2008/32
Editorial
Průzkum
Respekt
Průzkum: Jak se nám žije
Anketa: Měli by mít chodci v městských ulicích více práv?
Respekt
Já myslím, že současná úprava je dobrá a chodci mají dostatečně slušné podmínky. Někdy toho zneužívají, když skočí do silnice na poslední chvíli a spoléhají, že mají na přechodu přednost.
Editorial
Martin M. Šimečka
Lidstvo prochází školením globálního kapitalismu. Že vylétly nahoru ceny potravin? Může za to ten hloupý nápad s biopalivy, když farmáři oseli půl Ameriky, aby nakrmili auta a ne lidi. A můžou za to spekulanti, kteří si na finančních trzích hrají na boha, co hází kostkou.
Příštích 7 dní
Respekt
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (UOOZ) zveřejní příští týden výroční zprávu o tom, jak je organizovaný zločin rozšířený v české společnosti, jaké jsou jeho formy, jak se proměňuje a do jakých vrstev společnosti prorůstá. Obsahem zprávy bude i přehled o tom, jak se ho daří postihovat.
Minulý týden
Minulý týden
Erik Tabery
Klíšťata už letos nakazila 1712 lidí. Podnikatel Roman Vaškůj, který se snažil uplatit hlavní svědkyni v kauze Jiřího Čunka, aby ho tím zbavil obvinění, byl soudem odsouzen na 7,5 roku do vězení za daňové úniky při dovozu pohonných hmot.
Připravujeme
Respekt
Připravujeme do příštích čísel
Civilizace
Přímluva za snoby
Hana Librová
Dokonce vášniví zastánci demokratické diskuse považují snobismus za jev tak odpudivý, že jej používají jako konečné hodnocení, kterým není třeba se dál zabývat.
Hypotéka Země
Václav Cílek
V červenci tohoto roku vydala skupina Green New Deal Group, ve které je zastoupeno několik pozoruhodných lidí včetně Larryho Elliotta, editora ekonomické rubriky Guardianu, Jeremyho Leggetta, ředitele společnosti Friends of the Earth, a dalších ekonomů a environmentalistů, obsáhlou analýzu současného stavu světa včetně návrhů na řešení současných problémů.
Pohlaďte si draka
Tomáš Lindner
Mao Ce-tung se Konfucia bál a ještě v závěru své vlády žádal od čínského lidu, aby na veřejných shromážděních odsoudil „reakcionářské“ filozofovy myšlenky, staré dva a půl tisíce let.
Česko
Policie Vzdala Čepro
Ondřej Kundra
Policie v létě dospěla k názoru, že je třeba zastavit stíhání všech pěti obviněných v kauze Čepro, kteří měli přes tento strategický státní podnik šidit český stát o miliardy korun. Po případu biolíh, v němž jde o korupci vysokých státních úředníků, a aféře Čunek se v krátké době už potřetí hraje podle stejných not.
Kdo je tady zbabělec?
Jaroslav Spurný
Vyšetřování, šikana, zákaz létání a hrozba kriminálem za hovor s novináři. Tohle všechno dnes zažívají piloti vrtulníků, kteří před půl rokem upozornili dopisem ministryni obrany Vlastu Parkanovou na špatnou situaci v jejich útvaru a na zbytečné (a korupční) vyhazování armádních peněz.
Blázni na kole
Silja Schultheis
Moje kolo už delší dobu žije docela smutný život: přivezla jsem ho před pěti lety z Berlína do Prahy a od té doby trpělivě stojí u nás na schodišti a čeká na svůj první výlet. Zatím marně.
Pryč se značkami
Adam Šůra, Anneke Hudalla
Tvrzení, že méně pravidel a zákazů v silniční dopravě nepřináší méně, ale naopak více bezpečnosti, zní docela absurdně. Ale od té doby, co nizozemský dopravní stratég Hans Monderman dostal v roce 1985 příležitost uskutečnit svou revoluční myšlenku na jejich odstranění v holandském městečku Oudehaske, rozhodlo se mnoho měst v Nizozemsku pro život bez semaforů.
Jeden den v životě
Komunistka ve mně
Markéta Pilátová
Viděla jsem ji naposled v dřevěné rakvi se skleněným víkem. Pak jsem ji ještě občas zahlédla ve snu, jak mi kyne svým pařátem s nehtem namalovaným na červeno a syčí: „Stejně jsi komunistka!“
Mami, co teď?
Respekt
Byli jste někdy během jednoho dne dopoledne „cizincem“ (aspoň tak tady s větším či menším odstupem říkáte lidem, kteří k vám přišli z jiné země) a odpoledne už občanem České republiky? Předpokládám, že ne. Nebo alespoň ne mnoho z vás. Mně se to stalo. Můžu vám ten pocit zkusit popsat? Je opravdu nádherný!
Eseje
Óda na Stalina
Viktor Jerofejev
Není to žádný skandál, že se Stalin může stát hlavní postavou našich národních dějin. Nikdy neurážejte člověka, který miluje Stalina. Nekřičte na něj, nedupejte, nežádejte od něj nemožné. Je to těžce nemocný člověk, s nelidskou nemocí: vykloubením ducha.
Byl jsi věrný
Adam Michnik
Bronisław Geremek snadno odpouštěl, když se mu křivdilo. Určitě by odpustil i to, že se autoři z Ústavu paměti národa (IPN) také vůči němu dopustili nedůstojných pomluv. Nedokázal, nechtěl, neuměl mlčet, když se křivdilo jiným, ostatně vysoce zasloužilým, když se ubližovalo Polsku.
Trendy
České a nečeské pivo
Karolína Vránková
Jak české je české pivo? Pivovary sice mohou nově žádat o chráněné zeměpisné označení „české pivo“, což ale nic nemění na tom, že na něm zase tak moc českého není.
Tlačítko pro šťastné stáří
Karolína Vránková
Permanentní strach z nehody a z toho, že, řečeno s obyvatelkou mladoboleslavského domova, „upadne a najdou ji až za měsíc“, znepříjemňuje život mnoha lidem. Právě proto by tísňová pomoc měla být dostupná co největšímu počtu seniorů, jak proklamuje také Národní program přípravy na stárnutí pro roky 2008 až 2013.
Kultura
Alois Nebel: Okurková sezóna
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Hudba
Pavel Klusák
Devatenácté album kapely, která svůj tvrdý rock podává melodicky i s amatérskou špínou za nehty: tentokrát v solidní stylové tříšti. 23. září hrají v pražské Akropoli, na prosinec spolu s Mikem Pattonem vybírají program festivalu All Tomorrows Parties.
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
V tomhle má tento časopis primát, na který může být opravdu hrdý: fotografie Josefa Koudelky (1938) ze srpnové invaze vojsk varšavské smlouvy do Československa, na Západě dlouho vydávané za práce anonymního „pražského fotografa“, byly u nás poprvé publikovány v samostatné příloze Respektu v roce 1990.
Tanec s klavírem
Jan Gregor
Italský režisér Giuseppe Tornatore své diváky očividně rád dojímá. V poslední době sice natočil třeba poměrně syrové drama Neznámá (2006) o ukrajinské imigrantce v Itálii a podle informací na filmových serverech se právě chystá na ságu o blokádě Leningradu, nicméně jeho doménou jsou laskavé a sentimentální retrosnímky.
Jak vydělat na památkách
Jaroslav Formánek
Kdyby to alespoň nebylo tak průhledné: pražský magistrát vždycky vyhlásí, že chce zlepšit finanční situaci nějaké kulturní instituce nebo přizpůsobit její aktivity moderním požadavkům, a pak se ukáže, že jde radním o něco jiného.
Zdravotně neškodné sousto
Pavel Klusák
Bratři Ebenové vydali poslední tři alba s pauzami sedmi a šesti let. Mohlo by to znamenat, že tolik času potřebuje každý materiál na to, aby uzrál.
Bienále krátce po pubertě
Jan H. Vitvar
Takhle dobře mu zatím žádná výstava nedopadla. Přesto nyní Karel Císař, kurátor 6. bienále mladého umění ZVON v Domě U Kamenného zvonu, s pořádající Galerií hl. města Prahy přerušil spolupráci a zrušil i plánované sympozium.
Knedlíky, pivo, Morrison
Tomáš Weiss
Pro dnešní třicátníky a mladší jsou to pověsti z dávných časů. Historie, mytologie, vykopávky z hnízd vyhynulých ještěrů. Příběh českého undergroundu je ale silný a má v sobě přesahy i apely, které prosakují přes desetiletí a společenské systémy.
Prastaré skotské novinky
Pavlína Brzáková
Jsme sami svědky vyprávění: můžeme vnímat atmosféru, v níž se příběh odehrává, sdílet prožitek toho, kdo jej vypráví, aktivně vnímat živoucnost slov, představ, obrazů. Tak je tomu i v knize skotských mýtů O hnědém medvědu ze Zeleného údolí, kterou sestavili a přeložili Martina Joujová a Daniel Samek.
Novinky
Respekt
Sborník příspěvků, které loni zazněly na mezinárodním bienále Industriální stopy. Klíč k ochraně takových památek, jakou je koksovna Hansa, přádelna Jannik, liverpoolská hospoda Hotel Philharmonic nebo vítkovické vysoké pece.
Francie, sladká Francie
Jaroslav Formánek
K východním „bratrům“ možná Čechy táhlo pokrevní slovanství i jazyková blízkost, oblibu Francie těmito atributy ovšem vysvětlit nelze. A přece tato kulturně i lingvisticky značně odlišná země měla zcela klíčový význam ideálu v době formování první české inteligence, pro kterou se stala vzorem při budování národní identity.
Rok po Králíkovi
Jan Gregor
Sdružení klubů letos nasadilo filmové škole přísnou redukční dietu. Na svém kontě má ještě milionový dluh z loňska, a proto sami organizátoři letošní ročník označili za překlenovací. O neuvěřitelnou tisícovku se snížil počet pozvaných hostů, kteří dříve notně zatěžovali rozpočet přehlídky.
Svět
Mexické olovo
Markéta Pilátová
V Mexiku, které figuruje spolu např. s Afghánistánem a Irákem na seznamu OSN mezi šesticí zemí nejvíce ohrožených organizovaným zločinem, dnes už však nejde jako dříve o nelítostný boj jednotlivých gangů o podíl na výnosném černém trhu. Šéf mexické rozvědky Guillermo Valdes před nedávnem na rovinu přiznal, že drogové mafie cílevědomě zaútočily proti státu a pokoušejí se ho ovládnout.
Těšte se na euro
Kateřina Čopjaková
O každé z osmi set romských osad na Slovensku se říká, že je jiná. Jedno však mají společné: až devadesátiprocentní nezaměstnanost, absenci kanalizace a přívodu plynu, elektřinu často připojenou načerno a vysokou míru nevzdělanosti – mladší ročníky mají většinou základní vzdělání získané na speciálních školách, starší často umí jen stěží číst a počítat, někteří ani to ne. Právě z těchto důvodů se rozhodla Slovenská národní banka šířit povědomí o lednovém zavedení eura pomocí divadla.
Na pozvání
Proč jen oni, a ne my?
Jan Hartl
V posledních týdnech jsem poskytl několik rozhovorů zahraničním novinářům. Snažil jsem se dávat odpovědi, ale ve skutečnosti jejich otázky vyvolávaly daleko více otázek ve mně samotném.
Národní knihovna není pouhý depozitář
Ivo Mathé
Skutečně každý, kdo si byl alespoň jednou vypůjčit knížku v Klementinu, věděl, že přijde den, kdy Národní knihovně přestane areál prostorově postačovat, a to i po odstěhování Národní technické knihovny.
Komentář
Ale babi...
Karolína Vránková
Lidí nad šedesát pět let je u nás kolem 1,5 milionu, část z nich má vnoučata a ta jim k jejich radosti říkají „babi“ a „dědo“. Jakmile ale tohle slovo zazní z profesionálních úst pečovatelky, moc milé to není. Znamená to, že se systémem péče o staré lidi je to v nepořádku víc, než se všeobecně myslí.
Jestřábi bez křídel
Jiří Sobota
Když John Bolton, kterého jeho příznivec George Bush kdysi proti vůli Kongresu dosadil na post velvyslance při OSN, nahlas obviňuje Bushovu vládu z „naprostého morálního selhání“ a „intelektuálního kolapsu“, tušíte, že se v Americe něco důležitého děje.
Varování ze Slovenska
Erik Tabery
Dnes je Slovensko znovu inspirativní, ale jako odstrašující příklad, kterému bychom měli věnovat pozornost. Dzurinda postupně podlehl okouzlení sám sebou a dopouštěl se stále větších chyb, které otevřely cestu k moci levicovému populistovi Robertu Ficovi.
Dobrá zpráva pro Krejčíře
Jaroslav Spurný
Policie navrhla zastavit vyšetřování pokusu o čtyřmiliardový podvod na státní podnik Čepro.