2006/5
Diskuse
Železnice už nemá přednost
Petr Harnoc
Hlavní tíha úkolu zabezpečit lidem v Česku možnost cestování veřejnou dopravou tady už dlouho leží na linkových autobusech. Ty jen v roce 2004 – řečeno výmluvnými čísly – přepravily víc než 300 milionů cestujících, zatímco po konkurenční železnici jela zhruba polovina.
Bude nová směrnice
Petr Harnoc
Evropská komise chystá velký zásah do zakázek na autobusy. V prosinci 2005 navrhla směrnici, podle níž nejméně čtvrtina nově pořizovaných vozidel ve veřejných službách musí být ekologicky čistá.
Naštěstí nežijeme jen podle čísel
Miroslav Patrik
Doprava se dotýká nejen ekonomických parametrů společnosti, ale i života každého z nás. Těžko si proto můžeme vystačit jen s čistě ekonomickým pohledem na souboj mezi autobusovou a železniční dopravou.
Zahraničí
Půl kroku správným směrem
Jiří Sobota
Súdán dostal kvůli porušování lidských práv přes prsty od ostatních afrických zemí. Na summitu Africké unie ve vlastním hlavním městě Chartúmu byl donucen stáhnout svoji kandidaturu na předsednictví v organizaci s ambicí stát se africkou obdobou své evropské jmenovkyně.
Ledoborce proti Americe
Jiří Sobota
Budoucí konzervativní premiér Kanady Stephen Harper překvapil jen několik dní po svém volebním vítězství. Zatímco svět jeho nástup k moci po dvanácti letech vlády labouristů vesměs interpretoval jako pootočení liberální Kanady směrem k jižnímu sousedovi, designovaný premiér se místo toho pustil se Spojenými státy do křížku.
Španělská pohádka
Markéta Pilátová
Katalánsko chce novou dohodu s Madridem a jednání urychlila „špatná nálada“ důstojníků. Kdo chce ve střední Evropě doopravdy pochopit realitu dnešního Španělského království, může si trochu vypomoci hypotetickou pohádkou.
Odchod tichého muže z Kosova
Filip Tesař
Když zemře prezident, objeví se hned spekulace, co to znamená. Když zemře prezident nestabilního státu, objeví se spekulace, co to přinese za nestabilitu.
Sbohem a Hamas
Zbyněk Petráček, Filip Moravec
Byly to nejdemokratičtější volby v arabském světě. Na tom se shodují pozorovatelé místní i zahraniční. Přesto přinesly vítězství islamistů. Anebo právě proto?
Scéna
Mimochodem
Tereza Brdečková
Bohumil Samuel Kečíř žil v letech 1904–1987, studoval malířství u profesora Kysely a pobýval v Paříži. Za války byl mučen gestapem a dožil patrně v psychiatrické léčebně.
Co se děje ve světě
Hana Tomková
V současnosti se o Albáncích mluví hlavně v souvislosti s úmrtím kosovského prezidenta Ibrahima Rugovy, je tu ale i jedna radostnější příležitost.
Kulturní tip
Zbyněk Petráček
Ve čtvrtek 2. února přichází do biografů nový počin Stevena Spielberga – film Mnichov, který už ve světě vyvolal názorové kontroverze.
Televize
Petr Třešňák
Zajímavé dokumenty a filmy pro tento týden.
Knihy
Viktor Šlajchrt
Knižní tituly, které byste si neměli nechat ujít.
Hudba
Jaroslav Pašmik
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Kultura
Mooreova pomsta na budoucnosti
Ladislav Nagy
Klasik britského komiksu Alan Moore už zdomácněl i v českých překladech. Právě vydaná kniha V jako vendeta patří k jeho nejlepším. Název říká v podstatě vše.
Evangelium podle Johnnyho Cashe
Michal Bystrov
Do českých kin přichází celovečerní film o životě Johnnyho Cashe, nedávno zesnulé legendy americké hudby. Snímek s názvem Walk The Line, navlas střižený podle fazony veleúspěšného Raye z loňského roku, má značné ambice a už teď sklízí nekritické ovace vestoje.
Proč je Island báječný
Helena Březinová
Island se mění. O překot a doslova před očima. Venkov se vylidňuje, od 90. let pohádkově roste ekonomika a Islanďané skupují ve velkém dánské a britské letecké společnosti a obchodní řetězce.
Civilizace
Průvodce zvídavých
Zbyněk Petráček
Na historika současnosti čeká zvlášť v Izraeli spousta nástrah. Kdyby člověk věřil konspiračním teoriím, musel by si myslet, že se politolog Marek Čejka domluvil s Izraelci i Palestinci.
Kaleidoskop
Jaroslav Petr
O tom, jak málo známe svět pod našima nohama, svědčí i průzkum půdy provedený americkými biology Noahem Frierem a Robertem Jacksonem. „Známe mnohem lépe formy života z oceánských hlubin než půdní bakterie z vlastního dvorku,“ přibližuje situaci Frier.
Fenomén přepychu
Viktor Šlajchrt
Podoby přepychu i jeho vnímání společností se v průběhu dějin několikrát zásadně proměnily. Francouzský filozof a sociolog Gilles Lipovetsky, známý svými duchaplnými rozbory zdánlivě přízemních fenoménů současnosti (například módě)...
Ekonomika
Úředníkem za 300 tisíc měsíčně
Marek Pokorný
Pád poslance Vladimíra Doležala odhalil zajímavou věc. Politik odcházející ze sněmovny kvůli obvinění z korupce si ve svém pádu výrazně polepšil: zůstala mu totiž „politická“ funkce v dozorčí radě České konsolidační agentury (ČKA) a za ni teď bude pobírat zhruba tři sta tisíc měsíčně – více než trojnásobek dosavadního platu.
Třikrát na okraj
Marek Pokorný, Jiří Sobota
Hranický výrobce televizorů Philips, kterého bývalý premiér Miloš Zeman vydával za ukázkový příklad prospěšnosti podpory zahraničních investic, v pátek oznámil, že v Česku zastavuje výrobu a jeho mateřská firma LG Philips Displays požádala o ochranu před věřiteli.
Svatý otec chce autorské honoráře
Luboš Palata
Rozhodnutí Benedikta XVI. vybírat „desátky“ za citaci svých výroků vyvolalo bouři. Je to pochopitelné: jde o byznys, v němž se vedle peněz točí i velké city.
Vláda se chystá zavřít Lety
Marek Švehla
Nedávná demonstrace neonacistů v Letech u Písku bude mít pro velký úspěch pokračování. Ve stejných kulisách, jen s jinými aktéry: po dlouhém váhání má vláda na stole první, do důsledku dotažený plán, jak zavřít problémový prasečák.
Domov
Připomeňme si
Jan Kovalík
Známý elegán, průkopník pánských deodorantů a oblíbený fotbalový trenér František Straka obsadil po novém roce definitivně místo jedničky na karlovarské kandidátce křesťanských demokratů, boj o voliče může začít.
Magický hrnek nad Prahou
Silvie Lauder
Pražský Kongresový palác je zahalen do mrazivé šedivé ranní inverze, není vidět ani Pražský hrad na druhé straně města. Uvnitř paláce však na plakátech, stěnách, nařasených kokardách v klopách politiků, stravenkách na oběd, na sukýnkách hostesek, na růžích svázaných do obřích pugétů září hřejivá oranžová.
Jak pražská kultura ke štěstí přišla
Jaroslav Pašmik
Praha dala umělcům historicky největší množství peněz a rozdělila je způsobem, o kterém se jim zatím ani nesnilo.
Tudy tekly jedy
Jáchym Topol
Kolem Labe stále vládne smutek. Z kolínské Draslovky unikl 9. ledna kyanid a několik dní zabíjel ryby. Jedná se o největší poříční katastrofu posledních desetiletí. V šoku ze selhání Draslovky je celý kraj.
Mein Gott, dostali Mrázka
Jaroslav Spurný
Může to být obyčejná gangsterská vražda, vyřizování účtů v podsvětí. Vůbec by to nebylo překvapivé. Za posledních patnáct let zažil podnikatel František Mrázek (48) desítku podobných násilných a nevysvětlených úmrtí mezi svými přáteli, obchodními partnery, ale i těmi, kteří jeho obchodní aktivity vyšetřovali.
Komentář
Zima podle Fabiána
Zbyněk Petráček
Fabiánská zima. Dnes už ten výraz neřekne asi nikomu nic. Přitom právě takovou zimu máme za sebou. Svatý Fabián, zimy pán. O svatém Fabiánu bez kožichu ani ránu. Fabiánské mrazy málokdy schází.
Kladné body pro Béma
Jaroslav Pašmik
Je Pavel Bém úspěšný primátor hlavního města nebo ne? Mohl by být příkladem pro ostatní? Co tady po něm zbude, pokud nebude letos znovu zvolen? Na podobné bilanční úvahy přichází čas právě nyní.
Google prodal duši
Petr Třešňák
Po jednání s Čínou vyhlásil nejpopulárnější internetový vyhledavač novou politiku: Všechny informace jsou si rovny, jen některé jsou si rovnější. Říká se, že komunismus ve východní Evropě porazila kopírka. Americký vynález.
Šafr jde z vily vyvolených
Marek Švehla
Je pravda, že lidé méně čtou noviny, zvláště ty seriózní. Jen za poslední rok jsme se ale mohli například na skandálech v sociální demokracii přesvědčit, jak moc je potřeba s novináři z tištěných médií i v Česku počítat.
Ve hvězdách
Zbyněk Petráček
Mohl špičkový sportovec ve 30. letech v Německu reprezentovat svou vlastní individualitu, nebo musel být nevyhnutelně ztotožňován s nacistickou třetí říší?
Vzpomeň si na Goldu, Íráne
Zbyněk Petráček, Amir Oren
První zemí na světě, která bombardovala jaderný reaktor, byl Írán. V říjnu 1980 stíhačky íránského letectva vyslané ájatolláhem Chomejním zaútočily na irácký jaderný reaktor poblíž Bagdádu.