Tahle země je pro hloupý
Podejte mi hlášení, až to začne dávat smysl. Věta, kterou kádr CIA v podání J. K. Simmonse rezignovaně reaguje na bezradnou zprávu svého podřízeného o podivném případu, v němž figuruje mrtvý ve skříni propuštěného agenta, by mohla být leitmotivem posledního snímku bratrů Coenů Po přečtení spalte.
Podejte mi hlášení, až to začne dávat smysl. Věta, kterou kádr CIA v podání J. K. Simmonse rezignovaně reaguje na bezradnou zprávu svého podřízeného o podivném případu, v němž figuruje mrtvý ve skříni propuštěného agenta, by mohla být leitmotivem posledního snímku bratrů CoenůPo přečtení spalte.
Smysl totiž v tomto dokonale propracovaném nonsensovém propletenci náhod a špatných rozhodnutí nedává nic. Ani divákům, jejichž očekávání sourozenci neustále narušují absurdními zvraty, ani dementně se chovajícím hrdinům filmu, jejichž činy, motivované stupidními pohnutkami, vedou ve výsledku ke kolosálně tragickým důsledkům.
Banda byrokratů
Není to nic, co bychom od populárního režisérského dua neznali. Příběh o zmatku, který vyvolá náhodně objevené DVD s daty obsahující informace o operacích CIA, odkazuje na poetiku cynických černých krimikomedií, kterou autoři úspěšně recyklují už od celovečerního debutu Zbytečná krutost (1984).
Nový je tu však motiv tajných služeb. A Coenové si střílejí nejen z historie žánru založeného na přehnaně vážných noirových dramatech, v nichž agenti v temných uličkách v kabátech s ohrnutými límci do čela předávají svým spojkám na mikrofilmech přísně tajné materiály, jejichž povaha může změnit chod světových dějin. Ale také z jeho konspiračně paranoidní současnosti reprezentované adrenalinovými hi-tech…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu