Vzpomeň si na Goldu, Íráne
První zemí na světě, která bombardovala jaderný reaktor, byl Írán. V říjnu 1980 stíhačky íránského letectva vyslané ájatolláhem Chomejním zaútočily na irácký jaderný reaktor poblíž Bagdádu.
První zemí na světě, která bombardovala jaderný reaktor, byl Írán. V říjnu 1980 stíhačky íránského letectva vyslané ájatolláhem Chomejním zaútočily na irácký jaderný reaktor poblíž Bagdádu. Útok, který se uskutečnil několik dní po vypuknutí irácko-íránské války, se nezdařil, stal se však precedentem, jehož je možné obratem využít proti tomu, kdo jej sám stanovil. Z hlediska Izraele není totiž stát, jehož vůdcové otevřeně aspirují na jeho zničení, o nic méně legitimním cílem, než byl svého času Irák pro Írán a vlastně o několik měsíců později, v červnu 1981, i pro Izrael. Izraelský útok se ovšem tehdy setkal s jednoznačným úspěchem.
Možná přijde Predátor
Nikdo by neměl podceňovat odhodlání Izraele zabránit opakování židovského holocaustu. Nejedná se pouze o propagandu. Náčelník izraelského letectva Eliezer Škedy, jenž by pravděpodobně velel jakékoliv válečné operaci v prostoru mimo přímé sousedství izraelských hranic, opakovaně všem připomíná, že je synem rodičů přeživších holocaust, a přísahal, že podnikne cokoliv, co druhou takovou hrozbu pomůže odvrátit.
Současný íránský režim přitom nezpochybňuje pouze izraelské teritoriální nároky, ale samou jeho existenci. Představte si Českou republiku, která je natolik nepřátelsky naladěna vůči Slovensku kvůli jeho odchodu ze společného státu, že pomýšlí nejen na okupaci a připojení země, ale rovnou na její vyhlazení.
Mezi…
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu