Odkaz natvrdlého anarchisty
Maximilianu Bircher-Bennerovi, který se narodil právě před 141 lety, ovšem nepatří jen prvenství receptu suché celozrnné směsi s ovocem, kterou dnes snídá půlka světa.
Jednu naběračku rozmačkaných ovesných zrnek nechte přes noc máčet ve dvou až třech naběračkách vody a citronové šťávy. Ráno přidejte smetanu, 200 gramů čerstvých nastrouhaných jablek, oříšky a mandle. Poté prostírejte k snídani, v menším množství můžete podávat i k večeři. A až se do pokrmu pustíte, vězte, že si právě pochutnáváte na původním müesli, jak ho vymyslel švýcarský lékař Maximilian Bircher-Benner někdy během let 1895 až 1900. On ho ovšem podával navíc s chlebem namazaným máslem a kávou s mlékem. Celé menu pak nazýval Birchermüesli complet.
Maximilianu Bircher-Bennerovi, který se narodil právě před 141 lety, ovšem nepatří jen prvenství receptu suché celozrnné směsi s ovocem, kterou dnes snídá půlka světa. Je i autorem filozofie zdravého stravování a života, kterou přijala moderní medicína i uvědomělá část západní civilizace jako základ životního stylu.
První vitarián
K přípravě spartánského pokrmu se inspiroval během výletu do švýcarských Alp, kam vyrazil se svou ženou. Právě tam jim v jednom hostinci podávali na posilněnou podivné jídlo – d’Spys, jak říkal Bircher-Benner švýcarským dialektem. Když později svou směs nazval müesli, zdrobnělinou od švýcarského slova Mues, kaše (německy die Mus – proto existují dvě psané varianty názvu: německy müsli, švýcarsky müesli), netušil ještě, že to bude snad jediné švýcarské…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu