Může v dnešní době aktivní novinář zastávat politické funkce?
Vaše otázky
Mám na mysli případ, kdy novinář pracuje například jako zastupitel v jednom městě a v jiném městě nebo kraji jako redaktor. Několikrát jsme podobné téma řešili s kolegy na katedře a nemohli jsme se shodnout.
MICHAL POLÁČEK, POSLUCHAČ OBORU ŽURNALISTIKA FILOZOFICKÉ FAKULTY UNIVERZITY PALACKÉHO V OLOMOUCI
Odpovídá místopředseda Syndikátu novinářů ČR Radko Kubičko:
Obecně platí, že novináři by se měli politickým funkcím vyhýbat. Na druhou stranu ale není možné vylučovat nějakou profesní skupinu z veřejného angažování. To by bylo i proti ústavě. A v Česku navíc není zas tolik lidí, kteří by měli chuť se angažovat. Takže je třeba posuzovat každý případ individuálně.
Rozhodně je nepřípustné, aby novinář zároveň psal a zároveň zastával placenou funkci, jako například starosta. To platí i o případu, kdy novinář píše politické zpravodajství a zároveň je třeba členem zastupitelstva.
Potom jsou ale kombinace, ve kterých se politická funkce s prací novináře nutně nevylučují. Když třeba někdo píše o módě, znamená to, že nemůže být zároveň ve své obci zastupitelem? To musí posoudit šéfredaktor daných novin. Novinář by mu měl v dostatečném předstihu oznámit, že se uchází o nějakou politickou funkci, a pokud vedení novin dojde k názoru, že souběh profese a funkce nevytváří střet zájmů, potom je možné politické angažmá novináře tolerovat.
Vše musí proběhnout transparentně. Čtenáři novin i voliči mají vědět, že se o nějakou politickou funkci uchází člen redakce, a měli by zároveň znát argumenty, podle kterých šéfredaktor dospěl k závěru, že v případě konkrétního redaktora nedochází ke střetu zájmů.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].