Ucpávání děr
Tento způsob centrálního bankovnictví připomíná budování protipovodňových hrází z pytlů s pískem. Centrální banky v čele s americkou (Fed) přicházejí s dalšími pokusy, jak opevnit peněžní trhy před čím dál vážnější kalamitou.
Výskyt recese úvěrovou krizi ještě zhorší. Tento způsob centrálního bankovnictví připomíná budování protipovodňových hrází z pytlů s pískem. Centrální banky v čele s americkou (Fed) přicházejí s dalšími pokusy, jak opevnit peněžní trhy před čím dál vážnější kalamitou. Rozhodly se poskytnout více prostředků většímu počtu aktérů, a to na delší dobu a proti širší škále zástav než dosud.
Minulý týden bylo písku potřeba více než obvykle. Fed hned dvakrát (7. a 11. března) přislíbil sérii nových opatření. Navýšil aukce, ve kterých se komerční banky mohou ucházet o likviditu, a zavedl nový program, v jehož rámci centrální banka poskytne až 200 miliard dolarů ve formě vládních obligací výměnou za podřadnější aktiva, např. cenné papíry vázané na hypotéky. Ostatní centrální banky se 11. března k tomuto kroku připojily.
Finanční trhy reagovaly s nadšením. Hlavní akciové indexy na Wall Street zaznamenaly nejvyšší jednodenní nárůst za posledních pět let. Ale optimismus neměl dlouhého trvání. Během několika dní masový prodej americké měny vyhnal cenu zlata nad 1000 dolarů za unci a dolar spadl pod 100 japonských jenů. Nástroje, které Fed používá, jsou jistě užitečné, ale krize tím nekončí.
Logika v poskytování vyšší likvidity je prostá: je potřeba prolomit bludný kruh strachu a vynuceného prodávání. V posledních dnech značná část úvěrových trhů přestávala fungovat, protože investoři odmítali přijmout cokoli kromě těch…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu