Peníze v trapu. Viníci a oběti
Případ Bernarda Madoffa, který pravděpodobně připravil investory o několik desítek miliard dolarů, dokázal na nějaký čas zastínit dokonce i diskusi o hrozbě světové recese.
Případ Bernarda Madoffa, který pravděpodobně připravil investory o několik desítek miliard dolarů (Respekt o tom podrobně psal v posledním loňském čísle), dokázal na nějaký čas zastínit dokonce i diskusi o hrozbě světové recese. Pro miliony lidí na celém světě je Madoffův příběh dalším dokladem toho, že v onom velkém světě financí, světě honosných staveb, velké moci a snad ještě větších platů je cosi zpuchřelého.
Důsledky případu Madoff jsou na první pohled stejné jako ty ostatní: kolapsy či obrovské ztráty finančních institucí, které vyústily v celosvětovou krizi. A přesto je mezi případem Madoff a těmi ostatními podstatný rozdíl.
Situace, s níž nikdo nepočítal
Velké a mocné investiční banky z Wall Street, které se staly prvními oběťmi krize, zaměstnávaly stovky nejlepších mozků ze světových univerzit, díky nimž pracovaly s velmi složitými a propracovanými modely řízení rizika. Tento přístup je založen na pravděpodobnostních modelech (obdobně jako pravidla stanovená regulátory), jejichž tvůrci se – zjednodušeně řečeno – snažili pokrývat prakticky všechny možné scénáře vývoje trhů (na úrovni pravděpodobnosti 99 procent či výše) a vycházeli přitom z historie a fungování ekonomik. Instituce pak postupovaly v obchodování tak, aby i v těch nejhorších scénářích „přežily“ – měly dostatek kapitálu na krytí možných ztrát.
…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu