Loupež za soumraku
Rozhodnutí dopřát úřadujícímu keňskému prezidentovi Mwaiovi Kibakimu (76) další funkční období neučinili keňští voliči, ale malá skupinka zastánců tvrdé linie z vedení Kibakiho kmene Kikujů.
Rozhodnutí dopřát úřadujícímu keňskému prezidentovi Mwaiovi Kibakimu (76) další funkční období neučinili keňští voliči, ale malá skupinka zastánců tvrdé linie z vedení Kibakiho kmene Kikujů. Rozhodli se ještě předtím, než byly výsledky voleb oznámeny, a možná ještě předtím, než se opoziční kandidát Raila Odinga ujal vedení v předběžných výsledcích voleb z 27. prosince. Jednalo se tedy o státní převrat.
Spiklenci nenechali nic náhodě. Potřebovali zejména více hlasů, aby protlačili Kibakiho před Odingu při jednom z nejtěsnějších výsledků voleb, jaký kdy Afrika zažila. Právě proto byly výsledky z Centrální provincie, kde sídlí Kibakimu naprosto oddaní Kikujové, nevysvětlitelně zdržovány. Právě proto v některých volebních obvodech mnoho voličů kdovíproč volilo pouze v prezidentských volbách a ignorovalo volby parlamentní – přestože museli čekat hodiny ve slunečním žáru. Skutečné škody byly ale napáchány v Nairobi, kde falšovatelé jednoduše přeškrtli počet hlasů, který byl ve volebním obvodu ohlášen, a místo něj přepsali vyšší počet. Pozorovatelé voleb byli při sčítání vypuzeni a zaznamenali, že díky tomu byly ukradeny desítky tisíc hlasů.
Ne že by Odingovi přívrženci byli úplná neviňátka. V jeho domovské provincii Nyanza rovněž došlo k nekalým praktikám. Ovšem machinace v Centrální provincii rozhodly. Oficiálně Mwai Kibaki získal 4,58 milionu hlasů,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu