Nejsme jako oni
Česko se navzdory relativně stabilní ekonomice dostalo do víru hodně rizikového regionu a není jasné, jestli si okolí naší odlišnosti všimne, nebo budeme potřebovat záchranné lano v podobě půjček jako ostatní. S trochou štěstí nás tato vlna krize zasáhne jenom okrajově. Kromě politiků teď úspěch hodně závisí i na něčem, co nás dosud moc nezajímalo: na přesvědčivosti centrálních bankéřů.
Vyznat se v politice zdejší centrální banky v poslední době vyžaduje nebývalou dávku fantazie. Jeden den její zástupci bok po boku s kolegy z Maďarska nebo Rumunska bojují proti propadu národních měn. Krátce nato od nich v článku ve Financial Times dávají ruce pryč: investoři by prý neměli Čechy házet s východními státy do jednoho pytle. Vysvětlení je stejně prosté jako znepokojivé: Česko se navzdory relativně stabilní ekonomice dostalo do víru hodně rizikového regionu a není jasné, jestli si okolí naší odlišnosti všimne, nebo budeme potřebovat záchranné lano v podobě půjček jako ostatní. S trochou štěstí nás tato vlna krize zasáhne jenom okrajově. Kromě politiků teď úspěch hodně závisí i na něčem, co nás dosud moc nezajímalo: na přesvědčivosti centrálních bankéřů.
Každý tím trpí
Nebývá zvykem, že centrální bankéři píšou emotivní články do prestižních zahraničních novin. Člen bankovní rady ČNB Mojmír Hampl ale udělal výjimku právem. Tři zásadní listy (Financial Times, The Economist, Wall Street Journal) zařadily Česko mezi východoevropské ekonomiky, kterým hrozí hospodářský kolaps a použily k tomu zavádějící údaje. Když ČNB žádala opravu, Financial Times otiskly Hamplův dopis ve stylu „nejsme jako oni“. Podobně minulý týden vyšla ve čtenářské rubrice The Economist odmítavá reakce viceguvernéra Miroslava Singera.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu