2008/33
Editorial
Anketa: Jak vnímáte existenci budoucího amerického radaru v České republice? Je pro Rusko nebezpečný?
Respekt
Radar je nebezpečný jak pro Rusko, tak pro vás. Pro Rusko představuje další utahování smyčky okolo naší země ze strany Spojených států, což začalo po rozpadu Sovětského svazu, kdy si Američané mysleli, že jsme zeslábli a budou si s námi moci dělat, co se jim zlíbí.
Průzkum
Respekt
Průzkum: Důvěra lidí v soudy.
Příštích 7 dní
Respekt
V sobotu 16. srpna můžeme pozorovat částečné zatmění Měsíce. Do polostínu Země vstoupí Měsíc podle středoevropského letního času ve 20.25 a do stínu Země se začne nořit ve 21.36.
Editorial
Martin M. Šimečka
Přečtěte si odpovědi v anketě hned vedle tohoto sloupku. Ten mráz, který člověku běhá po zádech při jejím čtení, přichází z Ruska.
Komentář
Běh přes překážky
Jan Macháček
Lex Vesecká
Jaroslav Spurný
Podle informací Respektu je už rozhodnuto o osudu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké.
Ostře sledovaná Čína
Martin M. Šimečka
Je zbytečné a vůči sportovcům vlastně nefér očekávat od nich jakákoli gesta podpory Tibeťanům nebo čínským disidentům. Každý sportovec, který se na olympiádu dostal, musel ze sebe vyždímat téměř nadlidský výkon, musel věnovat svému tělu prakticky vše, včetně své inteligence, kterou rozvíjí jen jako nástroj poznání svého těla.
Zemanova partie
Erik Tabery
V sociální demokracii zavládla panika, Miloš Zeman jde po krku Jiřímu Paroubkovi. I když nedávné založení Sdružení přátel Miloše Zemana vzbuzuje při prvním poslechu spíše úsměv, jde o událost, která si zaslouží pozornost. Svědčí o tom fakt, že stoupenci Jiřího Paroubka okamžitě zahájili jednání, jak na situaci reagovat.
Minulý týden
Minulý týden
Erik Tabery
Pražská burza je na prodej. Na Znojemsku shořely během posledního měsíce tři kombajny, od kterých se vznítilo celkem pětadvacet hektarů pole. Obvodní soud pro Prahu 2 oznámil, že se mu ztratil kompletní spis ke známé kauze vytunelování CS Fondů, což znamená, že se musí pořídit znovu celý důkazní materiál.
Připravujeme
Respekt
Co připravujeme do dalších čísel
Jeden den v životě
Před čtyřiceti lety
Jiří Kratochvil
Další z kapsáře brněnských legend, bájí a pověstí: V brněnské kanalizaci přebývá Hryš z královského rodu Kohryšů.
V pohotovosti
Je mi 33 let a pracuji jako zásahová jednotka u bezpečnostní agentury Security Monit v Třebíči. Jsem svobodný a žiji společně s rodiči v bytě v Třebíči. Budím se v osm hodin mobilem, který hraje.
Eseje
Sám proti impériu
Viktor Jerofejev
V Rusku zemřel skutečně velký člověk. Pojil se v něm spisovatel a disident, hrdina i historik, bojovník i humanista. Dostal Nobelovu cenu za literaturu – což pro učitele z Rjazaně s rakovinou, který protrpěl sedm let v lágru, neznamenalo jen celosvětové uznání, ale, jak bychom řekli v Rusku, také boží vyvolenost.
Absurdní život doktora Dabiće
Slavenka Drakulič
Předtím vypadal jako romantický básník s dlouhými, prošedivělými vlasy, nosil tmavé obleky a motýlka a jeho velkorysý styl dělal na lidi dojem, zvláště na ženy. Ale to bylo dávno, tehdy se ještě jmenoval doktor Radovan Karadžić.
Trendy
Kosení jako Tai Či
Karolína Vránková
Kosení nabízí duševní očistu, radost ze smysluplné činnosti a meditaci svého druhu. A tak majitelé trávníků všech velikostí odkládají zánovní sekačky, vstávají od laptopů a berou do ruky kosu.
Zelená pro hybridy
Jan Horčík
O hybridních automobilech se nějak všeobecně ví, že existují a jak přibližně fungují, ale potkat je na silnici je opravdu vzácnost. Priusů je u nás několik desítek, hybridních vozů celkově stovky. A přitom se očekává, že do dvaceti let to bude nejrozšířenější pohon osobních automobilů.
Civilizace
V Petriho misce
Pavel Jungwirth
Vznik nového ústavu v Akademii věd ČR by se s trochou nadsázky dal přirovnat k radostné události narození dítěte. Důvod k oslavě je o to větší, že letos založený Biotechnologický ústav je prvním takovým dítětem narozeným od sametové revoluce.
Věřit cizinci
Helena Březinová
Proč mají skandinávské země tak zdravé ekonomiky? A proč podle nejnovějšího průzkumu provedeného ve 104 státech světa žijí nejšťastnější lidé v Dánsku? Za šťastné se zde označuje 77 % obyvatel, což je světový rekord. Jednou z hlavních příčin je podle mnohých vědců skutečnost, že si Skandinávci důvěřují.
Za černou dírou
The Economist
Po více než deseti letech příprav, za cenu deseti miliard dolarů a spousty nervů se měly 8. srpna vřítit do Velkého hadronového urychlovače (Large Hadron Collider) první protony. Půjde zatím o zkušební provoz, ale už za dva měsíce se s kolizemi částic začne doopravdy.
Kultura
Alois Nebel: Letní tábor
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Krev pod pěti kruhy
Jan Gregor
Asi to nebude programová náhoda. V době, kdy bude na druhém programu ČT probíhat rekapitulace třetího dne olympijských her, nabízí Nova pohled na události, které otřásly největším sportovním svátkem před šestatřiceti lety v Mnichově.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Vítejte v zámku pohodové hrůzy
Jan H. Vitvar
Chyběla mu už jen silná motorka s vysokými řídítky a koženým sedlem burácející skrz oblaka umělého kouře. Gottfried Helnwein (1948) si potrpí na působivou sebeprezentaci. Kdyby byl rocker, motorku by si na pódiu nejspíš neodpustil.
Gotham proti teroru
Jan Gregor
Pokud by někdo nevěděl, o čem že je šesté pokračování filmové ságy o Batmanovi s názvem Temný rytíř, stačí se podívat na plakát k filmu. „Vítejte ve světě bez pravidel,“ říká propagační slogan.
Teplý dotyk divadla
Magdaléna Platzová
Představení Molièrovy frašky Lékařem proti své vůli nastudovala podle divadelních pravidel platných v 17. století francouzská divadelní společnost La Fabrique à théâtre.
Cestou směrem k prázdnotě
Jaroslav Formánek
Na nevšední čtenářský zážitek lze narazit kdekoliv. Třeba i v současné slovenské tvorbě, která svou jazykovou blízkostí (a v době internetových obchodů i snadnou dostupností) navíc nabízí luxus srozumitelnosti.
Středověká globalizace oblud
Tereza Brdečková
Jsou obludy na chrličích gotických katedrál vymyšlené? Odkud vzal Hieronymus Bosch své příšery s obličejem na břiše? Kde všude najdeme stromy wak wak, na kterých rostou lidské hlavy? Odkud pochází magická moc drahokamů?
Kdo to může být?
Respekt
Posprejoval místa v londýnském centru i segregační zeď mezi Izraelem a Palestinou, svá díla nepozorovaně zanechal ve střežených muzeích i v klecích zoo. Britský sprejer Banksy nepochybně oplývá šarmem maskovaného lupiče-gentlemana: patří k němu i fakt, že se nikdy nenechal chytit. Nebo ano?
Ekonomika
Koupit, či nekoupit
Luděk Niedermayer
Ještě větší dilema než typická otázka v časech dovolené, zda koupit euro za 24, nebo dál čekat, vyvolává pohled na řádek kurzovního lístku, kde v kolonce amerického dolaru stojí zhruba 15 korun.
Potřebují ekonomové mozek?
The Economist
Noví neuroekonomové zahlédli cestu, jak odpoutat ekonomii od zjednodušeného modelu racionálního, sebestředného, maximálně užitkového rozhodování. Místo vytváření hypotéz o Homo economicus by mohli napříště ve svém výzkumu vycházet z toho, co se skutečně děje v hlavě Homo sapiens
Česko
Nesledovat, prosím
Tomáš Pavlíček
Po sporu o policejní radary je tady další případ, který řeší, co je důležitější. Je to ochrana před agresorem, nebo dokonalá čistota postupu, jímž se oběť brání proti útočníkovi?
Jsem netolerantní
Benjamin Bebee
Jeden z nejdůležitějších teoretiků frankfurtské školy Herbert Marcuse napsal v roce 1965 esej s názvem Represivní tolerance.
Třetí kariéra
Silvie Lauder
Donedávna o ně na českém pracovním trhu téměř nikdo nestál. Jenže teď se ukazuje, že mají něco do sebe: jsou klidní, zkušení, loajální, nemají na krku malé děti. A místní manažeři pomalu zjišťují, že se vyplatí si je získat a udržet. Řeč je o lidech nad padesát let.
Už nikdy žádný pat
Ondřej Kundra
Dlouho odkládaný plán na změnu volebního systému je tady. A slibuje hned dvě radikální změny. Vítěz voleb by měl dostat velkorysý „bonus“, který by mu umožnil snadněji sestavit vládní většinu.
Žít s řekou
Tomáš Pavlíček
Přestože se je lidé pokoušejí odnepaměti spoutat, zbyla v nich dodnes síla a divokost. A platí to i v krajině, kterou civilizace už dávno změnila k nepoznání. Jak se vlastně lidem žije s řekou? Vydali jsme se po Jizeře, jedné z těch, které si dodnes zachovaly něco ze své přirozenosti.
Svět
Báječná léta s antraxem
Jiří Sobota
Šíření strachu je smyslem každého útoku proti civilistům a dopisy s bakteriemi antraxu zafungovaly spolehlivě.
Stále stejný kuchař
Tomáš Lindner
Centrální shromažďovací a překladatelský výbor, jméno pekingského úřadu jako by pocházelo z Orwellova románu 1984. Jeho posláním bývalo představit Číňanům ortodoxní socialistické myšlení, stranický orgán třeba do čínštiny překládal Marxův Kapitál nebo Leninův spisek Co dělat?.
Na pozvání
Komentátorův ponurý svět
Jiří Pehe
V minulém vydání Respektu nabídl politický komentátor Bohumil Doležal silné názory. Například, že předseda ČSSD Jiří Paroubek je nebezpečný, a pokud se dostane k moci, hrozí až jakási změna režimu.
Kde Brežněv vládne
Pavel Kosatík
Už se to pomalu blíží – výročí srpnové okupace. Ale kdo si třeba ještě zjara myslel, že by se z těch kulatin mohla vyloupnout záminka, jak vyložit starý příběh nově pro tuto dobu, je patrně zatím zklamán. Žeň duchovních výbojů na téma pražského jara se nekoná, není co sklízet.
Blogy
Blogy
Respekt
Lov velryb je po všech stránkách velice ošemetná záležitost. Do roku 1982 mu nestálo v cestě zhola nic. Tedy až na kalkul, že vzhledem k obrovským možnostem komerčního využití velryb není radno je všechny vybít za několik let. Jinými slovy, velryby se mají chránit proto, aby je bylo možno v dostatečném počtu lovit.
Diskuse s Pavlem Reisenauerem
Respekt
Máte ke všem svým dokončeným obrazům stejný vztah? Projeví se to nějak třeba na jejich zavěšení?