0:00
0:00
Kultura9. 8. 20087 minut

Kdo to může být?

Posprejoval místa v londýnském centru i segregační zeď mezi Izraelem a Palestinou, svá díla nepozorovaně zanechal ve střežených muzeích i v klecích zoo. Britský sprejer Banksy nepochybně oplývá šarmem maskovaného lupiče-gentlemana: patří k němu i fakt, že se nikdy nenechal chytit. Nebo ano?

Astronaut
Autor: Respekt
Fotografie: Sláva je jen vedlejší produkt. (Banksyho artefakt propašovaný do Britského muzea) - Autor: Repro Respekt Autor: Respekt
↓ INZERCE

Posprejoval místa v londýnském centru i segregační zeď mezi Izraelem a Palestinou, svá díla nepozorovaně zanechal ve střežených muzeích i v klecích zoo. Britský sprejer Banksy nepochybně oplývá šarmem maskovaného lupiče-gentlemana: patří k němu i fakt, že se nikdy nenechal chytit. Nebo ano? List Mail On Sunday v červenci prohlásil, že se dopátral jeho identity. Banksy je údajně čtyřiatřicetiletý Robin Gunningham, syn z movité bristolské rodiny. Rozpačitá reakce Gunninghamových rodičů přilila olej do ohně. Banksyho mluvčí ale smetla podezření ze stolu: „Tyhle telefonáty máme pořád,“ řekla. „Nikdy nic nepotvrzuji ani nevyvracím.“

Odhalení Banksyho by znamenalo konec jednoho příjemného mýtu. Sprejer v sobě totiž snoubí dva dobré důvody pro anonymitu. Jednak kritizuje zákon tím, že ho překračuje, a pak se distancuje od hvězdného systému a popularity v umění. Ačkoli – není snad dost populární tenhle „pan X“, jehož kresby i s domovní zdí kupují za statisíce v Sotheby’s či na eBay klienti jako Brad Pitt?

Když osmnáctiletý Banksy jednou v noci utíkal před policií, schoval se pod nákladní auto. Právě si umiňoval, že se musí svá graffiti naučit dělat rychleji, když na spodku nádrže uviděl nápis stříkaný přes šablonu. Domů se vrátil jako osvícený.

Ať už je tohle jeho vyprávění pravdivé nebo ne,…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc