Češi v první linii
Editorial
Editorial
Erik Tabery
Po světě zuří řada konfliktů, řešíme energetickou krizi v rozměrech dlouho nepoznaných, čelíme i potížím v ekonomice. To vše v době, kdy předsedáme Evropské unii, a tudíž je na nás upřena velká pozornost.
Editorial
Martin M. Šimečka
Respekt není jen pouhý časopis. Je to jedinečný projekt, jehož funkcí je poctivé hledání pravdy o podstatě dějů a jehož smyslem je toto hledání ukazovat jako způsob samotného bytí. Respekt je národní institucí, byť neoficiální.
Příštích 7 dní
Respekt
Události příštích 7 dní
Respekt-Despekt
Respekt
Tak povedené představení Národní divadlo už dlouho nezažilo. Na popud vicepremiéra Alexandra Vondry ho připravilo Divadlo bratří Formanů jako slavnostní zahájení českého předsednictví Evropské unii.
Rozhovor
Není se kam schovat
Ivana Kottasová, Respekt
S italskou pozorovatelkou Amnesty International pro Blízký východ Donatellou Roverovou o válce v Gaze
Není čas na rozvážnost
Karel Hvížďala
Příští úterý Barack Obama složí přísahu a nastoupí slavnostně do úřadu prezidenta USA. Stane se mimořádným prezidentem a globální krizi využije k hluboké změně, nebo bude muset přijmout Churchillovu rétoriku o krvi, potu a slzách? O tom všem s Jacquesem Rupnikem, profesorem politologie Národní nadace politologických studií v Paříži a Harvardovy univerzity.
Česko
Teď je to na nás
Ondřej Kundra, Silvie Lauder
Takovýto start svého předsednictví si zdejší úředníci nepředstavovali ani v těch nejdivočejších snech. V podstatě v tutéž chvíli, kdy jsme 1. ledna 2009 převzali na půl roku šéfování Evropské unii, přestal do Evropy přitékat plyn
z Ruska. Ve stejnou chvíli si Česká republika musí poradit nejen s plynem, ale jako země předsedající EU má na starosti i řešení současné blízkovýchodní bitvy.
Důležitější než život
Michal Komárek
Na Jana Palacha má spousta lidí hned jasný názor. O tom, zda to byl hrdina, mučedník, nebo zoufalá oběť vlastní bezradnosti a co si z jeho činu můžeme vzít, se dlouho debatovalo – pokud vůbec – maximálně po hospodách a v soukromí. Teď, čtyřicet let poté, co se polil benzinem a zapálil na protest proti všeobecné rezignaci, ovládající jeho okolí po srpnu 1968, se to mění.
Po kolejích jižním směrem
Jan Brabec
Více rychlíků a spěšných vlaků, kvalitnější příměstská doprava, nové vagony a rychlejší spojení s Evropou, to vše za cenu jen mírného zdražení. Startovní pozice letošní železniční osobní dopravy v Česku, respektive nového jízdního řádu, který začal platit v polovině prosince, vypadá výborně, ale tento ambiciózní plán má přece jen své zádrhele.
Lidovci jdou mezi lid
Ondřej Kundra
Průzkumy, chytré hlavy analytiků a výsledky voleb z poslední doby hlásí: v Česku je vážně ohrožen zdejší nejstarší politický druh, homo christianicus. Podle čísel se lidovci nemusejí dostat už do příští sněmovny.
Konec falešného docenta
Adam Šůra
V parlamentu se chystá plán, jak omezit rostoucí zálibu českých studentů i jejich učitelů v podvádění a opisování.
Politická aktualita
Americké vyhlídky
Jiří Sobota
Podle nastupujícího amerického prezidenta není možné prohlubující se krizi nečinně přihlížet. Americká ekonomika již v tuto chvíli ztratila více pracovních míst než kdykoliv od druhé světové války a výroba poklesla na nejnižší úroveň za posledních 28 let.
Vášně kolem vládní změny
Tomáš Pavlíček
Ačkoliv to minulý týden vypadalo téměř na pád vlády, nakonec se aktéři sporu rozešli smírně. Otázka, jestli v rámci změn v kabinetu dostane červenou kartu Jiří Čunek, nebo Miroslav Kalousek, přerostla v bratrovražedný boj uvnitř KDU-ČSL a ještě ve čtvrtek se zdálo, že vládu potopí buď nespokojení Čunkovi stoupenci, nebo v případě Kalouskovy prohry sám premiér Topolánek.
Komentář
Pochodeň k přemýšlení
Petr Třešňák
Demonstrační politická sebevražda má vždy dvě tváře. Jednu hrdinskou a budící obdiv, druhou plnou otázek a pochybností o smyslu, etické oprávněnosti, skrytých důvodech, psychickém zdraví.
Prokopnutý míč
Jan H. Vitvar
Košťál z fotbalu neodchází s přiznáním chyb, kterých se dopustil. Ke svému rozhodnutí odmítá říci cokoli konkrétního, pouze sdělil, že je zdejší fotbalové hnutí v křeči, ze které by ho měli vyvést „noví neokoukaní funkcionáři“, a že fotbal s nastávající hospodářskou krizí nečeká lehká budoucnost.
Tenkrát v lednu
Jiří Sobota
V Česku na rozdíl třeba od Bulharska minulý týden v panelácích nevystydlo topení. Letošní spor o ceny plynu mezi Ruskem a Ukrajinou, v jehož důsledku se uprostřed sibiřské zimy zcela zastavily dodávky suroviny nutné především k vytápění a výrobě elektrické energie do východní a střední Evropy, je vážnější než ten první v roce 2006. Češi však byli tentokrát připraveni.
Topolánkův risk
Erik Tabery
Z té srážky bude dlouho brnět hlava. Dva Valaši – Mirek Topolánek a Jiří Čunek se srazili tak zprudka, že se v základech otřásla KDU-ČSL i vláda.
Dopisy
Na pozvání
Iluze o krizích
Ján Žilinský
O válkách a rozhodnutích panovníků se mluví téměř na každé hodině dějepisu, ale finanční krize se do učebnic dostanou málokdy.
Nezkazí to Pepa?
Pavel Kosatík
Neklidný začátek roku na domácí i mezinárodní politické scéně má také svou dobrou stránku. Vtaženi evropským předsednictvím do situace, z níž se nejde vylhat opozičnictvím, jsme vystaveni zkouškám, ve kterých lze samozřejmě propadnout – ale kde je také možné, v případě úspěchu, posunout se mentálně vpřed způsobem, jenž by jinak asi nebyl možný.
Ekonomika
O ekonomické radě, konsenzu a ortodoxii
Jan Macháček
Založení Národní ekonomické rady vlády je správné. Vláda, která bude půl roku řídit agendu Unie v době nejhorší ekonomické krize od 30. let, potřebuje někomu naslouchat, aby při jednáních po světě a v Evropě ministři nevykládali nesmysly.
Peníze v trapu. Viníci a oběti
Luděk Niedermayer
Případ Bernarda Madoffa, který pravděpodobně připravil investory o několik desítek miliard dolarů, dokázal na nějaký čas zastínit dokonce i diskusi o hrozbě světové recese.
Korunu zapomeňte
Martin M. Šimečka
Na tom, že euro je dobré pro Slovensko, se shoduje většina politiků i ekonomů.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Napadl sníh a za ním přišly mrazy. V osadě Jizerka v Jizerských horách naměřili minus 36 stupňů Celsia. „S obavami – tak vstoupilo Česko do nového roku 2009; jeho občané se totiž bojí blížící se ekonomické krize, která sem podle analytiků dorazí brzy v plné síle,“ napsaly Lidové noviny v titulním článku svého prvního lednového čísla.
Připravujeme
Respekt
Jaké články v redakci připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Pohni křídlem!
Jan Balabán
Rád pozoruji hejna vran, i když to vlastně nejsou vrány. Naše město každou zimu zaplavují smíšené šiky havranů a kavek, to se pozná podle hlubokého krákaní těch prvních a veselého vysokého pokřikování těch druhých. Jaké příkladné soužití bez pokrevního spojení.
Běloruský běh na dlouhou trať
Respekt
Přijela jsem do Varšavy, abych s ostatními kolegy zvážila, co se bude dít v Bělorusku. Pro většinu obyvatelstva naší planety je tato země na posledním místě v žebříčku osobních zájmů.
Eseje
Trendy
Nová vlna ve vlně
Kateřina Kadlecová
V roce 2009 se možná budeme s vlnou alpak a z dalších exotů setkávat častěji – OSN jej totiž vyhlásila „Rokem přírodních vláken“.
Auto s kabelem
Jan Horčík
Směrů, kudy se může vývoj automobilů vydat, je hned několik. Řada automobilek vyvíjí vozy na vodíkový pohon. Jejich rozvoj však naráží hlavně na to, jak složité je doplňování paliva, jeho výroba a s tím spojené budování infrastruktury. Takže elektřina, zejména v kombinaci s konvenčním spalovacím motorem (hybridní pohon), se v této chvíli skutečně zdá být tou nejrealističtější alternativou
Civilizace
Jak řídit Akademii
Pavel Jungwirth
Nastupující, nedávno zvolený předseda Akademie věd Jiří Drahoš je spíše než vědeckým papežem prvním badatelem mezi sobě rovnými.
Moorovo prokletí
Václav Cílek
Gordon Moore, spoluzakladatel významné informační firmy Intel, poprvé formuloval pravidlo, podle něhož se kapacita počítače v dlouhodobém průměru zdvojnásobí každých osmnáct měsíců, což při mírně klesajících cenách znamená, že i za lepší počítač platím neustále méně. Podobná závislost platí pro většinu spotřební elektroniky, takže naše každodenní zkušenost je technooptimistická. Pokud ji ale vztáhneme na veškeré technologie, ocitneme se ve zkresleném světě nerealistických očekávání.
O zbytečné kráse
Ondřej Nezbeda
Příroda se neřídí estetickými hledisky, která si subjektivně vytvořil Homo sapiens, a biolog, který o nějakém organismu prohlásí, že má estetické cítění, se dopouští nepřesné metafory, nebo dokonce nepřípustné hereze.
Kultura
Načerno v Pešti
Jan Gregor
Maďarský film Revizoři (2003) je přesně ten typ snímku, u kterého vás popadnou chmury nad současností české kinematografie. Jednoho může lehce napadnout, že když něco takového vznikne u našich visegradských skorosousedů, mohl by se i v tuzemském prostředí objevit režisér, který by natočil film nabitý podobnou energií a vtipem.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Alois Nebel
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komis Alois Nebel
Sbírám, tedy jsem
Jan H. Vitvar
Na nekonečném hromadění věcí je cosi patologického. Největším snem všech sběratelů je totiž mít kolekci uzavřenou, definitivní, aby v ní nechyběl ani jeden kousek. V tu chvíli ale zároveň vášeň opadá a musí se přesunout jinam, protože už není v daném sektoru co sbírat. Je to začarovaný kruh, ale věcí, které lze soustřeďovat na jednom místě, je naštěstí nekonečně.
Tahle země je pro hloupý
Jan Gregor
Podejte mi hlášení, až to začne dávat smysl. Věta, kterou kádr CIA v podání J. K. Simmonse rezignovaně reaguje na bezradnou zprávu svého podřízeného o podivném případu, v němž figuruje mrtvý ve skříni propuštěného agenta, by mohla být leitmotivem posledního snímku bratrů Coenů Po přečtení spalte.
Filozof začíná řvát
Pavel Klusák
Známe tu auru autorských čtení: ztichlá místnost, publikum u stolků zírá do neurčita a naslouchá více či méně umnému projevu autora, který předčítá z rozevřené knihy. Ale jsou i neklidné texty, které si říkají o neklidné oživení. Kdo zastihl filozofa, prozaika a aforistu Róberta Gála (1968) prezentovat svou knihu s mezinárodním trashjazzovým Agnomia Quartetem, ví své.
Zneužitelný bojovník-myslitel
Tereza Brdečková
Kniha Intervence je výběrem článků Noama Chomského z let 2002 až 2006. Vesměs odsuzují americkou intervenci v Iráku, zásahy do palestinsko-izraelského konfliktu a pokryteckou vládní rétoriku.
Proti černé a bílé
Hana Ulmanová
Zatímco před rokem 1989 se u nás objevilo jen několik jeho titulů (v kongeniálních překladech Jaroslava Kořána), počátkem 90. let se tu s Kurtem Vonnegutem, jr., (1922–2007) roztrhl pytel. Kvalita českých verzí ale značně poklesla. A třebaže Matka noc vydaná tehdy poprvé nakladatelstvím Volvox Globator nebyla úplně špatná, je určitě dobře, že se Argo nyní rozhodlo pro nový pokus z pera renomovaného překladatele.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Celkový pocit: Znejistění
Pavel Šidák
„Nevěřící, pochybující, zoufající skeptik.“ Takový je hrdina románu Skleník, Felix Keetenheuve.
Sbohem, kotouči
Jan Gregor
Rychlost vývoje nedokáže nikdo odhadnout, ale celuloidovému filmovému pásu zbývá posledních pár let života. V USA bude digitálními projektory do dvou let vybaveno 75 procent kin, v Británii dávají studie filmovým kotoučům ještě pět roků. U nás bude proces pozvolnější.
Svět
Hustá mlha nad Německem
Bára Procházková
Zatímco se v září a říjnu evropské země předháněly v oznámeních o finančních injekcích pro banky a průmysl, německá kancléřka Angela Merkelová mlčela. Za své váhání si zasloužila kritiku ze všech stran. Teprve na konci října pak vláda pod tlakem podniků a médií odsouhlasila první balíček na podporu ekonomického rozvoje a uvolnila 25 miliard eur.
Kde to skončí?
The Economist
Podle tradiční dělby diplomatické práce na Blízkém východě má Amerika zpracovat pro dlouhodobé mírové uspořádání Izrael, zatímco EU zase pro mír získá palestinskou stranu.