0:00
0:00
Česko15. 3. 20086 minut

Hlavně zdraví

Po měsíční pracovní neschopnosti se do světa zdejší vysoké politiky vrátila Olga Zubová. Poslankyně zelených, kterou celostátně proslavila neúčast na volbě hlavy státu a následné pojmenování „kráva“, kterým ji v soukromém e-mailu obdařil předseda její strany Martin Bursík.

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Poslankyně Zubová: To chtělo klid. A vaše pochyby nejsou můj problém. - Autor: Bartoš Günter Autor: Respekt
↓ INZERCE

Po měsíční pracovní neschopnosti se do světa zdejší vysoké politiky vrátila Olga Zubová. Poslankyně zelených, kterou celostátně proslavila neúčast na volbě hlavy státu a následné pojmenování „kráva“, kterým ji v soukromém e-mailu obdařil předseda její strany Martin Bursík. Návrat čerstvé celebrity sledovala všechna média a tématem dne se stalo, zda se jí šéf zelených omluví za urážku, či ne. V rozhořčení nad pohaněním slabé ženy poněkud zanikla ještě zásadnější věc. Okolnosti, za jakých Olga Zubová vzdala svou účast na volbě prezidenta, vyvolávají těžké podezření na politickou korupci. A zdá se, že patnáct minut kovbojské slávy tento problém nepřebije.

Nelíbí se mi to, Olgo

Poslankyně Zubová vyzařuje ve slunečním březnovém dopoledni dobrou náladu. Ve své kutnohorské kanceláři nás vítá s úsměvem a pobízí, ať se neostýcháme nabídnout si z přichystaného občerstvení – minerálky, kávy a žloutkových věnečků. Dobré rozpoložení částečně mizí, když vyjde najevo, že řeč bude o prezidentské volbě. „Nevím, co je stále na mém postupu nejasného,“ říká trochu dotčeně politička. A do věci se energicky vkládá její muž. „Proč se v tom vrtáte? Kdo to objednal? Nelíbí se mi to, Olgo,“ zvyšuje hlas Vladimír Zubov, malíř a portrétista českých podnikatelů, sportovců a politiků, který si přál být na části schůzky přítomen také.

Pan Zubov není sám, komu se to vůbec nelíbí. Mýlí se však v tom, že není důvod se v záležitosti „vrtat“. Letošní prezidentská volba byla zajímavým dramatem a Olga Zubová v něm sehrála jednu z hlavních rolí. Svou hradní absencí nejenže pomohla potopit kandidáta své strany a dostala znovu do funkce zásadního protivníka „zelené politiky“ Václava Klause – to je koneckonců jen vnitrostranický problém. Ze svědectví zákonodárců a z policejního vyšetřování ovšem víme o podezření, že emisaři ODS údajně nabízeli za hlas pro Klause dva miliony korun. Neochotou srozumitelně doložit důvody své nepřítomnosti se Olga Zubová stala pro mnoho lidí velmi podezřelou z korupce. „Vrtání“ v jejím případu by tedy mělo pomoci objasnit dost důležitou věc: jestli se tu skutečně dá hlas politika koupit a jestli tou koupenou nebyla právě poslankyně Zubová.

Do poslední chvíle

„Prezidentskou volbu jsem brala jako důležitou a podstatnou věc, u které jsem chtěla být,“ říká Olga Zubová ve své kutnohorské kanceláři. „Nakonec mi v účasti zabránil vážný zdravotní stav, který nechci veřejně specifikovat. Cestou do Prahy jsem omdlela a cítila se hrozně slabá. Vyhodnotila jsem si to tak, že účast na hlasování bych nezvládla.“

S logickým argumentem „zdraví je to nejcennější“ tedy paní Zubová požádala svého muže u volantu, ať otočí auto zpět. Překvapivé je, že mdloba a vážné problémy ji nepohnuly k návštěvě doktora. „Lékaři mi doporučili šest týdnů klid a můžou mi dosvědčit, že jsem prodělala závažný zákrok čtyři dny před volbou a ještě jeden další den před hlasováním,“ říká poslankyně. „Jejich jména vám však nesdělím, přijde mi to vůči nim nezdvořilé. Z jejich doporučení jsem si odvodila, že když se mi přitíží, měla bych stabilizovat svůj stav. Tak jsem se řídila jejich radou a jela ho stabilizovat domů.“

Při organizaci volby hlavy českého státu se samozřejmě na zdraví volitelů myslí: na Hradě byla i letos připravena kolona sanitek a speciální místnost s lékaři právě pro případ, že by některý zákonodárce trpěl vážnější nemocí a potřeboval by sofistikovanou lékařskou péči. „Nenapadlo mě, že tam něco takového může být,“ říká poslankyně. „A nenapadlo mě si to nějak zjišťovat. Byla jsem si do poslední chvíle jistá, že to zvládnu. A když mi došlo, že ne, zdálo se mi s ohledem na moje zdraví nejlepší vrátit se domů a lehnout si do postele.“

Že na Hrad nepřijede (a že je tedy v prezidentské volbě de facto rozhodnuto), dala Zubová svým spolustraníkům vědět dosud nezveřejněnou SMS zprávou až poté, co se s manželem vrátila do svého kutnohorského bytu. Co jí zabránilo volat kolegům dřív – vždyť mohli hledat nějaké řešení a třeba by přišla řeč na dobré lékařské zázemí v hradních kuloárech? „Bylo mi zle, takhle jsem neuvažovala. Komunikoval za mě manžel, který mluvil s panem Bursíkem a vše mu vysvětlil.“

Říkat telefonátu Vladimíra Zubova „vysvětlení“ je trochu nadnesené. Energický pan Zubov totiž po pár slovech předsedy zelených vzkypěl a přerušil hovor. „Bursík se zajímal jen o to, jestli je možné dopravit Olgu co nejdřív na Hrad. Neprojevil zájem o její zdravotní stav, to se mě hodně dotklo, tak jsem už neměl chuť dál se s ním bavit,“ říká Zubov.

To, že manželé Zubovi poslali jen jednu opožděnou SMS a položili šéfovi partaje telefon, zatímco komunikovali s novináři, vzbudilo podezření, že si nepřejí, aby jejich kolegové mohli situaci paní Zubové ověřit či řešit. Právě nevysvětlitelná nechuť komunikovat a spolupracovat v tak politicky zásadní situaci stála u zrodu myšlenky na možnou korupci. „To není můj problém, že mě někdo podezřívá z korupce kvůli tomu, že mu něco v mém jednání nesedí,“ říká na to Olga Zubová. „Jestli si to někdo myslí, je na něm, ať to dokáže.“

S důvodem a bez potřeby

Stejně jako je těžké najít logiku v chování poslankyně Zubové (a jednu chvíli i kandidátky na ministryni školství), je obtížné pochopit, proč se ve věci více nesnaží zorientovat její straničtí kolegové. To, že o tom nechce mluvit šéf partaje Bursík, ještě dává jistý smysl – s ohledem na jeho vulgární vyjádření vůči Zubové, že je „kráva“. Tomu, že o svém pátrání po odhalení pravdy odmítají mluvit další zelení, se však už moc rozumět nedá. „Chystáme společné setkání s paní Zubovou, než k němu dojde, nebudu se k tomu vyjadřovat,“ říká obecně šéfka zelených poslanců Kateřina Jacques.

V rozklíčování volební otočky své kolegyně moc daleko nepostoupili ani jiní výrazní členové strany. „Zatím jsem se jí na nic neptal, protože byla nemocná. Teď se ale vrátila do práce a je čas začít se o tom bavit,“ říká šéf královéhradeckých zelených Stanislav Penc.„Zajímají mě ty známé věci – proč nejela k lékaři, co jí bránilo v komunikaci s vedením strany a proč nehledala řešení, když věděla, do jaké situace nás svým postupem dostává. Z toho, co mi řekne, si chci udělat jasno.“

Podobně to vidí i ministr školství a místopředseda strany Ondřej Liška.„Ano, zdá se, že už je jí lépe, tak se budeme ptát. Zajímá mě třeba to, proč nás průběžně neinformovala o zlepšení nebo zhoršení svého stavu, abychom tomu mohli přizpůsobit naši strategii.“

Na vysvětlení se naopak Zubové už zeptala její nejbližší stranická spojenkyně, jedna poslankyně zelených Věra Jakubková.„Podrobně mi popsala svůj zdravotní stav a z toho jsem usoudila, že měla důvod na volbě nebýt,“ říká delegátka. „Další věci jsem neměla potřebu zkoumat.“


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].