Topolánek to věděl
Editorial
Anketa: Je exekuce dávky v hmotné nouzi, jak se provádí na popud magistrátu v Chomutově, protiprávní?
Respekt
Jakkoli je iniciativa chomutovské radnice řešit problém s neplatiči na české poměry velmi odhodlaná a žádoucí, představuje exekuce dávek v hmotné nouzi nezákonný postup. Dávky v systému pomoci v hmotné nouzi jsou z exekuce zákonem výslovně vyloučeny.
Příštích 7 dní
Respekt
V pátek 13. března bude oficiálně jmenován fyzikální chemik Jiřího Drahoš předsedou Akademie věd ČR. Předseda AV ČR je volen na čtyřleté funkční období.
Respekt-Despekt
Respekt
Ředitelé více než třiceti příspěvkových organizací ministerstva kultury budou muset do budoucna svůj post pravidelně obhajovat, kvalitu jejich práce bude ministerstvo kultury prověřovat každých šest let.
Editorial
Erik Tabery
Když kolega Ondřej Kundra začal pomalu rozplétat nové informace kolem justiční mafie, čekala nás další a další překvapení.
Komentář
Sám Kocáb nestačí
Marek Švehla
Ministr bez portfeje Michael Kocáb nyní zažívá to, co znal i někdejší držitel stejné funkce Vladimír Mlynář: entuziasmus mu nechybí, postupně ale poznává, že v Česku neexistuje méně vděčná politická agenda, než je obrana Romů proti diskriminaci.
Mezi nemocí a apokalypsou
Jan Macháček
Jaké jsou možné scénáře vývoje českého hospodářství? V odpovědi na tuto otázku musíme vycházet z dvojího poznání.
Reprezentant nejistoty
Martin M. Šimečka
Jeho nástupu k moci se obával kdekdo, včetně novin Financial Times, podle nichž volební vítězství slovenského „právníka a nacionalisty“ Roberta Fica v roce 2006 „otřáslo zbytkem Evropy“. I Financial Times však loni uznaly, že výsledek není zdaleka tak špatný.
Ať Tichý promluví
Jaroslav Spurný
Policista Karel Tichý – dlouholetý šéf týmů, které tu vedly proslulý spis Krakatice zabývající se propojením světa politiky a zločinu – byl ministrem vnitra Ivanem Langrem zbaven před týdnem mlčenlivosti.
Bye bye, radar?
Jiří Sobota
Příznivcům amerického radaru v Brdech to může znít téměř jako zrada: nový americký prezident píše tajné dopisy Rusku a slibuje zastavení plánů na vznik protiraketového štítu.
Na pozvání
Pod zmrzlou půdou matičky Rusi
Zdenek Slouka
Snad jsme až příliš uhranuti děním na zmrzlém povrchu širé Rusi. Bedlivě sledujeme každý pohyb, sluch nastražen na každé slovo, tu silácké, tu přitlumené, a ptáme se, kamže to míří ruská zahraniční politika. Že by opravdu zamrzla v konfrontačním syndromu studené války?
Liberečtí a národní hrdost
Lenka Markovičová
Mistrovství světa v klasickém lyžování a Liberec – za poslední týdny nejčastěji citovaná slova napříč médii. A s nálepkou rozhodně ne lichotivou. I přes snahy libereckých politiků i organizačního výboru zůstává dojem z akce přinejmenším rozpačitý, a nejvíc mezi samotnými obyvateli Liberce.
Česko
Topolánek to věděl
Ondřej Kundra
Na světlo vypluly informace, po kterých problém zásadního útoku na českou justici už jednoduše odbývat nepůjde.
Taková neztracená válka
Kateřina Čopjaková
Vláda zastoupená právníkem Václavem Henychem před Nejvyšším správním soudem proces o rozpuštění Dělnické strany prohrála.
Tohle na ně zabere
Silvie Lauder
Lidé mu obvykle prokazují hodně důvěry a navíc je jedinou institucí společné Evropy, na niž mají přímý vliv. Přesto se Evropanům moc nechce rozhodovat o jeho podobě. Řeč je o Evropském parlamentu, o jehož novém složení za necelých devadesát dnů – spolu s 350 miliony potenciálních voličů – rozhodneme i my.
Plachý král Šumavy
Jan Brabec
Jsme v malé horské obci Srní, vysoko v centrální části Šumavy, je čtvrtek pravé poledne a za chvíli začne něco opravdu jedinečného. Za doprovodu strážců národního parku se skupinka milovníků přírody vydá do hlubokých šumavských hvozdů, aby zažili to, co se někomu nepovede po celý život: spatřit na vlastní oči jelena evropského.
Rádi by do rady
Adam Šůra
Bude to ostře sledovaná událost. Pěti členům Rady České televize končí mandát a poslance čeká úkol zvolit jejich nástupce.
Ekonomika
Vzestup v pádu
The Economist
Když se zástupci odvětví mobilní telekomunikace nedávno sešli v Barceloně na veletrhu Mobile World Congress, největší světové přehlídce v oboru, zdálo se, že levá ruka neví, co dělá pravá. Šéfové bědovali nad krizí a dožadovali se uvolnění kmitočtového spektra jako nástroje k povzbuzení odvětví. Avšak ve výstavních halách jste sotva stačili sledovat všechny ty nové „chytré“ telefony a služby.
Opel, bankroty a šrotovné
Jan Macháček
Automobilka General Motors vstoupí v USA brzy do tzv. kapitoly 11 bankrotového zákona. Pod ochranou soudu proběhne poslední pokus o restrukturalizaci, pak už poběží čistý bankrot, ve kterém budou mít hlavní slovo věřitelé.
Nejsme jako oni
Tomáš Pavlíček
Česko se navzdory relativně stabilní ekonomice dostalo do víru hodně rizikového regionu a není jasné, jestli si okolí naší odlišnosti všimne, nebo budeme potřebovat záchranné lano v podobě půjček jako ostatní. S trochou štěstí nás tato vlna krize zasáhne jenom okrajově. Kromě politiků teď úspěch hodně závisí i na něčem, co nás dosud moc nezajímalo: na přesvědčivosti centrálních bankéřů.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Přišlo tání a stouply hladiny řek. Ve vzdálenosti 63 tisíc kilometrů minula Zemi planetka 2009DD45. Karel Brückner byl rakouským fotbalovým svazem na vlastní žádost odvolán z funkce trenéra rakouské reprezentace. Pro nezájem veřejnosti a velkou finanční ztrátu bylo v Jevanech uzavřeno muzeum Karla Gotta – Gottland. Vláda navrhla zdražit odpad. Zemřel nejstarší žijící pilot RAF Petr Uruba (92).
Připravujeme
Respekt
Jiřímu Janečkovi vyprší ředitelský mandát za dva měsíce. Někteří členové Rady ČT však mají v plánu volbu nového ředitele televize uspíšit.
Jeden den v životě
Být jako TomTom
Markéta Pilátová
Miláčka TomToma, alias družicový navigační systém, dostal můj muž od mého otce k Vánocům. Přes zraněnou ješitnost mizerné navigátorky, neschopné vyřešit na mapě jedinou křižovatku, se mi velmi ulevilo. Moje předcestovní noční můry se už už rozplývaly ve sladkém oparu naděje, že TomTom vše vyřeší za mě.
Nějak bylo, nějak bude
Respekt, John Whalley
Začátek dne se nese téměř tak jako obvykle v duchu běžné rutinní výuky na gymnáziu. Studenti mě střídavě rozesmávají a rozčilují a někdy trochu nudí. Většinou ale shledávám, že jim nehorázně závidím jejich mládí.
Eseje
Umíněnost jako osud
Jaroslav Formánek
Jan Vladislav zemřel v Praze 3. března 2009 ve věku 86 let. Odešla další – po Zdeňkovi Urbánkovi už jedna z posledních – osobností z velké generace českých vzdělanců a demokratů 20. století.
Darwin to myslel jinak
Cord Riechelmann
Co se můžeme naučit od Charlese Darwina o nynější krizi neoliberální ideologie trhu?
Trendy
Cizí vlasy pod čepicí
Karolína Vránková
Být krásná jako princezna, to je univerzální ženská touha, ze které se nevyrůstá. A právě proto tolik žen každý rok platí tisíce korun (většinou tak nejméně deset) za to, aby jim u kadeřníka prodloužili vlasy.
Káva v zemi turka
Martin Kuciel
Češi stojí na kávovém rozcestí: kávu se učí pít, asi jako se v posledních letech naučili rozumět vínu nebo potravinám.
Civilizace
Vzbuďte mě, až...
Pavel Jungwirth
Za patnáct let, co jezdím na konference do Spojených států, jsem slyšel americké vědce při přednáškách žertovat na řadu témat od manželské nevěry po golf, ale nikdy ne o politice. Teprve letos zažívám prolomení tohoto tabu, kdy vážený profesor ze Stanfordu slibuje, že na konci své přednášky ukáže nejlepší fotku za posledních osm let.
Darwin v Chicagu
Martin Uhlíř
Před padesáti lety se v Chicagu shromáždili přední antropologové, paleontologové, zoologové a vědci dalších profesí, aby si připomněli, že uběhlo sto let od vydání jedné z nejvlivnějších knih vůbec: O původu druhů Charlese Darwina. Letos v únoru, když svět slavil dvousté výročí narození jejího autora (150 let od publikace knihy uplyne koncem listopadu), zavítali vědci do Chicaga s podobným cílem znovu.
Vlastní cestou
Sám sobě Svoboďákem
Jan H. Vitvar
Vzdělání pro umění není zdaleka to nejhlavnější.
Uvolnění malbou
Jaroslav Formánek
Schůzka s malířem Petrem Vaněčkem (1959) je domluvená dva týdny dopředu. Ve stanovený den a hodinu setkání po malíři abstraktních obrazů, kde z barevných vln, chuchvalců, labyrintů čár nebo titěrného tečkování vystupují anonymní prosvětlené siluety, však ani vidu, ani slechu.
Kultura
Televize
Jan Gregor
Je znát, že mladý mexický režisér Fernando Eimbcke má rád raného Jima Jarmusche. Jeho ceněný debut Kachní sezona (2004) svým minimalistickým pojetím připomíná poetiku amerického mistra v zachycení všední banality a životní rutiny.
Knihy
Magdaléna Platzová
Knižní novinky
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Nekompromisní podívaná
Jan Gregor
Britská legenda grafického románu Alan Moore má dost důvodů, proč nenávidět Hollywood. Všechny filmy, které vznikly na základě jeho komiksových scénářů, značně zplošťují provokativní náboj jeho děl.
Beastie Boys to stihli
Karel Veselý
Hip hop je dnes stagnující žánr svázaný neúprosnými pravidly komerce. Ale na konci osmdesátých let ještě byl platformou revoluce, která uváděla do populární hudby zcela nové postupy a za pochodu bořila estetické i rasové bariéry.
Od polibku k polibku
Magdaléna Platzová
Yoshi Oida je herec, režisér a autor tří knih. Je Japonec a žije ve Francii. S žádnou z těch rolí se ale neidentifikuje
Z knihovny citlivého kosmopolity
Hana Ulmanová
„Na spisovatele je možno pohlížet ze tří hledisek: Může být považován za vypravěče, učitele nebo čaroděje,“ míní Vladimir Nabokov v přednášce Dobří čtenáři a dobří spisovatelé, kterou v češtině přináší aktuální číslo časopisu Labyrint.
Za vším hledej Boha
Jaroslav Formánek
Kniha britského vědce je záznamem vlastní proměny
Co promění ryzího ateistu v duchovně orientovaného člověka? Může to být nespokojenost s konzumním životem, mystický zážitek, vnitřní prázdnota anebo dotyk smrti v podobě vážné nemoci.
Tajemné spodní proudy
Tereza Brdečková
Americké vydání Kuriózní lenošky z roku 1961 má podtitul „ilustrovaný pornografický příběh o nábytku“ a jako autor je uveden Ogdred Weary. Je to jeden z anagramatických pseudonymů Edwarda Goreyho (1925–2000), autora, který inspiroval současné kreslíře intelektuálního komiksu, filmaře i hudebníky.
Nebývalý rozkvět
Jan Gregor
Prvně začala ta myšlenka v hlavě Fedora Gála klíčit v roce 1994 na pohřbu jeho matky. Přistoupil k němu starý muž, představil se jako pan Lenský a svěřil se mu s očitým svědectvím o skonu Gálova otce, který zemřel při pochodu smrti z koncentračního tábora Sachsenhausen. Bývalý čelný představitel Veřejnosti proti násilí svého tatínka nikdy neviděl. Již tehdy před patnácti lety se ale rozhodl, že se vydá na cestu ve stopách posledního putování muže, kterého neměl šanci poznat.
Svět
Když lidé milují premiéra
The Economist
Pro obyčejné Turky nicméně zůstává Recep Erdogan nejoblíbenějším a nejcharismatičtějším vůdcem od vlády někdejšího vizionářského premiéra a prezidenta Turguta Özala.
Jako na horské dráze
Ivana Kottasová
Návštěva v Bílém domě byla minulý týden zatím poslední snahou britského premiéra Gordona Browna zachránit svou politickou kariéru. Brown, který Baracka Obamu ve Washingtonu navštívil jako vůbec první evropský lídr, si přijel pro podporu svých ekonomických kroků – především odporu proti protekcionismu.
Dvojí život v Teheránu
Radim Novotný
Íránci nezbytně nežádají změnu režimu, ale zjevně chtějí více svobody.
Zatykač na prezidenta
Tomáš Lindner
Minulou středu soudci ICC vyhověli hlavnímu žalobci, Argentinci Louisi Moreno-Ocampovi, a vydali zatykač na prezidenta Omara Bašíra, který největší africké zemi už dvacet let vládne.