Bez svačiny nepoletíme
Minulý týden prošel do jednání parlamentu návrh vlády na posunutí hranice odchodu do důchodu na 65 let. Sociální demokracie byla proti.
V důchodové reformě jste slibovali společný postup s vládní koalicí. Proč to najednou nejde?
Ano, základní problém je, že dlouhodobě chybí široká politická dohoda. Penzijní reforma ale bude vždy zodpovědnost vládních stran a opozice se těžko bude chtít zavázat k tomu, že podpoří tyto změny, protože změny důchodového systému jsou vnímány spíše negativně.
To je důvod, proč jste se nedohodli?
Ne. Dohoda na změně parametrů, jako je hranice odchodu do důchodu, má smysl ve chvíli, kdy bude jasné, jak se systém bude vyvíjet dál. A nás v tuhle chvíli znervózňují dvě věci: jednak otázka vyvedení peněz ze stávajícího průběžně financovaného systému do kapitálových spoření. Tyto peníze by se začaly vyplácet až po 15–20 letech, kdežto v základním systému by začaly chybět mnohem dřív. A druhá věc: dostáváme signály, že vláda chce snížit pojistné. Tím by hrozil schodek.
Změna parametrů je ale úvodní krok, do značné míry nezávislý na krocích, které budou následovat.
Je velmi závislý, protože hlavní důvod změn je, že musíme udržet důchodový systém dlouhodobě ve financovatelné podobě. Pokud tedy vládní strana říká – teď uděláme parametrické změny, a aniž by si vyhodnotili dopad těchto změn, už uvažují o tom, že se vzdají části peněz na straně příjmů, těžko mohou počítat s naší podporou.
Zatím se ještě ničeho…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu