Jiří Klobouk: Americká žena a jiné povídky
DYBBUK, 264 STRAN
První z dvanácti povídek čechoamerického spisovatele, kameramana a jazzového pianisty byla napsána v roce 1968, kdy autor emigroval, poslední je z loňského roku a jejím těžištěm je New York. Někde Klobouk experimentuje s formou a pitvá psychologii, jinde jde po příběhu. Občas nás napadá, že je to jeden z těch nevytěžených talentů, na které je česká literatura se svými paralelními příběhy a bílými místy bohatá.
Dagmar Hochová, Alexandr Kliment: Hlas nepojmenovaných. Pražské jaro jako pokus o svobodu
CENTRUM PRO MÉDIA A DEMOKRACII A DAGMAR HOCHOVÁ, 69 STRAN
„Není-li život osobní, není žádný.“ Ten úryvek z Klimentova textu by mohl být mottem knihy – společného projektu dvou umělců, kteří zahájili spolupráci a také přátelství na sklonku 50. let. Hochová vybírala fotografie, Kliment je doprovázel texty, jak současnými, tak úryvky z dobových Literárních novin. Osobní a okrajové tu převažuje nad globálem.
Tomáš z Cantimpré: De monstris marinis/Mořská monstra
PŘELOŽILA HANA ŠEDINOVÁ, OIKUMENÉ, 420 STRAN
Mořští mniši, Obluda piser, Sirény nebo Zydrach, to jsou jen některá z mořských zvířat, o kterých pojednává středověký kazatel. Nešlo jen o poučení, ale i o to pobavit a překvapit. Ryby, které pro Aristotela nebo Plinia Staršího byly docela známé a běžné, mění se tu v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu