0:00
0:00
Civilizace22. 11. 20088 minut

Nezkrotná činorodost děsivého světa

Před deseti lety Respekt požádal o rozhovor významného francouzského antropologa, filozofa a předního představitele strukturalismu Clauda Lévi-Strausse. Tehdy slavil devadesátiny, tento týden se dožívá sta let.

Astronaut
Autor: Respekt
Autor fotografie: Pavel Reisenauer Autor: Respekt
↓ INZERCE

Před deseti lety Respekt požádal o rozhovor významného francouzského antropologa, filozofa a předního představitele strukturalismu Clauda Lévi-Strausse. Tehdy slavil devadesátiny, tento týden se dožívá sta let.

Odpověď přišla na dopisním papíře s hlavičkou Collège de France, byla napsána lehce rozechvělým, ale jinak kaligraficky čistým písmem. „Lituji, ale z veřejného života jsem se definitivně stáhl do ústraní a k současnému světu, který mě děsí i unavuje, nemohu poskytnout žádný komentář. Odpovědi na otázky, jež mě celý život zajímaly, naleznete v mých knihách.“

V roce 2005 měla francouzská televize větší štěstí než Respekt: nevšední vědec s pronikavým literárním talentem, jehož knihy se čtou jako romány, člověk, který vždy jasně viděl nebezpečí homogenně se šířící západní civilizace, jí poskytl obšírné interview.

„Co dnes mohu konstatovat, je aktuální stav zkázy,“ řekl tehdy. „A to v podobě hrozivého zániku desítek druhů života, ať už jde o formy rostlinné či živočišné, ale i to, že navzdory současné hustotě lidský rod žije způsobem, který se rovná smrtelné sebedestrukci. Není to zkrátka svět, který mám rád.“

Nástup mechanické civilizace

Pesimismus, zahořklost, kritika současné společnosti. Claude Lévi-Strauss není zdaleka sám, kdo takto vidí svět. V jeho případě by…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc