2006/9
Diskuse
Na skútru do kasina
David Vačkář
Když americký prezident George Bush ve své řeči o stavu Unie oznámil, že Amerika se bude zbavovat svojí závislosti na ropě, neodpustil si týdeník The Economist jízlivou poznámku, že je skutečně lepší vrátit se k alkoholu (Bush je, jak známo, vyléčený alkoholik).
S Čínou a Indií by planeta nestačila
David Vačkář
Nelze nesouhlasit, že kvalita života se poměřuje těžce a že rostoucí cena nejvíce působí na omezování spotřeby energie.
Ambice Švédska jsou příliš vysoké
Marek Hudema
Je jasné, že pokud je ropa neobnovitelná surovina, její cena bude vzrůstat a zásoby jednou dojdou. Je také jasné, že je nepříjemné být závislý na ropě, která pochází z nestabilních regionů.
Zahraničí
Jemen se snaží
Zbyněk Petráček
Zprchnou-li v Jemenu věznění teroristé al-Káidy, většina lidí propadne ohledně jejich polapení spíše skepsi. Ne snad že by Jemen patřil mezi „lotrovské státy“ a jeho vláda podporovala terorismus.
Kriminální, či rasová vražda?
Zbyněk Petráček
Prokáže-li soud to, co zatím vychází najevo při policejním vyšetřování, zažila Francie první vraždu Žida za to, že je Žid, od nacistické okupace. Tak se alespoň vyjádřil šéf židovských institucí v zemi galského kohouta Roger Cukierman.
Chceš mír? Neutíkej z Afriky
Dana Plavcová
Stačil jediný krok ke smíru a ulice měst v jižní polovině Pobřeží slonoviny zaplavily tisíce mladíků. Nevyšly však oslavovat, nýbrž zaútočit na základny OSN.
Úspěchem je pohyb
Eva Palatová
Německo si vychutnává primáty. Poprvé po čtyřiceti letech má velkou koalici. Poprvé v historii mu vládne žena – Angela Merkelová. Ta právě bilancuje prvních sto dnů v úřadě kancléřky.
Číňané rukojmím Yahoobaby
Martin Uhlíř
Jste pětatřicetiletý muž a pomocí internetu kritizujete vládu. Své názory anonymně uveřejňujete na jisté webové stránce, píšete e-maily lidem podobného smýšlení. Pak se ovšem kolem vás začnou stahovat policejní smyčky.
Den hněvu
Zora Hesová
„Dánští zákazníci nejsou vítáni,“ stojí na několika obchodech na hlavní turistické ulici ve starém Damašku. Šedesátiletý Muajad vysvětluje: „Urážka proroka je pro nás červená čára.
Scéna
Mimochodem
Viktor Šlajchrt
V pošmourném nečase končící zimy se mi obzvlášť ostře vybavují místa, kde jsem si nejvíc užíval letní parna. V útlém dětství to byl prosluněný plácek u Berounky, který se přirozeně utvořil z břidličných oblázků a naplavené hlíny v místech, kde do řeky ústil potok Žloukava.
Co se děje ve světě
Alexander Balogh
Pod sarkastickým názvem Týden kulturního dědictví uvedlo v minulých dnech slavné bratislavské divadlo Stoka poslední představení.
Kulturní tip
Jaroslav Pašmik
Člověk nemůže stihnout všechno, zvlášť v dnešním rychlém světě. Ale stojí za to občas se zastavit a reflektovat, co se děje kolem. Dobrou příležitost k tomu budeme mít po celý následující měsíc.
Divadlo
Jaroslav Pašmik
To nejlepší z divadel pro tento týden.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Josef Polák mezi Košicemi a Osvětimí
Petra Švehlová
Tragický příběh českého muzejníka ožívá v Galerii Roberta Guttmanna. Josef Polák vryl nesmazatelnou stopu do zdejší historie.
Švejkové a podivíni, končíme
Radovan Holub
Zdejší film vzkvétá, vždyť o České lvy se v sobotu ucházelo rekordních 22 děl. Na nedávném Berlinale nás ale nereprezentoval jediný snímek. Proč? Ještě v roce 1989 běželo na berlínském festivalu šest československých celovečerních filmů.
Hudební vitaminy přicházejí z Afriky
Petr Dorůžka
Africká hudební scéna je dnes přinejmenším stejně bouřlivá, jako byla angloamerická v éře Jimiho Hendrixe. Tři nová alba to potvrzují.</
Pravda o hrozném strašidlu Chačipe
Tereza Brdečková
Chačipe je to, čeho se bojíme a nemáme pro to jméno – něco jako Krvavé koleno. Vierka je geniální dvanáctiletá romská zpěvačka, ale v cestě vzhůru jí něco brání. Je to právě Chačipe, strach ze sebe a z neznáma.
Civilizace
Jak badatelé cestují do práce
Pavel Jungwirth
Pro mnoho vědců je cesta do práce důležitou součástí badatelského procesu. Ráno po probuzení je mozek v režimu standby, a teprve po cestě se pod blahodárným vlivem požitého kofeinu přepíná do více či méně funkčního stavu.
Kaleidoskop
Zdeněk Lukeš
Společnost TESCO údajně hodlá zbourat známý obchodní dům ze 70. let, který stojí na rohu Národní třídy a Spálené ulice v centru Prahy. Prý kvůli nevyhovujícímu vnitřnímu uspořádání stavby, kde převažují skladové plochy nad prodejními.
Cenzura ve stínu minaretů
Břetislav Tureček
Hlavní hrdina filmu se pokradmu blíží k lesní tůni, kde tuší rej svůdných divoženek v bílých závojích. Vzápětí divák nemůže uvěřit svým očím. Nad hladinou místo víl tančí jen černé obdélníky. Porucha videopřehrávače?
Ekonomika
Hledejte práci v cizině
Petr Fischer, Mané D. Shakarian
Sedmnáctý únor 1986. Evropští státníci podepisují Jednotný evropský akt (Single European Act), smlouvu, která definuje čtyři základní svobody, jež se staly emblémem budoucí Evropské unie – volný pohyb zboží, služeb, osob a kapitálu.
Dvakrát na okraj
Marek Pokorný
Na českém internetu se objevila počátkem roku nová ekonomická hvězda. Musíme ji brát sice s nadsázkou – ostatně na něm vystupuje pod přezdívkou Brouk Pytlík...
Žádný sýr za Muhammada
Kateřina Šafaříková
Dvanáct prorokových karikatur přišlo dánský obchod na zhruba 130 milionů eur. Dvě desetiny jednoho procenta. Takový dopad má bojkot dánského zboží v arabských zemích na ekonomiku země.
Telefonujte zadarmo
Marek Pokorný
Nebylo možné si toho nevšimnout: obří reklamní kampaně, kdy nás všichni telefonní operátoři masírují supervýhodnými nabídkami svých služeb za hubičku, popřípadě zadarmo. V jejich stínu se ovšem ztrácí jedna informace.
Domov
Připomeňme si
Marek Švehla
Vládní úředníci učinili další krok k vyřešení problému vepřína v Letech u Písku. Třináctého února se totiž sešla mezirezortní pracovní skupina, která dokončuje vážně míněný plán na zrušení vepřína. Tuto středu se k plánu bude vyjadřovat vláda.
Zeman se vrátil
Erik Tabery
Není pochyb: Miloš Zeman je zpátky v české politice a ovlivňuje ji silněji, než se možná zdá. Zatímco jeho nová kniha o sebevraždách, courách a korupčnících v ČSSD mizí z pultů, šéf strany Jiří Paroubek jej ohlásil jako pravděpodobného partajního kandidáta na prezidentský post.
Hrdinové naší doby: jezdci na kolech
Mané D. Shakarian
„Jezdit na kole po Praze je podle mě sebevražda.“ Jsme v jednom z pražských divadel a na hlediště plné mladých lidí působí slova celorepublikového šéfa dopravní policie Zdeňka Bambase jako ledová sprcha.
Bouřliváci jdou do politiky
Silvie Lauder
Strana zelených na sebe strhla pozornost nejenom kvůli šanci uspět ve volbách, ale i pestrou směsí tváří, kterou do nich vysílá. Dva lídry zelených jsme navštívili.
Drahoš aneb Umění surfovat
Jaroslav Pašmik
Malá příspěvková organizace ministerstva kultury jménem Divadelní ústav (www.divadlo.cz) si ve svém oboru vydobyla za léta existence respekt a nikdo se nedivil, když bývalý ministr Pavel Dostál automaticky prodloužil mandát jejímu řediteli Ondřeji Černému.
Hra o kakaového krále
Jaroslav Spurný
Policie si stěžuje, že jí státní zastupitelé znemožňují zgruntu vyšetřit podezřelé obchody bývalého poslance a čelného člena sociální demokracie Michala Krause.
Komentář
Vyvádění Vyvadila
Erik Tabery
Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil je široce použitelný pracant. Teď se nechal chytit, jak na příkaz premiéra dojednává obchody s lidmi podezřelými z korupce, tunelování a vydírání. Konkrétně šlo o prodej továrny Setuza, centrum velkého zájmu řady zdejších vlivových skupin.
Klaus už není kůlem v plotě
Luboš Palata
Český prezident si našel nového přítele, Kaczyńského. Pro stoupence evropského sjednocení je to špatná zpráva. V Bruselu se občas s nevelkou mírou nadsázky říká, že Evropská unie se sice před dvěma roky rozšířila o deset nových členů, ale jediný pořádný stát.
Irvingova válka
Zbyněk Petráček
Za knihu, přednesené názory, slova do vězení? Jako bychom se přenesli o třicet let nazpátek do éry normalizace. Tehdy za napsání knihy, románu Dotazník, šel za mříže Jiří Gruša, za přednesené názory například Ivan Jirous a za slova v čele s Václavem Havlem řada disidentů.
Ve hvězdách
Erik Tabery
S každým dalším dnem je stále zřetelnější, jak výjimečný byl náš první Ústavní soud. A s každým jeho členem, který odešel na věčnost, je ještě zřejmější, jak unikátní osobnosti ho tvořily. V únoru zemřel ve věku devětasedmdesáti let jeden z velkých mužů – Antonín Procházka.
Zelený lék na rudé
Marek Švehla
Už se zdálo, že výsledkem červnových voleb bude veliká nuda: buď menšinová vláda ČSSD s podporou bolševiků, nebo velká koalici Paroubka s Topolánkem. Minulý týden zveřejněné průzkumy voličů ale najednou slibují i jiný scénář.