Třikrát na okraj
Slovenské ministerstvo hospodářství zveřejnilo průběžné náklady na přilákání tamějšího největšího investora – korejské automobilky Kia/Hyundai, která slíbila v Žilině investovat 700 milionů eur a zaměstnat 2400 lidí.
Slovenské ministerstvo hospodářství zveřejnilo průběžné náklady na přilákání tamějšího největšího investora – korejské automobilky Kia/Hyundai, která slíbila v Žilině investovat 700 milionů eur a zaměstnat 2400 lidí. Exministr hospodářství Pavol Rusko Korejcům slíbil za jejich příchod 7,4 miliardy slovenských korun, tedy přes tři miliony na jedno nové pracovní místo. Toto číslo však není konečné – současný účet zní 10,6 miliardy slovenských korun. Zvýšení mají na svědomí mimo jiné podobné věci, jaké známe z Česka z přípravy zóny Philipsu v Hranicích: třeba problémy při výkupech pozemků, kdy vláda slíbila investorovi pole, které až dodatečně a za podivné ceny vykupovala od jejich majitelů. Teď jen, aby slovenská Kia vydržela déle než Philips v Hranicích, jehož mateřská firma zkrachovala a konkurzní správce minulý týden oznámil, že chce továrnu co nejrychleji prodat.
Stát, aby podpořil investování obyvatel do cenných papírů, kdysi rozhodl, že akcionáři, kteří je drží nejméně půl roku, nemusí při jejich prodeji platit daň ze zisku (nejde o spekulativní nákup). Loni v létě do toho vstoupilo vyvlastňování drobných akcionářů a tisíce z těch, kteří své akcie koupili půl roku před vyvlastněním, je musí prodat a ještě by z tohoto obchodu měli zaplatit daň. Ministerstvo financí proto nyní rozhodlo, že i na tyto případy se bude vztahovat osvobození. Jenže je tu…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu