Po blatníky v krizi
Editorial
Anketa: Cítíte se při podnikání a pobytu ve světě internetu bezpečně?
Respekt
Ochrany proti rizikům z internetu jsou málo náročné na finance, ale o to náročnější jsou na čas: hrozby se zde rychle vyvíjejí a proměňují, a stejně rychle musí tedy v prevenci reagovat i uživatel nebo podnikatel.
Editorial
Martin M. Šimečka
Evropané sice přestali kupovat auta, ale Rusové, Číňané a Indové právě objevili českou škodovku. A teď ty špatné zprávy: v roce 2030 bude v Číně tolik aut jako v Americe, Číňané si je však budou vyrábět sami.
Příštích 7 dní
Respekt
25. listopadu začíná ostře sledované jednání Ústavního soudu o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. Zúčastní se i hlavní odpůrce smlouvy prezident Václav Klaus. Očekává se, že soud ještě týž den vynese rozhodnutí.
Respekt-Despekt
Respekt
Stříbrný poklad našli při opravě domu na pražském Smíchově tři ukrajinští dělníci.
Komentář
Vydržet do vyčerpání
Erik Tabery
Výročí sametové revoluce si lze připomínat různě. Několik studentů ale přišlo s originálním nápadem, který stojí za povšimnutí.
Čas extremistů
Erik Tabery
Česká společnost se neustále vyvíjí a přes všechna možná zklamání se vyvíjí slibně. S jednou věcí si ale neví rady, a to dokonce už od vzniku samostatného Československa: jak na extremismus.
20 je víc než 7
Luděk Niedermayer
Setkání hlav dvaceti nejvýznamnějších států ve Washingtonu minulý víkend předcházela nemalá skepse. Přijít se smysluplnými závěry není snadné ani na mnohem menších fórech, než bylo jednání tolika zemí.
Bitva doktorů
Marek Švehla
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek prohrál ODS volby, neumí vysvětlit svoji reformu, je arogantní, nekomunikativní a měl by odejít z vlády. To je jeden názor znějící napříč Českem. Podle jiného Julínek sice sepsal a prosazoval dobrou reformu, ta ale byla pro slabou vládu příliš velkým soustem, poškodila koalici v krajských volbách a v zájmu politického přežití vlády by měl premiér Topolánek Julínka obětovat. Takový je druhý názor. Je tu však ještě třetí.
Dopisy
Na pozvání
Neviditelní asistenti
Jan Komárek
Asistenti na českých vrcholných soudech hrají podobně důležitou úlohu jako jejich američtí a evropští kolegové.
Neholit, prosím, přituhuje
Tereza Engelová
Ještě před půl rokem se o Tálibánu i v Péšávaru mluvilo jako o záležitosti kmenových území sousedících s Afghánistánem. Dnes na dvou těchto územích zuří boje mezi radikály a armádou, která měsíc co měsíc oznamuje „úspěšné“ završení operace, aby pak přiznala, že situace není ještě pod kontrolou.
Česko
Přiznat barvu
Silja Schultheis
Když v Německu začátkem 90. let pravicoví extremisté zapálili několik ubytoven pro uprchlíky a pár místních obyvatel s jejich činy otevřeně sympatizovalo, země se otřásla hrůzou.
Kouzlo černého starce
Jan Brabec
Havran přestal být vybíjen a dnes se dokonce stal atrakcí, na kterou se jezdí dívat školáci z okolí. Tedy alespoň ve středočeských Kralupech nad Vltavou: podle odhadů se jich tam letos slétlo přečkat zimu úctyhodných osmdesát tisíc.
Pod moderní sukní rudá
Silvie Lauder
Že komunisté usedli poprvé v krajských radách, o tom už pár dnů víme. Co ale od nich v nových pozicích čekat, zatím nedokážou říci ani ti, kteří je do koalic pozvali, ani ti, kteří se naopak nového vlivu KSČM obávají.
Vzhůru, vlastenci, na Janov!
Kateřina Čopjaková
Útok stovek členů extrémní pravice na převážně romské sídliště Česko ještě nezažilo. Více než rozběsnění mladíci vykřikující nacionalistická hesla však překvapil fakt, že desítky litvínovských občanů holohlavce táhnoucí na janovské sídliště vítaly.
Po blatníky v krizi
Ondřej Kundra, Tomáš Sachr
Škodovácké couvnutí z ohlášené krkonošské expanze v sobě nese čitelný vzkaz: světová finanční krize je tady a spolu s ní se Češi musejí připravit na omezení investic a propouštění. Překvapivě se však zároveň s touto černou vyhlídkou objevují už i výzvy a nápady, jak z té blížící šlamastiky ven.
Ekonomika
Havlův růst růstu
Jan Macháček
Bývalý prezident Václav Havel se rád zlobí na hospodářský růst a „růst růstu“. K tomu několik laskavě kritických poznámek.
Ber, kde ber
Markéta Pilátová, Martin M. Šimečka
V zemi, jež se s železnou pravidelností každých deset let ocitá v krizi a při těch větších jako před sedmi lety na mizině, si každý na stará kolena musí vymyslet nějaký strategický plán.
Umění možného
The Economist
Ve velkoměstech, kam se koncentruje velká část rostoucího bohatství, je veškerý požitek z vlastnictví automobilů vyvážen stále zoufalejším stavem silnic, dusivými výfukovými plyny a téměř nulovou šancí na zaparkování.
Jděte třeba do Detroitu
Jiří Sobota
Bývaly doby, kdy se v Americe říkalo, že co je dobré pro GM nebo Detroit, je dobré pro celou zemi. Teď je nálada hodně odlišná. Podle výpovědí generálních ředitelů tří velkých amerických automobilek se firmy ocitly v hluboké ztrátě a spalují svůj záložní kapitál takovým tempem, že třeba největší z nich, General Motors, se nemusí dožít lednového nástupu Baracka Obamy do úřadu.
Kultura
Novinky
Respekt
Knižní novinky
Alois Nebel: Sauna
Jaromír 99, Jaroslav Rudiš
Komiks Alois Nebel
Válka je vůl
Jan Gregor
Byla to takřka nemožná mise. Dějiny znají jen málo případů, kdy se filmová adaptace aspoň vyrovná knižní předloze. Bestsellery se ovšem pokusu o zfilmování ubrání málokdy. A tak devět let po vydání spatřila světlo světa adaptace slavného protiválečného románu Hlava 22 (1970).
Výtvarné umění
Jan H. Vitvar
Zajímavé výstavy
Hudba
Pavel Klusák
Hudební novinky
Zbytky paní Veroniky
Jan H. Vitvar
Veronika Bromová (1966), jedna z nejvýraznějších postav výtvarné scény 90. let už se téměř dekádu hledá, přešlapuje na místě, moc neví, kudy dál. A právě v tuto nešťastnou chvíli jí uspořádala kurátorka Olga Malá velkou výstavu nazvanou Království.
Dračí snění
Pavel Klusák
Varování: Tento text prozrazuje leccos z rozuzlení rituální vraždy zápasníka a mága Krále, která se udála na prknech Mahenky čili Národního divadla v Brně. Nutno však varovat hlavně před tím, že náš pohled může být pořádně zmatený a zavádějící.
Skutečné každodenní horory
Ladislav Nagy
Další pozoruhodná Faberova kniha na český trh dorazila teď čerstvě: sbírka povídek Fahrenheitova dvojčata.
Vratký ostrov svobody
Hana Ulmanová
Studie dvou mladých historiků Kateřiny Čapkové a Michala Frankla Nejisté útočiště. Kniha je vystavěna na rozdílu mezi velkými a malými dějinami.
Osobní trapnosti
Jaroslav Formánek
Freudovu teorii sexuality, od níž rodák z Příboru odvozoval veškeré lidské chování, pojala německá spisovatelka Eva Weissweilerová jako hnací sílu své knihy Freudové: Biografie jedné rodiny.
Proti zapomínání
Jan Gregor
Desetičlenná skupina studentů a studentek – až na jednu výjimku z FAMU – na kameru zachytila osudy sedmatřiceti žen, jejichž dětství poznamenala nepřítomnost nespravedlivě odsouzeného rodiče.
Svět
Turci přicházejí
Tomáš Lindner
„Anatolský Němec“ Cema Özdemira bourá bariéry kolem německých Turků po celou svou politickou kariéru. Předminulý víkend byl na sněmu strany Sjednocení 90/Zelení zvolen jedním z jejích dvou předsedů, jako první politik pocházející z přistěhovalecké rodiny v Německu.
Zbožná přání
The Economist
Prezident Ahmadínežád čelí čím dál větším politickým nesnázím.
Oranžové zklamání
Alexandre Gajdamacký
Je načase říci hořkou pravdu. Ukrajina již několik měsíců prožívá velké oranžové zklamání. Viktor Juščenko a Julija Tymošenková, hrdinové boje o demokratickou Ukrajinu před čtyřmi lety, nedokázali splnit očekávání milionů příznivců a přiblížit svoji vlast k evropským standardům politické kultury a vlády zákonů.
Minulý týden
Minulý týden
Ivan Lamper
V centru Prahy opět otevřeli legendární cukrárnu U Myšáka. Spadla cena nafty. Na Masarykově okruhu v Brně převzalo policejní prezidium od státu 680 nových, modro-žlutě zbarvených aut. Přes Česko se přehnal silný vítr. Při nájezdu na podomácku vyrobenou minu se v Afghánistánu zranili tři čeští vojáci.
Připravujeme
Respekt
Co připravuje redakce do příštích čísel
Jeden den v životě
Kojení a cigára
Petra Hůlová
Taky jsem měla z kojení strach. Teď už je to rutina a navíc příjemná. Denně šest sedm čtvrthodinek, přestávky jen pro sebe jak chvilky na cigáro, minuty podobně rozjímavé, kdy hlava houpe se v blouznivém oparu a sní si. Při cigáru si snila u písniček, teď při kojení u knih.
Etnomuzikoložka v Indii
Respekt, Veronika Seidlová
Je asi pět hodin a já se probouzím s voláním muezzina z mešity sousedící s naším domem.
Eseje
Hvězdná chvíle
Nikdy jsem úplně nevěřila v absolutní jistotu čistého svědomí. Vždyť když je někdo po generace vychováván v zaručených pravdách, například že „bílé“ je ze zákona cennější než „černé“, člověk „bílý“ by neodpustitelně zradil, pokud by člověku „černému“, například, podal ruku.
Generace mého otce
Martin M. Šimečka
V bouři hlasů, která se zvedla po zveřejnění článku Udání Milana Kundery v týdeníku Respekt, zněl jeden hlas zřetelněji než jiné. Byl to hlas české generace spisovatelů a intelektuálů s ročníkem narození těsně kolem roku 1930, do níž patřil také můj otec.
Trendy
Méně prostý drak
Karolína Vránková
Draci se přesunuli z polí na mořské pláže, místo pasáčků hus se tu vyskytují hlavně odrostlí chlapíci, kteří sem dovezou balík, co se stěží vejde do auta, a pak vypustí na nebe konstrukci, která je všechno, jen ne prostá.
Peroxidový úsměv, prosím
Karolína Vránková
Vylepšovat lze dnes už skoro všechno: zuby srovnat pomocí rovnátek, klidně i v dospělém věku, opravit konturu, překrýt porcelánovou fasetou, neexistující zub nahradit implantátem, přičemž kvalita implantátů se za poslední roky zlepšila a ceny šly dolů. Vybělit lze třeba i mrtvý zub, který většinou léty ztmavne. Nejsou to levné zákroky. I tak si je ale řada lidí dopřeje.
Civilizace
O vině a studu
Miloslav Petrusek
Dobrý politický skandál má standardní strukturu: odhalení tajemství, pobouření veřejnosti, svár o „pravdu“ a vyústění v podobě nějakého řešení.
Nezkrotná činorodost děsivého světa
Jaroslav Formánek
Před deseti lety Respekt požádal o rozhovor významného francouzského antropologa, filozofa a předního představitele strukturalismu Clauda Lévi-Strausse. Tehdy slavil devadesátiny, tento týden se dožívá sta let.
Davidův návrat
Jan Fingerland
Výprava za králem Davidem vede mimo jeruzalémské hradby. Jediným zdrojem vody v celé oblasti byl ve zmíněné době Gíchonský pramen – a ten ležel na úpatí úzkého výběžku pod Chrámovou horou. Tento úzký podlouhlý vrch je dnes znám jako Davidovo město. Zda tu ovšem bydlel sám král, případně kde, nikdo nevěděl, přestože v těchto místech kopala už celá řada týmů.