2008/34
Editorial
Anketa: Vidíte nějakou souvislost mezi okupací Československa a ruským zásahem v Gruzii?
Respekt
Zprávy o dění v Gruzii jsou zatím příliš čerstvé, přecezené přes mnoho filtrů. Analýzy si odporují. Co se jeví jako tvrdý fakt, ukáže se později třeba jako informační či propagandistická mlha.
Příštích 7 dní
Respekt
20. a 21. srpna startují akce k 40. výročí okupace Československa, kromě jiného např. mezinárodní konference o vojenských aspektech okupace, posrpnové emigraci a jejích důsledcích.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Vliv přijetí eura podle slovenských firem
Editorial
Martin M. Šimečka
Náš kreslíř Pavel Reisenauer si vybral dovolenou možná v předtuše, že v tomto okamžiku jdou žerty stranou (vyjma jeden na straně 12). Fotografie ruského vojáka na obálce ostatně mluví za všechno.
Česko
Klidně zabijte souseda!
Anneke Hudalla
Nejvyšší povinností novináře je, jak známo, psát pravdu. A proto bych se vám ráda hned v úvodu přiznala k něčemu, co může vypadat jako arogantní nezájem cizince: problematika nedostatku zubařů v Čechách mě vlastně vůbec nezajímá.
Asfaltová divočina
Adam Šůra
Je to starý – a dnes už trochu ohraný spor. Turisté i šumavští starostové už léta kritizují ochranáře z parku za to, že do těch nejkrásnějších míst Šumavy odmítají pouštět lidi. Ironicky se mluví o „zelené oponě“, která nahradila tu „železnou“. Vedení parku se nedávno rozhodlo tuhle zelenou oponu prolomit.
Boj o soudy
Ondřej Kundra, Silvie Lauder
Prezidentem čerstvě podepsaný zákon o soudech a soudcích silně posiluje vliv politiků na nezávislost justice. Definitivní podoba zákona o soudech a soudcích je zdrcující především proto, že zdejší politici dlouhodobě – a celkem úspěšně – právo i jeho vykonavatele ohýbají podle svých potřeb. Úplně černé to ale není.
Šťávova zlatá trefa
Ondřej Kundra
Rozhodnutí mezinárodních arbitrů, že český stát musí vyplatit firmě Diag Human devět miliard jako odškodné za zmařený byznys, vyvolalo poprask.
Auta na rozcestí
Tomáš Sachr, Anneke Hudalla
Svět jim patří pořád, ale tak dusivé léto už dlouho nepamatují. Rekordně vysoké ceny ropy sice už zase klesají, ale zítra může být vše jinak. Není divu, že šéfové světových automobilek mluví nahlas o tom, že trh s auty už nikdy nebude, co býval.
Minulý týden
Minulý týden
Erik Tabery
Po týdnu napjatého čekání se česká společnost dočkala vyjádření prezidenta Václava Klause k válečnému rusko-gruzínskému konfliktu, podle hlavy státu jsou chyby na obou stranách; Mirek Topolánek v MFD naopak podpořil Gruzii a napsal, že patří do NATO.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
U pomníku
Jan Balabán
V městysi Sněžné v parčíku na návsi či náměstí stojí socha TGM. Tahle socha (nebo spíš sousoší) je pověstná hlavně tím, že přežila. V protektorátu byla schovaná pod uhlím v zadním traktu evangelického kostela, aby byla po válce vztyčena na původním místě.
Sama na cestě
Renata Placková
Budík zvoní hloupě brzy, leč nastavila jsem si ho tak sama. Snídám, pročítám titulky včerejšího denního tisku, všichni ještě spí, takže se loučím jen se psem a pádím na autobus. Mezi do práce mířícími spoluobčany se v trampském a s batohem na zádech vyjímám poněkud nepatřičně.
Na pozvání
Všichni my dobří nacionalisté
Zdenek Slouka
Hovoříme v mnoha tóninách: nacionalisté všeobecní, tedy vlastenci, i specializovaní, fašističtí a nacističtí, anarchističtí a ti s kříženými geny, jako třeba nacionalisté Alláhovi nebo židovsko-izraelští, také katoličtí, protestantští, bezbožní... Mnoho je nás a pojmu „nacionalismus“ jsme dali zvuk nejen špatný, ale také kakofonický, nesrozumitelný.
Vytvořili jsme vakuum
Jana Hybášková
V Jižní Osetii se vytvořila enkláva podobná jihu Libanonu: území bez správy, se spornou kolonkou místní civilní obyvatelstvo, ovládané de facto původní ruskou generálskou mafií, která je na obtíž i Kremlu.
Eseje
Krátké léto autonomie
Richard Wagner
Dvacátého prvního srpna 1968 skončilo jednomu šestnáctiletému mladíkovi léto. Mně. Bylo to léto se Stepním vlkem, Jimim Hendrixem a Stones. Bylo to léto v jedné pracovité banátské vesnici, kde se polozralá rajčata nosila v bedýnkách k nákladnímu vlaku jedoucímu na Západ.
Žlutá ponorka
Georgi Gospodinov
Většinou pozorujeme a opisujeme to, co se opravdu děje. Já bych chtěl vyprávět o roku 1968, který se nekonal. Protože i v tomto roce, v němž se toho tolik dělo, v roce jako stvořeném pro média, jsou místa, kde žádné dění nebylo.
Kolem celé té jubilejní slávy vzpomínek a debat o roce 1968, které jako kdyby neměly konce, je v Bulharsku ticho po pěšině.
Komentář
Svoboda nad zlato
Jan H. Vitvar
Pro vítězství na olympiádě jsou ochotni obětovat všechno. Americká gymnastka Chellsie Memmelová si před čtrnácti dny zlomila kotník, přesto minulý týden nastoupila na bradla a svým kamarádkám pomohla vybojovat stříbro v soutěži družstev.
V nezávislosti je síla
Jaroslav Spurný
Demokracie a svoboda se neobejdou bez nezávislých soudců. Nezávislost soudů na výkonné moci je nejdůležitější zárukou svobody. Tyto dvě zásadní věty zná v různých obměnách každý právník a určitě o nich slyšela většina politiků. V Česku přesto není možné prosadit skutečnou nezávislost justičních orgánů.
Existuje odkaz roku ’68?
Erik Tabery
Pohled na ruské tanky obsazující Československo a vzdorující společnost stále zvyšuje tep. A to i člověku, který ty čtyřicet let staré události nezažil.
Ruské probuzení
Jiří Sobota
Ruská invaze do Gruzie, tedy na území země, jež má písemně slíbený vstup do NATO, je spojencem USA v Iráku a v níž působí stovka amerických vojenských poradců, je průlomovým okamžikem ve vztazích mezi Ruskem a Západem.
Trendy
Dédéer styl
Karolína Vránková
V lepší berlínské čtvrti Mitte ve značně předraženém obchodě s designovými předměty visela mezi módním zbožím také červená kabelka. Na první pohled produkt módního průmyslu NDR, označena byla protimluvem „umělá kůže“ a cenovkou 55 eur. Kdo by si něco takového koupil?
Česko ze hřbetu
Karolína Vránková
Vybírání koňských cest vyžaduje trpělivost a vyjednávání s majiteli pozemků; koňů se prý shodně obávají zemědělci, lesáci i myslivci. Právě proto jsou průkopníci koňského turismu vybízeni k nekonfliktnímu chování i k tomu, aby si s sebou na trasu brali lopatku a odklízeli trus.
Civilizace
Lidská drenáž
Václav Cílek
Jednou z největších výhod Evropské unie je volný pohyb osob. Můžete si doma zapomenout pas a přece projet půlku Evropy. Většina dobrých věcí však má nežádoucí vedlejší účinky.
Skrytá daň peněz
Peter Singer
Když lidé říkají, že „peníze jsou kořenem všeho zla“, obvykle to nemíní doslova. Tak jako svatý Pavel, autor citátu, mají na mysli lásku k penězům. Mohly by peníze samy o sobě představovat problém, ať už po nich prahneme, či nikoliv?
Než trhneme oponou
Ondřej Nezbeda
Dnes se nám zdá úsměvné, že římský učenec Plinius starší považoval trubce za otroky včel. Pousmějeme se i nad Aristotelem, který předpokládal, že včelí „stát“ řídí král – řecká společnost byla machistická a zdálo se absurdní, že by včelí společenstvo mohla vést samička. Moderní vědec by řekl, že tehdy šlo o projekci společenské struktury do přírody, podobně jako když přírodní národy přisuzují zvířatům lidské vlastnosti.
Kultura
Alois Nebel: Semafor
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Osm hodin na útěku
Jan Gregor
Svého času byl režisér Carol Reed občas obviňován, že filmem Štvanec (1947) straní zločincům. Popsal v něm osm hodin v životě Johnnyho McQueena, šéfa buňky republikánské IRA, který po zpackaném loupežném přepadení vážně zraněný hledá v ulicích Belfastu azyl před policisty, kteří kolem něho pomalu, ale jistě utahují smyčku.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Náttúrističtí andělé
Pavel Klusák
Když mluvíme o hudbě, často se neubráníme „psychoanalytickým“ kategoriím smutná – veselá. U Sigur Rós se ale mnozí shodnou, že v ní žijí oba póly zároveň. Na rozdíl od extravertní a názorové Björk zůstává nejslavnější islandská skupina v mlžném oparu.
Nové režimní umění
Tereza Brdečková
Krvavá hraběnka Báthoryová láme rekordy v domácích kinech – zatím ji vidělo bezmála půl milionu diváků. Na Jakubiskův film chodí mladí i staří, intelektuálové i příznivci romantiky či akčních filmů. Je znát, že u nás dlouho chyběl „opravdový“ český film: velkoryse pojatý, dobrodružný, kostýmní.
Strašný filmů Máj
Jan Gregor
Každou další adaptací významného literárního díla F. A. Brabec zabředává čím dál hlouběji do bažiny nevkusu. Jeho filmové ztvárnění Máchova Máje člověka přímo vybízí, aby ho zařadil do škatulky krystalického kýče.
Ostrov mluvících lišek
Jan Gregor
Nejen lišky jsou v románu islandského literáta Sjóna Syn stínu poněkud excentrické. Mladá žena postižená Downovým syndromem v něm jako oko v hlavě střeží skládačku ve tvaru rakve ukrývající latinské citáty z Ovidia.
Odsedíš si deset let
Markéta Pilátová
Ve dne v noci chodil a hledal pohled vraha. Hrdina románu Za úplňku španělského spisovatele Antonia Muñoze Moliny (1956) hledal umanutě oči, ve kterých přece musela zůstat nějaká stopa po hrůzném zločinu.
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Kořeny, co visí ve vzduchu
Hana Waisserová
Jejich romány vycházejí po celém světě v obřích nákladech a lámou prodejní rekordy. Dostávají nejprestižnější literární ceny. Spisovatelé jihoasijského původu jako Jhumpa Lahiriová, Arundhati Royová, Mohsin Hamid či Kiran Desaiová jdou ve šlépějích frontmanů s indickými kořeny typu Salmana Rushdieho a V. S. Naipaula.
Jde to i bez hnoje
Jan H. Vitvar
V Česku nyní probíhají dvě velké výstavy, které zájemce uvedou do fascinujícího světa umělců, pro něž je naše realita jen jednou z mnoha dostupných. Od narození toho nejslavnějšího u nás v sobotu uběhne přesně sto let.
Svět
Hrubá síla vítězí
Tomáš Vlach
Od invaze do Afghánistánu v prosinci 1979 ruská armáda poprvé provedla otevřenou invazi na území jiného státu. Vůbec poprvé se také v postsovětském prostoru střetly dvě regulérní armády a to poskytlo cenný materiál vojenským analytikům. Ukázalo se třeba, že budoucnost konfliktů nemusí být v malých mobilních jednotkách kombinovaných se superpřesnými zbraněmi.
Bez Rusů nastane chaos
Roman Staněk
Bombardování, noční útěk lesem do gruzínského Gori, další bombardování a další útěk směr hlavní město Tbilisi. Gruzínští uprchlíci z Jižní Osetie na nohou strávili desítky hodin, pronásledováni bandity. Teď už jsou v bezpečí – v provizorních uprchlických táborech v okolí Tbilisi.
Návštěva v Cchinvali
Josef Pazderka
Připravte se na nejhorší, navštívíte město duchů – tak zněla slova ruských vojáků. Tři dny po nejtěžších bojích o jihoosetinské Cchinvali pootevřela ruská armáda první dvířka pro zahraniční novináře, shromážděné v severoosetinském Vladikavkazu.
Energetický koridor
Jan Macháček
Rusko-gruzínský konflikt může být vykládán různě, ale jedno je zjevné: hraje se o přímou energetickou závislost Evropy na Rusku. Při pohledu na ruské tanky v Gruzii to tak možná nevypadá, ale dnešní Rusko si počíná chytřeji než bývalý Sovětský svaz.
Válka podle scénáře
The Economist
Gruzie byla kdysi perlou ruského impéria a Rusko se nikdy v duchu nesmířilo s tím, že je z ní dnes nezávislý stát. Tento měsíc promítlo Rusko své nostalgické snění do praxe.