Nesledovat, prosím
Po sporu o policejní radary je tady další případ, který řeší, co je důležitější. Je to ochrana před agresorem, nebo dokonalá čistota postupu, jímž se oběť brání proti útočníkovi?
Po malebných ulicích Třebíče chodí ležérně s rukama v kapsách. Kolemjdoucí mu přátelsky kynou, ale v těch kapsách se skrývá nervový paralyzér z výzbroje izraelské armády. Není to jen chlapácké gesto – šéf Horáckých novin František Ryneš (58) o tom ví své. Svými články, v nichž kritizuje podezřelé obchody třebíčských radních, získal řadu sympatizantů, ale i nepřátel. Nechme stranou, že ve sporu není úplně nezaujatý, jeho manželka je opoziční zastupitelka a jemu samotnému někteří místní vytýkají neprůhlednou privatizaci Horáckých novin.
Pro náš příběh je důležité, že metody jeho oponentů překročily mez názorového sporu. Dostává výhrůžné esemesky, někdo mu rozbíjí dlažebními kostkami okna, a jednou ho dokonce dva muži zbili a hodili do řeky. Když se nervózní muž rozhodl bránit sám, čekala ho další rána. Přestože na kameru nahrál dva násilníky, jak mu rozbíjejí okna, a přestože se oba policii přiznali, soud je osvobodil. A pan Ryneš naopak musí platit pokutu za to, že nelegálně puštěnou kamerou na svém domě ohrozil soukromí mužů, kteří ho napadli. Právě v tuto chvíli se můžeme pustit o pár pater výš. Po sporu o policejní radary je tady další případ, který řeší, co je důležitější. Je to ochrana před agresorem, nebo dokonalá čistota postupu, jímž se oběť brání proti útočníkovi?
Tohle není důkaz
Třebíč je podivné město. Na jednom vršku úchvatná románská…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu