DURS GRÜNBEIN: LEKCE LEBNÍ BÁZE
Přeložila Wanda Heinrichová,Opus, 97 stran
„Onen prchavý drobný nápor větru, vířivá/ vteřina, kdy se/ přede mnou krátce mihnul vyplašený vrabec,/ byl už z dohledu a jeden/ z nejlehčích listů, rozerván na/ kusy, ho následoval v letu.“
Básník, o kterém kdosi napsal, že je „nejinteligentnějším básníkem v současném Německu“, se narodil roku 1962 v Drážďanech a žije v Berlíně. Za svoje básně dostal mnoho cen, také velice prestižní cenu Georga Buchnera. O své poezii říká, že „předvádí“ myšlení v sérii fyziologických zkratů, každé vybití vede k obnovení napětí, jehož energii dodává opět tělo. Těmto tajemným dějům prý vévodí mozek. Grünbeinovi prý jde o opak romantického pojetí srdce.
ZDENĚK R. NEŠPOR, DAVID VÁCLAVÍK A KOLEKTIV: PŘÍRUČKA SOCIOLOGIE NÁBOŽENSTVÍ
Slon, 447 stran
Vrací se náboženství do veřejné sféry? Jaké jsou nové náboženské formy a hnutí? Mohou náboženství nahradit moderní ideologie, jako byl marxismus, nacionalismus či liberalismus? Je česká společnost, která se prohlašuje za ateistickou, modernější než jiné společnosti, nebo naopak?
Soubor esejů, které popisují náboženství jako sociologický úkaz – včetně jeho vzniku a metod zkoumání –, má sloužit jako referenční příručka o současném stavu a směřování sociologického studia religiozity a spirituality, včetně jejich netradičních poloh. Je…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu