2006/10
Diskuse
Velký bratr v pohybu
Filip Pospíšil
Bezpečnostní systémy, které plošně získávají a zpracovávají údaje o všech občanech bez výjimky, se v západních zemích v posledních několika letech prudce rozvíjejí. Údajně nás mají chránit před útoky teroristů, k jakým došlo v New Yorku, Madridu či Londýně.
Proč hned zpátky na stromy?
Filip Pospíšil
Kontrola obyvatel, kterou nyní zavádíme, je úplně jiného typu než ta, jež existovala dříve. Lidé na malém městě nebo na vesnici se navzájem znali. Věděli o dobrých i špatných stránkách, návycích, vlastnostech svých sousedů a třeba i tom, kdo je delikvent.
Auto může být zbraň
Miloslav Věžník
Není to tak dávno, co většina lidí strávila celý život v jedné vesnici nebo městě. Pokud se někam cestovalo, pak jen pěšky nebo na oslu. Výměna informací byla z dnešního pohledu mizivá a lidé žili hlavně místními problémy.
Zahraničí
Němci v Iráku, díl 2
Zbyněk Petráček
Pomáhali němečtí agenti před třemi lety za války v Iráku Američanům? Tato otázka rozjela v polovině ledna v Berlíně aféru, která stále běží, a zvažovaná parlamentní vyšetřovací komise dosud nefunguje.
Hamas v Moskvě
Zbyněk Petráček
Vítězný palestinský Hamas zaznamenal svůj první, byť již dříve ohlášený, diplomatický úspěch. V pátek dorazila delegace Islámského hnutí odporu do Moskvy.
Dobývání Guantánama
Jiří Sobota
George Bush a jeho vláda má nejspíš jeden tajný sen: aby zmizelo Guantánamo i se svými asi pěti stovkami zadržovaných „nepřátelských bojovníků“.
Svanové skládají účty
Tomáš Kučera
Po více než patnácti letech života v bídě a odříkání zůstane z naděje v lepší budoucnost jen málo. Platí to dvojnásob, je-li vám přes padesát, pamatujete relativní období blahobytu a žijete na počátku 21. století v Dolní Svanetii v severozápadní Gruzii, v horském regionu obklíčeném mohutnými kavkazskými hřebeny.
Georgi, čestné atomové
Michaela Kreuterová
Indie navázala jadernou spolupráci s USA, ač nepodepsala smlouvu o nešíření. Není to dvojí metr při pomyšlení na Írán? Spíše spojenectví hodnot.
Kdo má milice, má moc
Zora Hesová
Irák se vzpamatovává z apokalyptického týdne. Středa 22. února začala jako den velkých demonstrací proti karikaturám Proroka. Skončila však profesionálním zničením starobylé mešity s hrobkami 10. a 11. imáma, postav pro šíity svatých, ve svatém městě Samarrá.
Ekonomika
Paměť rodinného alba
Tereza Hejdová
Proti času listuji rodinným albem. Svatební fotky našich, mírně zažloutlé, ale poetickým nádechem doby už poněkud zašlé. Jak se ti dva mohli jen vzít? Máma je drobná osůbka, co ve svatebním vypadá nesmírně křehce.
O baronovi Christianu Battagliovi
Michal Mojžíš
V Bratronicích na návsi jsme s bratrancem Honzou sesedli z kola. Nejsem tu poprvé, projíždíme tudy často, když jedeme na návštěvu k příbuzným do Blatné. Je to kraj mých předků. Letmo se podívám na domek, ve kterém prý kdysi žil náš praprapraděda.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Marek Švehla
Slovenské ministerstvo hospodářství zveřejnilo průběžné náklady na přilákání tamějšího největšího investora – korejské automobilky Kia/Hyundai, která slíbila v Žilině investovat 700 milionů eur a zaměstnat 2400 lidí.
Bohatí proti chudým
Tomáš Konečný
Cirkus WTO opět rozkládá své šapitó, na programu jsou zemědělství a služby. Desátého března se v Londýně setkají představitelé Evropské unie, Spojených států a klíčových rozvojových zemí k jednání, jehož výsledek by měl ovlivnit podobu světového obchodu na léta dopředu.
Arab v americkém přístavu
Pavel Kohout
Během pěti až deseti let dojdou zásoby dubajské ropy, a pokud se tento emirát nechce octnout doslova na suchu, musí změnit ekonomickou orientaci. Již řadu let proto vládnoucí rod pracuje na diverzifikaci hospodářství.
Domov
Den, kdy mi ukradli doklady
Marek Pokorný
Je pátek večer kolem sedmé, vrcholí uzávěrka a já dostávám hlad. Chci si jít koupit něco k jídlu, ale zjišťuji, že nemám peněženku. Prohledávám celou kancelář, ale nic.
Cizinci v Cizkrajově
Jáchym Topol
Martina Němcová vozí synka v kočárku jeho rodnou obcí každý den. Filipovi je jedenáct a už tři roky má poškozený mozek. Zodpovědnost za úraz má obec. Od chvíle, kdy se to stalo, dobré sousedské vztahy v Cizkrajově na Vysočině jako by rozčísl blesk.
Odvolání, které otřáslo spravedlností
Pavla Hobstová
Nejvyšší soud pracuje dál, ale jen samospádem. Za zavřenými dveřmi kanceláří se dva tábory tiše přou o budoucnost. Nejen svou vlastní, ale celé české justice.
To není balík, to je dítě
Kateřina Mahdalová
Ministerstvo školství se rozhodlo vykročit směrem ke vzdělanostní společnosti a učinilo převratný krok. Jeho plán rozšířit počet míst na gymnáziích a dopřát všeobecné vzdělání většímu počtu zdejších dětí ale narazil na bariéru: krajští úředníci a učitelé jsou rozhodně proti.
Dobříšští alkoholici versus ústava
Jan Kovalík
Hodně obcí má svou problémovou zónu. Místo, kudy člověk nerad chodí a děti raději posílá oklikou. Dobříš má ale smůlu, protože tady je tou černou dírou park v centru. Před časem ho obsadila parta místních existencí, postávajících a posedávajících tu s krabicovým vínem.
Ptačí starosti
Mané D. Shakarian
„Tak, dobrou chuť!“ popřál svým hostům se širokým úsměvem ministr zemědělství Jan Mládek první březnovou středu, než se před televizními kamerami pustil do jedné z mnoha kuřecích dobrot. Jeho spolustolovníci na mimořádné propagační snídani ani nepotřebovali pobízet.
Komentář
Chybu je třeba hledat u nás
Anna Šabatová
Českou společnost zasáhl příběh malého Erika, který byl adoptován švédskou rodinou a následně zemřel zřejmě díky špatné péči rodičů. Chvílemi se z veřejné diskuse zdá, že na vině je princip zahraničních adopcí. To je ale velmi povrchní a až nebezpečný soud.
Centrální banka zasahuje do politiky
Petr Fischer
V minulosti centrální bankéři vylézali z ulity jen výjimečně, aby neohrožovali stabilitu země a nerušili klid na práci Miloše Zemana a Václava Klause. Doba se ale mění.
Říci Putinovi ne
Luboš Dobrovský
Po třináctiletém lákání a s hodinovým zpožděním přiletěl do Prahy na oficiální návštěvu prezident Ruské federace Vladimir Putin. Představitelé Ruska stejně jako představitelé Česka vyjadřují radost nad tím, jak se návštěva ruského prezidenta povedla.
Ve hvězdách
Erik Tabery
Rok 1776 byl bohatý na historicky průlomové texty. Nejenže byla sepsána Deklarace nezávislosti Spojených států, která konstatovala, že „pokládáme za samozřejmé pravdy, že všichni lidé jsou stvořeni sobě rovni a jsou nadáni jistými nezcizitelnými právy, mezi něž patří právo na život, svobodu a budování osobního štěstí“.
Školy nejen pro vyvolené
Ondřej Hausenblas
Zkusme předpokládat, že v návrhu na zvýšení počtu gymnázií, který podala ministryně Petra Buzková a místopředseda vlády Jiří Havel, nejde jenom o okázalé gesto půl roku před volbami.
Civilizace
Skleněné oko tě vidí
Martin Uhlíř, Jarka Stuchlíková
Británie se v březnu stane první zemí na světě, kde budou úřady systematicky monitorovat pohyby všech vozidel na silnicích. Kamery rodícího se systému umožní identifikovat a sledovat jakékoli auto. Bezpečnostní složky se radují, ochránci lidských práv naopak bijí na poplach.
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
Dva úspěchy slavil obor tkáňového inženýrství. Tým biologů z americké společnosti Cytograft Tissue Engineering úspěšně otestoval laboratorně vypěstované umělé tepny. Jejich základ tvoří buňky lidské kůže.
Do Polabí míří bagry
Václav Cílek
V dobách ledových se toky velkých českých řek ani zdaleka nepodobaly zkroceným plavebním kanálům dolní Vltavy a středního Labe. Tání sněhových polí na promrzlých půdách, které nepřijímaly vodu, způsobovalo četné povodně.
Scéna
Mimochodem
Jaroslav Formánek
Nedávno jsem se chystal přenocovat na jednom pařížském nádraží. Mramorem obložená hala pod secesní kovovou střechou, znehybnělé eskalátory, šňůra zavřených pokladen, ventilátory s teplým vzduchem a sinavé světlo výbojek nad přecpanými odpadkovými koši.
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
Osud je jako vlak, jednou do něj nasednete a vezete se až na konečnou. Vystoupit už nejde. Problém je, že člověk někdy neví, kdy vlastně do té lokálky nastupuje.
Co se děje ve světě
Jaroslav Pašmik
Minulý týden měl ve Vídni premiéru film Klimt pojednávající o životě a díle známého malíře. U publika ovšem nevyvolal zrovna příjemné asociace. Ne že by John Malkovich, jenž ztvárnil hlavní roli, hrál nějak špatně. Problém vězí jinde.
Výstavy
Jaroslav Pašmik
Nejlepší výstavy tohoto týdne.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Šlágry ze čtvrté cenové skupiny se vrací
Michal Bystrov
Po sedmdesáti letech znovu ožívá hudba z pražských dvorků a hospod. Nejlíp zpívá Franta Poupě. Restaurátor starých zvukových záznamů Gabriel Gössel se rozhodl oprášit pavučinami opředené nahrávky pražských pouličních zpěváků ze 30. let.
Pop star zachránila Národní
Lukáš Jiřička
Shakespearova tvorba se dělí na komedie, tragédie a historické hry. Není to však způsob jediný, jakým lze posuzovat díla alžbětinského dramatika. Můžeme je dělit také na hry málo či hojně uváděné.
Český humor U Kamenného zvonu
Viktor Šlajchrt
Výstava kresleného humoru v pražském Domě U Kamenného zvonu není vlastně ani moc pro zasmání. Politické události i společenské nálady, na jaké kreslíři reagovali v první polovině minulého století, odvál čas a dnes nás ke smíchu či pláči dráždí jiné nešvary, jiné skandály a jiní potentáti.