Policie Vzdala Čepro
Policie v létě dospěla k názoru, že je třeba zastavit stíhání všech pěti obviněných v kauze Čepro, kteří měli přes tento strategický státní podnik šidit český stát o miliardy korun. Po případu biolíh, v němž jde o korupci vysokých státních úředníků, a aféře Čunek se v krátké době už potřetí hraje podle stejných not.
Je to mimořádný příběh a teď nabral zcela nečekaný směr. Policie v létě dospěla k názoru, že je třeba zastavit stíhání všech pěti obviněných v kauze Čepro, kteří měli přes tento strategický státní podnik šidit český stát o miliardy korun. Po případu biolíh, v němž jde o korupci vysokých státních úředníků, a aféře Čunek se v krátké době už potřetí hraje podle stejných not. Máme před sebou záležitost úzce se dotýkající propojení organizovaného zločinu a politiky, v níž státní zástupce – nebo teď aktuálněpolicie – shazuje ze stolu možnost sledovat mimořádně zajímavé detaily během veřejného soudního líčení. Detektivové přitom ještě nedávno tvrdili, že případ Čepro k soudu určitě dotáhnou. Co jim v tom zabránilo? A proč se pokoušejí své kolegy z justice vyšachovat ze hry?
Vyčerpat až do dna
„Věřím, že předložíme spis k obžalobě,“ dušoval se před třemi měsíci v médiích nový šéf specializovaného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. To znělo zajímavě: o Čepro, které spravuje místní strategické zásoby ropy, projevují zájem prominentní politici i zločinci a jeho činnost lemují neprůhledné miliardové obchody, záhadná zmizení a nájemné vraždy.
Bylo se na co těšit. Jednoduchý model, jak z Čepra utíkaly peníze, vypadá třeba takto: nastrčená firma nakoupí ráno pohonné hmoty ve velkém a večer je prodá…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu