslavnějšího románu Nouzový východ z roku 1961 americký prozaik Richard Yeats. O pozapomenutého kronikáře eisenhowerovské éry se zvedla nová vlna zájmu na přelomu milénia. A stejnojmenný filmový přepis depresivní sondy do zaběhlého stereotypu manželského páru, brzděného v rozletu nejen ubíjejícím prostředím, ale i vlastní konformitou, na sebe nenechal dlouho čekat.
Víc než jen dokument
Magdaléna Platzová
Petr Kotyk (1963) je zaměstnancem Literárního archivu Památníku národního písemnictví. Ale i kdyby neexistovala instituce, která jeho sběračsko-loveckou vášeň zastřešuje, dělal by zřejmě totéž: s fotoaparátem nebo kamerou už mnoho let obchází všechny možné literární akce a pořizuje o nich záznamy.
Svět není doma
Miroslava Růžičková
Nizozemská spisovatelka Anna Enquistová (1945) zachytila v knize Návrat domů život známého mořeplavce, viděný právě očima jeho ženy.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Komorní drama v divočině
Markéta Pilátová
Česky vyšlo už dokonce dvakrát Rosovo stěžejní dílo Velká divočina: cesty a některé další kratší práce v časopisech či povídkové sbírce Brazilské novely.
Na operu do kina
Tereza Brdečková
Najednou je tu nový „globální“ zážitek. Jdete do kina na operu a máte pocit, že jdete vlastně do divadla.