Georgi, čestné atomové
Indie navázala jadernou spolupráci s USA, ač nepodepsala smlouvu o nešíření. Není to dvojí metr při pomyšlení na Írán? Spíše spojenectví hodnot.
Indie navázala jadernou spolupráci s USA, ač nepodepsala smlouvu o nešíření. Není to dvojí metr při pomyšlení na Írán? Spíše spojenectví hodnot.
„Není v naší moci zastavit Bushovu cestu. Můžeme ale proti ní protestovat. Noční můra celého světa George Bush tu není vítán,“ napsala v článku pro deník The Hindu populární indická spisovatelka Arundhatí Royová. Polovina Indů USA dlouhodobě nedůvěřuje, uváděly ve svých průzkumech indické deníky. Desetitisíce muslimů a příznivců levicových stran vyšly do ulic a mávaly cedulemi „Bushi, vrať se domů“ nebo „Bush – imperialistický agresor“. Nic naplat. Prezident Bush minulý týden přijel do Indie a s premiérem Manmóhanem Singhem dohodl plán, který vstoupí do historie.
Indicko-americká jaderná spolupráce znamená průlom ve vztazích, ač Dillí nepřistoupilo na všechny podmínky spolupráce stanovené Američany za loňské Singhovy návštěvy ve Washingtonu. Nicméně Indie souhlasila s oddělením civilního a vojenského jaderného programu i se zpřístupněním civilních zařízení inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Nechala si však právo rozhodnout, které reaktory zařadí mezi „tajné“ vojenské a kontrolované civilní. „Historická dohoda“ Indii zpřístupní americké nukleární technologie a palivo. „Pro zemi bude znamenat obrovský rozvoj. Naše vztahy i obchodování s ostatními státy se zlepší. Budeme moct dovážet reaktory z Ruska a Francie,…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu