2007/30
Komentář
Rusko kazí atmosféru
Luboš Dobrovský
Prezident Putin oznámil, že vzhledem k rozpínavosti NATO odstupuje od dohody o konvenčních zbraních v Evropě. Pravé důvody jsou ale jiné.
Příliš úspěšné Česko
Erik Tabery
Jestli si někdy zdejší kraj zasloužil označení ekonomický tygr, tak dnes. Česká politika, a zejména pak schopnost spravovat finance a právo, značně zaostává za boomem společnosti. Co dnes jen skřípe, může v budoucnosti přinést velké problémy.
Sport pro kachní žaludky
Jan H. Vitvar
Trpělivost s nečistým sportovním zákulisím letos došla německým veřejnoprávním stanicím ARD a ZDF. Upozornily, že jakmile se na Tour de France objeví dopující cyklista, přenosy okamžitě ukončí. A slovo dodržely.
Hledá se Condoleezza Balogová
Marek Švehla
Rasismus v podání Janáčkové vyprovokoval debatu, jaká tady už dlouho nebyla. Díky tomu všemu se však dobře ukázala jistá setrvačnost české mainstreamové diskuse, kdy se bílá většina neustále jen utvrzuje ve své zásadní pravdě: problém způsobují sami „Cikáni“, protože neplatí nájem, ničí přidělené byty, kradou a flákají se na sociálních dávkách.
Íránské jaderné otazníky
The Economist
Útok by znamenal obrovský hazard. I kdyby dokázal íránský jaderný program zpomalit nebo zastavit, způsobil by další trhliny v amerických vztazích s muslimským světem. A íránští vůdci by úder zcela jistě vrátili.
Zahraničí
Mráz na lince Londýn–Moskva
Alexandre Gajdamacký
Rusko touží po členství v západních strukturách, přesto se neváhá pustit do sporu jako vystřiženého z časů studené války.
Nekamenujte Bulhary
Tereza Šupová
Už půl roku mají úředně stvrzeno své unijní evropanství, ale společný osud se zatím projevil v jediném: u sousedů na Západě o nich narostl počet negativních zpráv.
Cyklisté a Maďaři
Martin M. Šimečka
Nový lesnický zákon udělal z cyklistů a jezdců na koních nežádoucí osoby a vyhnal je z lesů, přesněji přikázal jim jezdit jen po lesních cestách, které ale nijak nedefinuje.
Na cestě domů
Jiří Sobota
Gary Anderson totiž jako jeden z mála nepopisuje situaci po předpokládaném stažení Američanů z Iráku jako katastrofu. „Upřímně si myslím, že to nebude apokalypsa,“ citoval plukovníka minulý týden deník The Washington Post. „Bude to ale ošklivé.“
Ekonomika
Agenda pro Zoellicka
Zdeněk Kudrna
Má Světová banka pomoci s reformou soudů, postavit elektrárnu, nebo půjčovat peníze?
Jak najít a udržet talenty
The Economist
Vlna zájmu o účetní se nečekaně zvedla v roce 2002 v souvislosti se spektakulárním krachem firmy Arthur Andersen, Uplynulo pár let a zbylí účetní giganti Deloitte Touche Tohmatsu, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers (PwC), též známí jako Velká čtyřka, většinou ustoupili zpátky do stínu a vytratili se z povědomí veřejnosti. Zajímaví však zůstávají dále, především díky tomu, jak řídí své lidi.
Domov
Zničím radar, čestné slovo
Ondřej Kundra
Šéf opozice vytáhl silnou kartu ve hře o americkou základnu v Čechách.
Tajemství staré kosti
Silvie Lauder
Oznámení, že se místní badatelé chystají důkladně prozkoumat DNA Přemyslovců, roztočilo začátkem prázdnin fantazii veřejnosti na plné obrátky.
Epochální výlet pana Broučka za limity
Adam Šůra
Krátká zpráva z míst, jež první potkají českou budoucnost.
Kafka by se divil
Kateřina Čopjaková
Mladá pražská úřednice Sabrina Sečková se proměnila v knihu. Tento zázrak může dosvědčit zhruba dvě stě svědků, kteří to viděli na vlastní oči. Někteří z nich si dokonce Sabrinu neváhali vypůjčit a přečíst.
Proč se Češi už zase zabíjejí
Jaroslav Spurný
Podle statistiky OECD se Česko dostalo loni mezi špičku členských zemí organizace v poklesu smrtelných nehod. Letos je to horší, „smrťáků“ u nás zase přibývá.
Jednatřicítka
Mimochodem
Jan Balabán
Málem jsem na něj šlápl. Natažený jako sama vůle v bezobratlém těle hnědém a kyprém jako kousek obživlé čokolády s očima na stopkách vystrčenýma vpřed.
Jeden den v životě
Vojtěch Peřina
Po deseti dnech nezávislého cestování v Číně máme na kontě první noc bez troubení aut, křiku a bouchání v narvaných ulicích, prostě absolutní ticho.
Ve hvězdách
Petr Třešňák
Na Středním východě byste našli jen málo mocných mužů, kterým neležel v žaludku. Politici v Izraeli, Arafatova Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), vlády a tajné služby arabských států – ti všichni měli důvod jeho obrázky nenávidět.
Respekt před 10 lety
Respekt
Před 10 lety vrcholily moravské povodně. Respekt tehdy přinesl reportáž z oblastí, odkud už opadla voda a kam se začínali sjíždět pojišťovací agenti.
Trendy
Potěmkinova olympijská vesnice
Viktor Jerofejev
Miluji Soči. Je to naše subtropická pevnost. Od té doby, co patří krymské subtropy Ukrajině, je to v celé zemi jediné místo, které úspěšně bojuje s ruskými mrazy.
Slovensko, má rezervní vlast
Andrzej Stasiuk
Občas si zajedu na Slovensko pro klobásu. V Polsku obvykle unikám před supermarkety jako před ohněm, protože se jich bojím. Ale bardejovská Hypernova a Billa mě z nějakých nejasných důvodů přitahují.
Civilizace
Lupiči, čarodějnice a strach
Václav Cílek
Během velmi studených desetiletí malé doby ledové zažívali naši předkové v létě občas i extrémní horko a sucho. Nežijeme vlastně v obrácené situaci, kdy jedním z důsledků mimořádně teplého klimatu mohou být nečekaně tvrdé zimy jako ta na přelomu let 2005–2006?
Chvála antropocentrismu
Hana Librová
Názor označený jako antropocentrický je v kruhu ochránců přírody vyřízený. Antropocentrismus však představuje širokou škálu postojů.
Masová vášeň pro maso
Kateřina Kadlecová
Zdravotní stav Čechů se v první polovině 90. let minulého století výrazně zlepšil, což do velké míry souviselo se změnou stravovacích návyků. Jenže pak dorazily hamburgery a steaky. A pak přišla ptačí chřipka. Že by pánbůh seslal něco, co konečně zatočí s naším jídelníčkem?
Kultura
Výstavy
Jan H. Vitvar
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Uplakaný velbloud a nábor ornitologů
Jan Gregor
Televizní tip pro tento týden.
Hudba
Pavel Klusák
To nejlepší z hudby pro tento týden.
Génius, o kterém ještě nic nevíme
Jan H. Vitvar
Trvalo to víc než čtvrtstoletí, ale stojí to za to. Řeč je o ambiciózním knižním projektu Dějiny českého výtvarného umění, do kterého se Akademie věd vrhla už na počátku 80. let a jehož poslední část se právě teď objevuje na pultech.
Indián a Červená karkulka
Jaroslav Formánek
Co mají společného mexický malíř Francisco Toledo a sdružení českých umělců Che co Art? Především to, že je v Česku skoro nikdo nezná.
Seznamka přes aukci
David Antoš
S pozoruhodným nápadem, jak vylepšit klasické internetové seznamky přicházi server iminlikewithyou.com.
Když hraje kaskadérka sama sebe
Jan Gregor
Silná auta a silné ženy v lahůdkové novince Quentina Tarantina.
Irena, Vojtěch a Sufjan
Pavel Klusák
Žijí a hrají spolu od 80. let: vystudovaný cellista a skladatel Vojtěch a jeho žena Irena, vedená víc citlivostí samouka a léty cizelovanou vizí.
Neslyšíme se, a tak řveme
Vladimír Karfík
Jízda neznačenou cestou v románu Anny Zonové.
Aronova poutavá politika se slevou
Erik Tabery
Za tuto cenu nenajdete na trhu lepší knihu.
Co se čte v Respektu
Aleš Balcar
Co čtou redaktoři našeho týdeníku.
Novinky
Respekt
To nejlepší knihy pro tento týden.
Zákulisí vzniku knihy knih
Petr Sláma
Archeolog Israel Finkelstein odkrývá historii Izraele a Bible.
Výběr z webu
Na vratkých základech, na hřbetě sumce
David Mervart
V 10.13 ráno mne budí jeden pěkný otřes, několik dalších následuje. Japonsko ví, na čem je. Leží na tektonické linii čtyř geologických desek podsunujících se jedna pod druhou a jedna proti druhé.
Jezdíme pomalu, brzdíme dopravu
Petr Jelínek
U nás ve Křtinách se jezdí rychle. Sousedi již přestali opravovat zídku, kde jim každý rok skončí několik automobilů...
Zimbabwe: je to super, je to hyper...
Aleš Tůma
Na titulní strany a do televizního prime time ta zpráva pronikne málokdy, ale ekonomika kdysi bohaté země je v rozkladu.