Mezi nemocí a apokalypsou
Jaké jsou možné scénáře vývoje českého hospodářství? V odpovědi na tuto otázku musíme vycházet z dvojího poznání.
Jaké jsou možné scénáře vývoje českého hospodářství? V odpovědi na tuto otázku musíme vycházet z dvojího poznání. Tím prvním je to, že v dnešním světě ekonomie platí pouze „vím, že nic nevím“. Většinu ekonomických pravd, modelů, tvrzení a paradigmat totiž současná krize postavila na hlavu. Tím druhým je to, že problém českého hospodářství má kořeny venku, v propadu poptávky na Západě i na Východě. A protože nikdo neví, kdy se přežene krize alespoň na Západě (natož na Východě), nikdo nemůže vědět, kdy skončí (a jak bude hluboká) krize česká. A kdo tvrdí, že to ví, ten lže.
Každý scénář tedy stojí na vodě, můžeme se však alespoň pokusit pohledět z fiktivní budoucnosti na dvě alternativy vývoje: dobrou a špatnou.
Scénář kladný
Jak rychle přišel strmý pád světového hospodářství, tak stejně rychle odešel. Někdy koncem jara 2009 dosáhla německá ekonomika svého dna a poté začala pomalu, ale jistě růst. O pár měsíců později Němci zase zaklepali na dveře našich montoven a dodavatelských firem, které opustili někdy na podzim loňského roku. Včas připravený a účinný stabilizační plán Mezinárodního měnového fondu, Světové banky, Evropské banky pro obnovu a rozvoj a EU zabránil státním bankrotům na Ukrajině, v Maďarsku a na Balkáně, zhruba za rok začaly zase růst ceny oceli a surovin, země na východ od našich hranic se daly postupně do pořádku a české firmy mohly opět začít vyvážet a investovat na východ od našich hranic.
Česká…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu