Média se bouří
Editorial
Respekt-Despekt
Respekt
U konkurečního sociálního demokrata má na kritiku právo, u Tlustého nikoliv - byl to totiž právě Topolánek, kdo z tehdejšího ekonomickéo experta ODS a autora tlusté peněženky udělal před dvěma lety ve své první vládě ministra financí. Následná omluva už dojem moc nespravila.
Příštích 7 dní
Respekt
Na pozvání prezidenta republiky Václava Klause přijede začátkem týdne na oficiální návštěvu České republiky Mahmúd Abbás, prezident Palestinské samosprávy.
Editorial
Erik Tabery
Nakupujte české zboží, nabádají politici veřejnost. Prý se tak zachrání zdejší ekonomika. Je tu ale jedna potíž, kde to české zboží hledat. A jak ho vlastně definovat.
Anketa: Máme po zkušenostech se šampionátem v klasickém lyžování usilovat o olympiádu v Praze?
Respekt
Pokud se mistrovství ve Vesci stalo přičiněním všech (ne)zodpovědných aktérů celonárodním traumatem, kam by dospěla mnohonásobně větší olympiáda?
Komentář
Máme naváto
Michal Komárek
Je to ironie, tragikomický obrázek přemrštěných ambicí: třicet devět sněžných děl je namířeno do míst, která zahltila sněhová kalamita. Děla měla zajistit dostatek umělého sněhu pro běžecké tratě mistrovství světa v Liberci. Stála čtyřicet dva miliony korun a nyní nemají co na práci.
Argentina na Dunaji
The Economist
Zkřížíme-li východní Asii z roku 1997 s Latinskou Amerikou v roce 2001, vyjde nám východní Evropa v roce 2009? Finanční trhy jsou již znepokojeny a zohledňují pravděpodobnost toho, že jedna nebo hned několik postkomunistických zemí v regionu nebudou schopny splácet svůj dluh.
Pokušení
Tereza Brdečková
Na letošním Berlinale vzbudil pozornost tříhodinový kanadský film Obklíčení aneb demokracie lapená do sítě neoliberalismu.
Dravci na síti
Petr Třešňák
S internetem je to jako s ekonomickou krizí – nikdo neví, co přijde zítra. Zatímco nad stále dostupnějšími informacemi a komunikací bez bariér západní společnost jásá, v poslední době se potvrzuje, že velkou neznámou zůstává otázka bezpečí.
Rozpolcená ODS
Erik Tabery
Odpor proti Lisabonské smlouvě, na kterém se už dlouho a dnes obzvlášť silně štěpí nejsilnější parlamentní strana, totiž vlastně nedává logiku.
Pryč od Bašného
Jaroslav Spurný
Podle libereckého státního zástupce Adama Bašného byla justičně-politická manipulace případem Čunek největší ranou pro pověst tuzemské spravedlnosti. Kvůli této – dnes už běžně přijímané a soudně schválené – větě, pronesené před třemi měsíci, byl Bašný minulý týden odvolán ze svého šéfovského postu.
Na pozvání
Nové strany na startu
Vladimíra Dvořáková
Je v našem stranickém systému volný prostor? Tuto otázku si klademe při hodnocení šancí nových politických stran.
Vlek za chalupou
Ivan Derer
Je to pár let, co jsem to poprvé slyšel. Za chalupou prý vyroste lyžařské centrum. Vtip mi umrzl na rtech ve chvíli, kdy jsem uviděl, jak vykácený les odváží náklaďáky někam pryč.
Česko
Virtuální striptýz
Bára Procházková
Do českého společenského života se začíná otiskovat současná nejpopulárnější sociální síť – Facebook.
Žádné hurá
Silvie Lauder
Podle střízlivého komentáře střízlivých Financial Times Češi schválením Lisabonské smlouvy dolní komorou svého parlamentu zabrzdili „rostoucí rozpaky“, které kolem prodlužujícího se českého mlčení ke smlouvě bublaly napříč Evropou.
Média se bouří
Ondřej Kundra, Tomáš Sachr, Martin M. Šimečka
Nový trestní řád trestá zveřejnění jakéhokoli policejního odposlechu až pětimilionovou pokutou, a dokonce i pětiletým vězením. Jenom o odposlechy tu však podle všeho nejde.
Příliš drahá lekce
Michal Komárek
Když Liberec před pěti lety na čtvrtý pokus získal kandidaturu mistrovství, oslavoval to jako velké vítězství. Sportovní svátek se měl stát propagací města i celé republiky. Dnes z této slavnostní atmosféry mnoho nezbývá.
Po přečtení a vypití spalte
Tomáš Pavlíček
Česko je evropský premiant v třídění a recyklaci plastů. Teď se však zdejší úspěšný a výnosný systém zadrhl. Hospodářská krize ztlumila zájem o vytříděné odpady a ty se hromadí ve skladech sběrných firem.
Ekonomika
Pod palbou
Jan Macháček
V první polovině týdne ohrožoval korunu útok investorů měny ve střední a východní Evropě. I když je to nespravedlivé, koruna se ve středu propadla na tříleté minimum. Ve čtvrtek se ale naše měna opět poněkud vzpamatovala, důvodem jsou čtyři věci.
Důchody v presu
Luděk Niedermayer
Skutečné důchodové reformy se možná nakonec dočkáme. Nebo přinejmenším pokusu o ni. Minulý týden totiž vláda posvětila myšlenku takzvané třetí fáze důchodové reformy a otevřela tak cestu ke vzniku „soukromých penzí“. O návrhu zákona by měla jednat letos v červenci.
Cesta do neznáma
Tomáš Pavlíček
Je krize, a proto se stěhujte za prací, pomůžete tím sobě i ekonomice. Zní to hezky, ale praxe na kontinentě je zatím usedlejší. Z domova se zpravidla nikomu moc nechce a úřady tu oslavovanou cestu za lepším zrovna neusnadňují. A v Česku to platí dvojnásob. Co nám vlastně nejvíc brání, abychom si začali hledat práci i za humny?
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
Agentury přinesly zprávu, že americká sonda Phoenix vyfotografovala na Marsu tekutou vodu. Český sněm schválil Lisabonskou smlouvu. V Liberci začalo mistrovství světa v klasickém lyžování. Nafta se stala levnější než benzin. Zprávy o nejasné finanční situaci východoevropských bank odstartovaly úprk investorů ze zdejšího finančního trhu. Odliv kapitálu způsobil dramatický propad pražské burzy, jejíž index PX se zřítil v jediném dni o 6,8 procenta; celkem tak tuzemské cenné papíry ztratily za letošní rok 28 procent.
Připravujeme
Respekt
Za ohradou s nápisem „Blíž Pražanům, blíž přírodě“ se rodí gigantický tunel pro auta, který protne podzemí pod parkem Stromovka.
Jeden den v životě
Opravdovost a zmarnění
Jiří Kratochvil
Nejspolehlivějším existenciálním testem je náš vztah k sexu a ke smrti, k těm dvěma nejdůležitějším danostem našich životů. V nesvobodných společenstvích je obojí příznačně zastřeno šalebnými rouškami.
Pečuji...
Respekt, Jiří Rauchfuss
Dnes jsem si přispal do půl sedmé. Mám totiž odpolední směnu, která začíná v 11 hodin. Pracuji jako pečovatel v Domově odpočinku ve stáří Diakonie Českobratrské církve evangelické v Krabčicích, které leží přímo pod Řípem.
Eseje
Židovská konspirace v Asii
Ian Buruma
Čínský bestseller s názvem Měnová válka popisuje, kterak Židé spřádají plány na ovládnutí světa skrze manipulace s mezinárodní finanční soustavou. Kniha si údajně našla čtenáře v nejvyšších vládních kruzích.
Nervy z NERVu
Ivan Gabal
Většina dnešních ekonomických plánů pro boj s hospodářskou krizí sleduje jeden hlavní cíl: zachovat dosavadní způsob života lidí i podniků, tedy zachovat jejich ekonomické návyky. Otázkou je, zda je tento cíl správný.
Trendy
Do laviny s kamarády
Karolína Vránková
Mít dobré kamarády je důležité, hlavně teď v předjaří. Spolehlivé přátele s pípáky a píchákem. Protože když se člověk dostane pod jarní lavinu, pomůže mu jen tzv. kamarádská pomoc, což je odborné označení pro vzájemnou výpomoc zasypaných a nezasypaných.
Čechům české fusekle
Karolína Vránková
„Nakupovat české“ je krok, který generuje spíš než zisk pro českou ekonomiku spotřebitelův dobrý pocit. Třeba z tradice, z českého umu nebo z toho, že se věc nemusela daleko transportovat. Teď je ale ještě otázka, co v globální ekonomice je vlastně české.
Civilizace
Maigret a krize
Václav Cílek
V univerzitním knihkupectví v Káhiře mě zaujal titul vycházející v knihovně klasiků. Jednalo se o román Georgese Simenona Bar nad Seinou. Už možná dvacet let jsem nečetl žádnou knihu o komisaři Maigretovi, a tak se mi zastesklo, sám pořádně nevím po čem.
Proč hudba?
