Průvodce zvídavých
Na historika současnosti čeká zvlášť v Izraeli spousta nástrah. Kdyby člověk věřil konspiračním teoriím, musel by si myslet, že se politolog Marek Čejka domluvil s Izraelci i Palestinci.
Na historika současnosti čeká zvlášť v Izraeli spousta nástrah. Kdyby člověk věřil konspiračním teoriím, musel by si myslet, že se politolog Marek Čejka domluvil s Izraelci i Palestinci. Jak jinak vysvětlit, že kniha, která pohled na konflikt ve Svaté zemi dotáhla až do druhé poloviny roku 2005, vyšla těsně před volbami v Palestině i Izraeli? Racionální vysvětlení je samozřejmě po ruce. Ten, kdo spor systematicky pozoruje delší dobu, musel chtě nechtě dojít k závěru, že po konci druhé palestinské intifády právě před rokem a izraelském stažení z Gazy půl roku poté zraje doba k přelomovým událostem a že faktografická příručka o historii i současnosti konfliktu přijde vhod. Stalo se a řekněme hned, že je to kvalitní a užitečný počin nejenom v českém kontextu.
Historie, kterou žijeme
Dějiny biblických počátků Svaté země, její historie středověká i novověká už byly popsány mnohokrát obšírněji i přesněji než v Čejkově podání. Nicméně posledních pět, možná dokonce deset let je pro naprostou většinu čtenářů v souhrnu, jaký nabízí tento autor, jinde nedostupných. Navíc jsou tu události podány ne z pohledu jedné či druhé strany, ale při zohlednění a prezentaci pozic obou. Protože jde o historii – respektive současnost – ještě nestrávenou, nezažitou a nejednoznačně interpretovanou, pouští se autor jako historik na velmi riskantní pole.
Zkusme si dát příklad ze zdejších poměrů. Politologové a historici se v…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu