2006/37
Diskuse
Bush není fundamentalista
Pavel Jungwirth, Karel Kithier, Jiří Žemlička
V článku Léto na americké univerzitě (Respekt č. 31/06) psal český chemik Pavel Jungwirth o svých dojmech z USA: frustraci amerických vědců z vývoje posledních let, kdy peníze na výzkum míří na podprůměrná pracoviště a Bushova administrativa se míchá do svobody vědeckého bádání.
Před 5 lety
Respekt
Zatímco při psaní o rozpočtu před deseti lety nešetřil komentátor Respektu naivní chválou „prozíravosti a šetrnosti“ tehdejšího ministra financí Kočárníka, pět let nato – i díky zkušenostem z následků kočárníkovských fint – už z rozpočtových analýz čiší poučenější tón.
Scéna
Kulturní tip
Respekt
Kulturní tip pro tento týden.
Televize
Respekt
Televizní tipy pro tento týden
Divadlo
Respekt
To nejlepší z divadla pro tento týden.
Výstavy
Respekt
Ty nejlepší výstavy pro tento týden.
Hudba
Respekt
Ta nejlepší hudba pro tento týden.
Knihy
Respekt
Ty nejlepší knihy pro tento týden.
Mimochodem
Jaroslav Formánek
Hunolstein je německá osada na jednom z kopců v okolí řeky Mosely. V pečlivě udržovaných domech zde žije na 250 obyvatel. Zdroj pořádku a čistoty návštěvník pochopí při všeobecném sobotním úklidu. Mimo jiné se tu leští a umývají i venkovní parapety pod okny. To by na druhé straně Mosely, kde leží Francie, napadlo jen ne-napravitelného puntičkáře.
Kultura
Událost v umění
Zuzana Štefková
Mnozí mí známí a mezi nimi nemálo výtvarníků si myslí, že mít rodinu a věnovat se aktivně umění se neslučuje. Realizaci jednoho vnímají jako překážku k plnohodnotné realizaci druhého.
Jsem kulisa či rekvizita?
Tereza Brdečková
Osmdesátistránkový deník hudebního skladatele Jana Rychlíka (1916-1964) je autoportrét brilantního muže bez iluzí, bez nereálných ambicí, ale také bez pocitů křivdy, člověka s duší poznamenanou válkou a tím, co přišlo po ní.
Co se děje ve světě
Karel Veselý
Jaký byl největší hiphopový hit právě uplynulého léta? V klubech ve Spojených státech vám řeknou, že skladba Vans kalifornské skupiny The Pack. Skupina v hitu oslavuje boty značky Vans, což média považují za skrytou reklamu.
Byla jsem pro ně švábem
Jaroslav Formánek
Každou noc mám tentýž sen. Pronásledují mě, slyším ten hluk, jenž se hrozivě přibližuje, ale neotočím se. Je to zbytečné. Vím, kdo je mi v patách...
O Popelce, která to chtěla
Petr Třešňák
Novinka Kráska v nesnázích se nestane nejznámějším dílem režiséra Jana Hřebejka. Dějově střídmá romance z rodiny Pretty Woman zaujme něčím jiným – je to docela normální film.
Druhý život na internetu
Jan Kovalík
K dnešku jich je zhruba 650 tisíc a počet se každý den zvyšuje. Řeč je o obyvatelích virtuálního světa Second Life (Druhý život), který na internetu otevřela firma Linden Lab.
Civilizace
Oběti modrého dýmu
Armin Sandmann
Trestáme jednotlivé kuřáky, za problémy přitom ale může obchod se závislostí na nikotinu, na němž vydělává i stát.
Nejšťastnější místo na Zemi
Jan Stejskal
Česká republika žije na dluh. Příliš rychle „spotřebovává“ území, které má k dispozici – letos jí došlo už 18. července. Většina bohatých zemí dokonce do závislosti na zbytku světa upadá mnohem dřív.
www.kosmo.cz
Antonín Vítek
Před dvěma roky vznikl nový portál o kosmonautice. Zrodil se souběžně se založením volného sdružení zájemců o výzkum vesmíru „Kosmo klub“.
www.irinnews.org
Tomáš Lindner
Překonáváme informační propast. Tak zní heslo tiskové agentury IRIN, která denně podává zprávy z Afriky, ze Středního východu a z Asie.
Zahraničí
Súdán vydírá
Zbyněk Petráček
V Súdánu mohou lidé o síle nezávislé justice jenom snít. Tamní vláda dala před týdnem ultimátum jednotkám Africké unie, které monitorují křehké příměří v Dárfúru – buď mají do konce září rozšířit svůj mandát nebo odejít.
Western v Africe
Zbyněk Petráček
Finále soudního sporu v Botswaně ukazuje, že Afriku věru nelze házet do jednoho pytle. To, co by třeba v Súdánu zapadlo, je v „nejstarší africké demokracii“ důvodem k zásadní kritice vlády.
Je to kluk, Výsosti
David Mervart
Japonská císařská dynastie se konečně dočkala mužského následníka. Škoda jen, že se tím odsunuje zásadní modernizační debata.
Švédi, hybaj do práce
Ondřej Kundra
Lina Soderbergová si myslela, že po promoci sežene dobře placené místo. Ani po šesti měsících však nemá štěstí.
Boj s nezaměstnaností mladých je v dnešním Švédsku nejskloňovanějším volebním šlágrem.
Euroústavou proti teroru
Jiří Pehe
Pět let po 11. září je Evropa častějším cílem teroristických útoků než Spojené státy americké. Důvodů evropské zranitelnosti je více. Ten hlavní ovšem spočívá v politické nejednotě.
Domov
Topolánkova životní zkouška
Jaroslav Spurný
Proti sobě stojí šance trhnout do stranické kasy velké korupční peníze po dlouhém půstu a možnost dokázat, že předvolební sliby platí. A ODS slibovala, že úplatky a tlaky zájmových skupin nebudou mít na jeho vládu vliv.
Začaly spory o televizi budoucnosti
Silvie Lauder
Rozjezd digitálního vysílání zabrzdil soud. Právem. Rozhodnutí o udělení licence provází chaos. Invaze prvních čistě digitálních stanic, ohlášená původně na jaro 2007, se odsune minimálně o několik měsíců, možná i let.
Sofiina volba českého zdravotnictví
Tomáš Pavlíček
Nové vakcíny proti rakovině děložního hrdla mohou zachránit životy stovkám zdejších žen.
Hlavní hygienik spolu s gynekology však oznámili, že se plošné očkování proti druhé nejčastější rakovině u žen podle jejich analýz nevyplatí. Na druhé straně vah je pět set životů ročně. Šéfy českého zdravotnického rezortu čeká těžké rozhodování.
Jeden den v životě
Tomáš Rychtera
Osm, vstávám a jdu se umýt. Dneska se mně do práce moc nechce, ozvuky včerejšího piva napovídají, že to bude perný den. Cestou na tramvaj se stavuji na včerejším místě činu, v Trafice 67.
Kasina s imunitou, špioni bez kontroly
Zbyněk Petráček
Europoslankyně Jana Hybášková považuje za největší české minus v boji proti terorismu neexistenci trestní odpovědnosti právnických osob. Tím je totiž Praha v rámci EU unikátní.
Komentář
Natascha jako součást trhu
Marek Švehla
Honorář za rozhovor je vlastně vyjádření, kolik jsou teď diváci ochotni Natasche za její příběh zaplatit. A Natascha za to alespoň bude moct studovat a vůbec si zařídit nový život.
Obilní estráda
Jaroslav Spurný
Obilní alarmy sedláků se stávají pravidelnou každoroční estrádou. Před třemi lety se obilí urodilo málo. Před pěti ho zase bylo moc. Nikdy ho prostě není tak akorát.
Zamáčkněte slzu, televize jdou spát
Erik Tabery
Po debaklu s digitálními TV stanicemi si členové mediální rady zaslouží opravdu jediné – zabalit do celofánu a poslat do Číny.
Langer proti zločinu
Jaroslav Spurný
Po letech dostal Ivan Langer vysněné jmenování šéfem vnitra a šanci předvést, co umí. Nový ministr se projevil rychle a rázně, dal najevo ochotu měnit. Tak trochu ale není jasné, co a proč.
S Amerikou v pasti
Marek Švehla
V Afghánistánu proběhly volby, u moci je demokratický prezident Hamíd Karzáí, jeho moc se ale v praxi omezuje spíš jen na hlavní město a okolí. Tálibán prohrál, v posledních měsících ale opět ožívá, a dokonce ovládl část území.
Ve hvězdách
Petr Třešňák
Před pětačtyřiceti lety v tento den vznikla organizace World Wildlife Fund, jeden z nejvlivnějších hráčů v globální ochraně přírody. Vděčíme jí nejen za záchranu indického tygra, nosorožce nebo pandy velké, ale také za vynález pragmatické ochranářské politiky.