The Economist
Dosud nikdo neví, proč lidé na hudbu reagují. Ale ať již jsou vašimi pocity při zaslechnutí vánočních koled radost či utrpení, můžete si být jisti, že se věda snaží odhalit, proč tomu tak je.
Kultura
Alois Nebel: Okena
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Stařík a kocour
Jan Gregor
Rok 1974 byl v Hollywoodu na kvalitní filmy nebývale úrodný. O pozlacenou sošku Oscara za nejlepší herecký výkon se ucházela úctyhodná společnost. Přesvědčivému Al Pacinovi hrajícího Michaela Corleona ve dvojce Kmotra nebo fantastickému Jacku Nicholsonovi v hlavní roli soukromého očka v Čínské čtvrti nečekaně vytřel zrak Art Carney.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Přehlídka komiksové tvorby tajemné scénografky a ilustrátorky, jádro její výstavy tvoří příběh íránského writera Alona.
Hudba
Pavel Klusák
Americký mladík Condon Zach má rád východní a střední Evropu. Zvuky balkánské dechovky a francouzského hospodského šansonu zasnoubil s nezávislým rockem, dočkal se vřelého ohlasu i zmínek o kýči. Napotřetí přichází hned s dvojalbem.
Beyoncé: královna Obamova iPodu
Pavel Klusák
Její show bude vzorkem velikášského amerického zábavního průmyslu par excellence. Do Česka v dubnu zavítá sedmadvacetiletá Beyoncé Knowles, která před sólovou kariérou zpívala s hvězdným triem Destiny’s Child.
Mé číslo je mou součástí
Karolína Ryvolová
Rakouská Romka známá pod jménem Ceija Stojka, kterou v deseti letech s rodinou zavlekli do Osvětimi, přijela do Prahy pokřtít český překlad své vzpomínkové knihy Žijeme ve skrytu.
Chcete být milionářem?
Jan Gregor
Podle posledních dvou ročníků oscarového klání se zdá, že rozhodování akademiků koresponduje s celkovou náladou ve společnosti. Loňská nadílka depresivních, cynických a násilných snímků typu Až na krev, Michael Clayton nebo Tahle země není pro starý jako by předznamenávala příchod krize.
Učebnice obyčejného hrdinství
Karolína Vránková
Hana Soukupová, jinak redaktorka Českého rozhlasu, vedla rozhovory s devíti náhradními rodinami, nejdříve v polovině 90. let, a pak o deset let později. Výsledkem jsou jednoduché, nepřikrášlené a dojemné příběhy.
Odpoutaný Prométheus – liberál
Jaroslav Fiala
Esej amerického neokonzervativce Roberta Kagana Labyrint síly a ráj slabosti se stal bestsellerem přeloženým do více než pětadvaceti jazyků. Jeho kniha Nebezpečný národ. Zahraniční politika USA 1700–1900 takovou bombou není, přesto je ale v něčem podobná.
Novinky
Respekt
Druhé vydání románu z roku 2001, který byl o sedm let později zfilmován. Protagonista Zalknutí Viktor Mancini vymyslí dokonalý plán. Aby mohl platit lékařskou péči své matce, předstírá v restauracích, že se zalyká jídlem.
Dál, dál a dál
Pavel Šidák
Fantaskní prolínání filozofie s fikcí charakterizuje i nejnovější Ajvazovu knihu, dobrodružný román Cesta na jih. Můžeme jej do velké míry číst jako tresť autorovy dosavadní poetiky.
Anglicky: Divadlo
Magdaléna Platzová
„Expat“ je zkratka z anglického slova „expatriot“. Do češtiny je nepřeložitelná. Z „vystěhovalce“ prostě „expata“ neuděláte. Vystěhovalec, to je těžký osud svázaný do uzlíku, zatímco expat může znamenat i leccos zábavného, například divadlo.
Svět
Kdo se nezlepší, končí
Ivana Kottasová
Všechny reformy, které Angličané plánují, teď směřují k větší otevřenosti školského systému – a k průměrnosti. Vláda na jedné straně chystá zrušení všech podprůměrný škol, zároveň však, s podporou opozice, odmítá zřizování nových výběrových, které tradičně vychovávají nejúspěšnější studenty.
Po čem touží Miami
Nikola Hořejš
Padesát let poté, co Fidel Castro oznámil svržení diktátora Fulgencia Batisty, je v Miami stále těžší najít zapřisáhlé zastánce přísného embarga nebo vojenské invaze na „ostrov svobody“.
Tálibán forever
Marek Švehla
Podlehnout v souvislosti s Afghánistánem pesimismu není nijak těžké. Válka NATO proti džihádistům a povstalcům z hnutí Tálibán trvá už déle než sedm let a konec je v nedohlednu. Naopak situace je rok od roku horší.